Ajurvéda nepovažuje stárnutí za sprosté slovo. Řídí se podle přístupu rasayana chikitsa, což znamená „celostně omladit mysl i tělo k udržení mladistvého vzhledu a vitality.“ Indická nestárnoucí „věda o životě“ podporuje proniknutí do vnitřní moudrosti a krásy, kterou nám mohou dát právě pozdější léta života. Takže spíše než na zaměření na věk, rasayana chikitsa zdůrazňuje komplexní omlazení těla a mysli prostřednictvím účinných způsobů, jak pečovat o pleť, vlasy, mysl i tělo, ale také o duši, ducha a dlouhověkost.

Strava podle dóš

Strava je nedílnou součástí péče o pleť i mysl. Rasayana strava se skládá z potravin, které jsou přizpůsobeny harmonizaci jednotlivých dóš (energetických charakteristik).

Důležité jsou mandle, vlašské ořechy, které obsahují životně důležité přísady pro harmonizaci dóš. Nevynechávejte také kurkumu, která působí protizánětlivě, čistí krev, lymfu i játra. Listová zelenina splachuje toxiny z lymfatického systému, zatímco kořenová zelenina jako například mrkev posiluje pojivové tkáně v těle. Pro obnovu pleti antioxidanty je nejlepší mango, fíky, meloun a hrozny.

Masáže

Jedním z hlavních principů ajurvédy je využití olejů pro péči o pleť a jako prevenci proti stárnutí. Najděte si alespoň jednou do týdne čas na provedení masáže, která vás zbaví toxinů, zlepší svalový tonus a uvolní od stresu. A pokud nemáte čas ani peníze chodit k masérům, namasírujte se sama. Nejlepší olej vhodný pro tento účel je sezamový, který vhodně pečuje o tělesné tkáně.

Maska pro pevnější pleť

Tento DIY recept z pouhých tří surovin vás určitě dostane. Mandle pomáhají zvyšovat produkci kolagenu a stimulují buněčnou výměnu, zatímco med pleť zvlhčuje a čerstvé třešně dodávají vysokou dávku vitaminů a antioxidantů pro zářící pleť.

Postup:

Smíchejte 1 až 2 lžičky mandlového prášku, 1 lžičku surového medu a 2 až 3 lžičky čerstvých třešní rozdrcených na kaši (pokud je vaše pokožka mimořádně suchá, přidejte jogurt. Pleť očistěte vodou a pastu hned aplikujte.

Čtěte:  Citronová šťáva, pepř a sůl jsou nejen přísady pro vaření

Péče o vlasy

Jak stárneme, naše vlasy jsou křehčí, sušší, poškozené a matné. Naštěstí Ajurvéda nabízí ošetření, které vaši hřívu zbaví doslova jakéhokoli problému. Zkuste tento rychlý a snadný recept s „králem“ bylin, bhringarajem, který stimuluje růst vlasů a zabraňuje předčasnému šedivění. Smíchejte 5 až 6 lžiček tohoto prášku s vodou a vytvořte hustou, konzistentní pastu. Naneste na vlasovou pokožku a nechte působit 20 minut. Poté umyjte.

Přístup Ajurvédy ke stárnutí se od běžných přístupů liší tím, že považuje vyšší věk nikoli za protivníka, ale za přirozený fakt, který bychom měli oslavit a přijmout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ