Tiskové zprávy

V teple můžete být na chatě celoročně. Jak vytápět úsporně a efektivně?

Mít chatu nebo chalupu je radost – o víkendu máte kam jet odpočívat a vždycky se najde i řada přátel nebo příbuzných, kterým můžete chatu půjčit na oslavu nebo kratší pobyt. Nevýhodou starších stavení však je omezená možnost vytápění a udržování příjemné teploty. Dřevěné stavby velmi rychle ztrácí teplo, v těch kamenných je zase nemožné udržovat příjemnou teplotu dokonce i v létě. Jaká je tedy neefektivní možnost vytápění tak, aby to šetřilo peněženku, životní prostředí a zároveň to přineslo kýžený efekt?

Nenechte chatu zcela prochladnout

Byť to není snadné, vyplatí se v chatě celoročně udržovat určitou teplotu a nenechat ji zcela vymrznout. Pokud na chatu nejezdíte pravidelně, je dobré myslet na pořízení dálkově ovladatelného tepelného zdroje, díky němuž bude možné chatu i v době vaší nepřítomnosti udržovat při teplotě alespoň deseti stupňů.

Pevná paliva stále vedou

Na chatě či chalupě se stále vyplatí topit dřevem nebo briketami. Kvalitní systém rozvodu tepla zajistí rovnoměrné vytápění celého domu, a navíc to dodá neopakovatelnou atmosféru, kterou nikdy obyčejné topení nenahradí. Dnes už navíc existuje snadné řešení v podobě nočních briket, které vydrží hořet celou noc, a vy se tak pohodlně a v teple vyspíte.

Využijte solární energii

Rekreační objekty jsou velmi vhodné k využití síly slunce, a to zejména v létě. Pořiďte si solární kolektory, které se mohou postarat o teplou vodu i vytopení místnosti ve večerních hodinách. Počáteční investice je sice vyšší, ale brzy se vám vrátí.

Zkontrolujte okna a dveře

V mnoha chatách by vůbec nebylo potřeba tolik topit, pokud by měla dobře utěsněná okna a dveře. Právě nevhodné nebo nefunkční těsnění vede k vysokým tepelným ztrátám. Slabými místy bývají dveře, okna, zdi či mezery mezi trámy. Zkuste dát šanci pěnovým či gumovým těsnicím pásům či tmelům.

Zateplení

Pokud máte prostor, čas a peníze, může vaše starosti vyřešit zateplení. Není to snadný ani levný proces, ale výsledný efekt je trvalý a přináší velké úspory.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button