Zdraví

Úžasné benefity kajenského pepře

Kajenské papriky se používají k jídlu a medicíně již několik tisíc let. Obsahují celu řadu sloučenin, které mohou být příčinou slzení, ale také zlepšují naše zdraví.

Zahřeje tělo a podpoří krevní oběh

Papriky obsahují sloučeninu kapsaicin, která poskytuje teplo a zlepšuje krevní oběh. Díky tomu je kajenský pepř ideální volbou pro podzimní a zimní období, kdy naše tělo potřebuje teplo.

Zmírní bolest a zánět

Opět je to následek působení kapsaicinu. Ten má protizánětlivé a zmírňující účinky. Zvláště silně působí v případě, že se používá lokálně, jako mast. Uleví od bolestí svalů a kloubů. Pomáhá v případě artritidy nebo od bolestí po operacích.

Podpora imunity

Papriky obsahují vitamíny A a C. Vitamín C podporuje v těle produkci určitých typů bílých krvinek. Také může být užitečným pomocníkem při zkrácení doby nachlazení. Vitamín A posiluje imunitní funkce.

kajenský pepř

Stimulace trávení

Podporuje tvorbu slin a trávicích enzymů a šťav. Díky tomu dochází k efektivnějšímu rozkladu potravy a lepšímu vstřebávání živin. Pro lepší trávení postačí použít pouze malé množství kajenského pepře.

Podpora zdraví srdce

Obsahuje velké množství antioxidantů, které pomáhají v boji proti oxidačnímu stresu a chronickému zánětu. To jsou možné příčiny srdečních obtíží. Kapsaicin navíc zlepšuje krevní oběh a může pomoci udržet naše tepny čisté. Tím eliminuje vznik krevních sraženin. Také zlepšuje funkce krevních cév.

Zlepšení metabolismu

Kapsaicin povzbuzuje metabolismus. Stimulace metabolismu je následek tepla, které v těle vytváří kapsaicin.

Způsoby využití kajenského pepře

Chcete-li využívat benefity, které tělu nabízí kajenský pepř, ideální volbou je každodenní konzumace malého množství. Mleté koření můžete přidat do pokrmů. Postačí opravdu malé množství. Pro kratší využití můžete připravit silný nápoj s horkou vodou, medem a citronem. Pomáhá při silném nachlazení. Posílení krevního oběhu zajistí koupel nohou – do lavoru s horkou vodou přidejte 1/2 lžičky kajenského pepře. Po koupeli si nohy pečlivě opláchněte. Vyrobit si můžete také masážní olej – do olivového oleje přidejte trochu kajenského pepře a směs použijte pro masáž bolavých míst.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button