HubnutíZdraví

Úloha vlákniny při podpoře našeho celkového zdraví je velmi důležitá

Vláknina hraje v našem životě velmi důležitou roli. Podporuje správnou činnost trávicí soustavy. Má pozitivní vliv na hubnutí a eliminuje zácpu. Pokud tedy budeme do našeho jídelníčku pravidelně zařazovat potraviny s vyšším obsahem vlákniny, bude nám naše tělo vděčné. Vlákninu obsahuje velké množství různých skupin potravin.

Co je vláknina a proč ji potřebujeme?

Vláknina patří do skupiny nestravitelných komplexních sacharidů. Je součástí rostlinných potravin nebo se přidává do stravy uměle. Její primární vlastností je působení jako prebiotikum. Tím podporuje aktivitu užitečných bakterií v našich střevech. Dále pomáhá udržovat dobrou hladinu cholesterolu v krvi. To má na starosti především rozpustná vláknina, která se nachází v ovoci, luštěninách a obilovinách. Nerozpustná vláknina bývá spojována s prevencí zácpy a kontrolou chuti k jídlu. Nalezneme ji v otrubách a zelenině.

artyčoky

TOP potraviny bohaté na vlákninu

  1. Zelenina – hrách, artyčoky, brokolice, tuřín, brambory, kukuřice.
  2. Ovoce – může být čerstvé nebo sušené – hrušky, maliny, jablka, sušené švestky nebo fíky.
  3. Luštěniny– čočka, fazole, hrách, cizrna.
  4. Ořechy a semínka – slunečnicové a dýňové semníko, chia, mandle, pistácie. Samozřejmě jsou myšlené v přirozené podobě, nikoli pražené či solené.
  5. Obiloviny – pšenice, ovesné vločky, cereálie.
  6. Nápoje – šťáva ze švestek, ovocné a zeleninové smoothie.

Všechny výše jmenované skupiny potravin lze zařadit do každodenního jídelníčku velmi snadno. Zeleninu můžeme připravit jako přílohu nebo hlavní chod. Z ovoce si nachystáme lahodný salát, který obohatíme semínky a ořechy. Luštěniny můžeme upravit jako hlavní chod nebo si z nich připravit polévku, salát nebo pomazánku. Obiloviny se mohou stát součástí zdravé snídaně nebo dopolední svačiny a smoothie ovocné si připravíme na dopoledne, na odpoledne pak smoothie zeleninové. Opět do něj můžeme přidat semínka, ořechy nebo dokonce ovesné vločky.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button