Bolest zubů je znamení, že všechno není úplně v pořádku, jak by být mělo. Může značit zubní kaz, infekci, onemocnění dásní, uvolněnou plombu, nebo nesčetně jiných problémů vyskytující se v ústní dutině. Než se však dostanete k zubaři, nezbývá vám než se obrátit na babské rady, abyste se zbavili té hrozné bolesti, která vám může i zabránit jíst nebo může způsobit bolest hlavy. Dokonce je pravděpodobné, že vše, co budete potřebovat, již máte doma v kuchyni, nebo ve skříňce v koupelně.
-
Česnek
Česnek není užitečný jen na odhánění upírů, je také prakticky léčivý zázrak. Je prokázáno, že česnek má velice účinné antiseptické vlastnosti se silnými anti-virálními, protiplísňovými, a antibakteriálními účinky. Byl užíván pro lékařské účely po tisíce let – datuje se zpět až do roku 2 000 před naším letopočtem. Byl užíván Římany, Řeky, a starými Egypťany a Číňany. Složka, díky které je česnek tak užitečný, se nazývá alicin. Nabízí silné antibiotické účinky, které se uvolní, když je česnek rozdrcen. Když se nadrcený česnek aplikuje na postiženou oblast, bolest začne brzy ustupovat.
Abyste ho mohli použít, nakrájejte stroužek česneku na jemno a rozdrťte ho, nebo použijte lis na česnek, a výsledný produkt nechte deset minut odležet, aby se aktivoval alicin. Malou trošku drceného česneku aplikujte na postižené místo – buďte opatrní ať nepoužijete příliš mnoho, protože česnek může pálit. Nechte několik minut působit a poté opláchněte slanou vodou. Opláchnutím teplou slanou vodou pomáháte vytáhnout infekci a zabít bakterie, a zároveň se zbavíte veškeré zůstávající pálivosti z česnekové pasty.
-
Hřebíčkový olej
Hřebíček má protizánětlivé, antibakteriální, antioxidační, a anestetické účinky, které pomáhají potlačit bolest zubu a infekci. Je to perfektní olej, který mít po ruce zejména, když přijde na dentální obtíže. Skrze historii byl používán na léčbu bolavých zubů v případě, že se dotyčný nemohl ihned dostavit k zubaři. Hřebíček byl tradičně používán na otupění nervů, díky své primární chemické složce: eugenol – přírodní anestetikum. Může bojovat proti všemožným zubním bolestem, včetně kazů, ústních aftů, a bolavých dásní.
-
Máta peprná
Podobně jako hřebíčkový olej, máta nabízí přírodní otupovací vlastnosti, které mohou přinést úlevu bolavému zubu. Pravděpodobně jste již viděli mátu jako ingredienci v mnohých produktech na úlevu od bolesti, ať už ve formě spreje, krému, nebo gelu. Je to tím, že je jedním z nejúčinnějších přírodních analgetik. Nejlehčí způsob, jak mátu použít, je ve formě čajového sáčku. Namočte pytlík a posléze ho dejte na chvíli do lednice nebo mrazáku (pozor, jen pokud nemáte citlivé zuby! Jinak tento krok přeskočte). Poté přiložte čajový pytlík na postižené místo po dobu alespoň 20 minut. Pravděpodobně tento proces budete muset často opakovat, protože bolest má tendenci se vracet, jakmile se máta odstraní.
-
Slaná voda
Slaná voda pomáhá čistit všechny volné skuliny v puse, a zároveň ničí škodlivé bakterie, které by se mohly nacházet v postižených oblastech. Na léčbu bolesti zubů, jednoduše přidejte sůl (nejlépe mořskou) do malého množství vody a kloktejte jí přibližně 30 sekund, než jí vyplivnete. Opakujte jednou nebo dvakrát, několikrát za den.
-
Cibule
Cibule má antiseptické a antimikrobiální vlastnosti, o kterých je známo, že zabíjejí bakterie v ústech, které přispívají k bolesti.
Dokonce i někteří zubaři doporučují na bolavé místo přiložit kus syrové cibule. Mnoho nešťastníků s bolestí zubů tvrdilo, že je to účinnější metoda než spolykání několika prášků proti bolesti. Pro tuto metodu nakrájejte cibuli na plátky, které se budou pohodlně vejít do vašich úst. Je zapotřebí, aby byl plátek čerstvě nakrájený, protože při krájení se uvolňuje šťáva. Nechte uležet alespoň na pět minut.
-
Okurka
Okurka je známá pro své hemostatické a zklidňující účinky, což je pravděpodobně důvod, proč jste o ní slyšeli jako o přírodní léčbě tmavých kruhů pod očima. Při užití na bolest zubů, její hemostatický efekt pomůže snížit tok krve na postižené místo, čímž se sníží a zklidní bolest.
Pokud máte citlivé zuby, vyndejte okurku z lednice a nechte jí při pokojové teplotě. Poté okurku nakrájejte na plátky a přiložte na bolavé místo. Alternativně jí můžete rozmačkat s trochou mořské soli a obalit jí okolo bolavého zubu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.