HubnutíJídlo a receptyZdraví

Tuřín – méně obvyklá zelenina s celou řadou benefitů. Rozhodně bychom ji neměli ignorovat

Tuřín patří mezi velmi staré druhy zeleniny. Dopřávaly si jej již pradávné civilizace. V lidovém léčitelství se používal pro léčbu sexuálně přenosných nemocí, proti bolestem hlavy, revmatoidní artritidě nebo otokům.

Obsahuje velké množství antioxidantů. Patří mezi ně fenoly a flavonoidy. Ty pomáhají v boji se škodlivými mikroby. Některé složky mohou snižovat záněty, vysoký krevní tlak nebo vysokou hladinu cholesterolu.

Úleva od střevních obtíží

Pravidelná konzumace tuřínu podporuje zdravé trávení. Tuřín totiž obsahuje velké množství vlákniny. Ta podporuje pohyb střev. Strava s vyšším obsahem vlákniny je prospěšná pro zlepšení populace střevních bakterií.

Zlepšení kardiovaskulárního zdraví

Tuřín má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Ty mohou pomoci snížit riziko kardiovaskulárních obtíží. Kromě toho obsahuje větší množství zdravých tuků, které pomáhají při regulaci hladiny škodlivého cholesterolu.

Podpora hubnutí

Obsahuje sloučeniny, které stimulují receptory podílející se na metabolismu tuků. Kromě toho obsahuje tuřín pouze malé množství kalorií a má nízký glykemický index. Vysoký obsah vlákniny v tuřínu zvyšuje pocit sytosti a eliminuje návaly hladu. To vše podporuje redukci hmotnosti.

hubnutí

Podpora zdraví pokožky a vlasů

V tuřínu se nachází větší množství vitamínů A a C a železa. Tyto sloučeniny jsou nezbytné pro zdraví pokožky i vlasů. Vitamín A podporuje tvorbu kožního mazu a funguje jako prevence proti tvorbě akné. Vitamín C podporuje tvorbu kolagenu, který dodá pokožce pevnost a pružnost. Nedostatek železa je jednou z příčin vypadávání vlasů a jejich předčasného šedivění.

Jak zařadit tuřín do jídelníčku?

Tuřín se dá konzumovat syrový nebo vařený. Dá se zapékat jako brambory, může se dusit nebo grilovat. Lze jej přidat do zeleninových salátů nebo bramborové kaše. Tvoří oblíbenou přílohu k masovým pokrmům. Tuřínová šťáva představuje zdravou alternativu nápojů. Lze jej přidat do zeleninových smoothie.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button