Spolupráce

Trumf v péči o zuby? Pravidelná dentální hygiena se postará o váš zdravý a krásný úsměv

Krásné a zdravé zuby jsou snem většiny lidí. Pokud je chcete mít i vy, musíte jim dopřávat pravidelnou péči. A zdaleka nestačí jen čištění dvakrát denně, jak jsme zvyklí, a dvakrát ročně preventivní prohlídka u zubaře. Vaše zuby vyžadují mnohem víc – ale odmění se vám bezproblémovým a zářivým úsměvem.

Prvním krokem, který vám cestu za bílými a zdravými zuby usnadní, je pravidelná návštěva dentální hygieny. Někdy může být objednání na dentální hygienu zdlouhavé a problematické. Pokud ale víte, kde najít spolehlivé informace, pak se jedná jen o formalitu. Zorientovat se v nabídce jednotlivých klinik zejména ve velkých městech nemusí být snadné. Kam na dentální hygienu v Praze a jaké služby vám mohou nabídnout?

Dentální hygiena Praha

Dentální hygiena je preventivním ošetřením, které slouží nejen k předcházení zubního kazu, ale také k zachování krásy a bělosti zubů. Díky dentální hygieně dochází k redukci bakterií, tedy i ke snížení rizika nemocí dutiny ústní. Na dentální hygienu by se mělo docházet jednou za šest měsíců, tedy dvakrát ročně. Je to především proto, že ani při maximálním úsilí se nám při běžném čištění nepodaří odstranit všechny nánosy nečistot a je nutné alespoň dvakrát do roka provést důkladnou očistu celé dutiny ústní. Zubní hygiena je navíc vždy i podporou pacienta ve správné péči o zuby, jelikož jej hygienista také učí správným návykům a technikám čištění.

Rizika nesprávné péče

Co vám hrozí, pokud se o své zuby nebudete správně starat? Zanedbaná péče se většinou projeví až po letech, ale o to vážnější následky mohou nastat. Nejprve se hromadí zubní plak, poté zubní kámen, který dráždí dásně, a následkem toho může snadno vznikat zánět dásní, či dokonce paradontitida. Pokud toto onemocnění bude dále postupovat, může ustoupit až příliš velké množství kosti, zub se uvolní, vyviklá a pacient o něj bohužel přijde. Právě paradontitida se přitom nedá vyléčit, lze ji pouze stabilizovat a zpomalovat, takže je nutné ji odhalit včas a ideálně jí co nejdéle předcházet.

Co zubům škodí?

Mimo pravidelné návštěvy zubaře a zubní hygieny, je nutné o své zuby pečovat i každodenně. Existují například různé potraviny, po kterých se vyloženě nedoporučuje čistit si zuby, například po konzumaci vína. Obsahuje totiž kyseliny, které způsobují mikroskopické eroze na povrchu zubů. Kvůli tomu se může sklovina stávat měkčí a během čištění ji můžeme snadno poškodit. Stejný vliv mají na povrch zubů také citrusy, fresh džusy, octové zálivky, mléčné kysané nápoje, ve zkratce všechny kyselé potraviny. Dále je samozřejmě nutné dodržovat pravidelnou zubní hygienu, používat také zubní nit a mezizubní kartáčky a vyhýbat se konzumaci sladkých potravin.

Bělení zubů

Na dentální hygienu často pacienti přichází již s konkrétním požadavkem – bělení zubů. Vlivem působení různých pigmentů z jídla a pití totiž dochází k zabarvování zubní skloviny, která i přes pravidelné čištění může získávat nažloutlý až našedlý nádech. Takové zuby samozřejmě nepůsobí tak hezky a přitažlivě, a proto mnoho lidí usiluje o jejich vybělení.

Bělení je běžnou procedurou, která se na dentální hygieně nabízí, ale spolu s bělením by ruku v ruce měla jít také preventivní péče a pravidelné návštěvy hygienisty, díky kterým bude efekt bělení trvalejší a výraznější.

Jak probíhá bělení zubů?

Bělení zubů je chemický proces, kdy bělící látky pronikají mezi krystaly skloviny a odbarvují zde usazené pigmenty. Bělení je bezpečné pouze tehdy, pokud jsou zuby a dásně zdravé a provádí se pod odborným dohledem. Proto je vždy nutné navštívit odborníka, nechat se vyšetřit a doporučit si vhodnou metodu. Existují dvě metody bělení zubů – domácí a ordinační. Liší se cenou i způsobem provedení a je vždy na vzájemné konzultaci mezi pacientem a hygienistou, který způsob bělení zvolí.

Pískování zubů

Jednou z moderních metod, kterou zubní hygiena nabízí, je tzv. pískování zubů air-flow. Jedná se o způsob odstraňování nežádoucích pigmentů velmi šetrnou technikou, při které je riziko poškození zubů zcela minimální. Každý den přichází chrup do kontaktu s potravinami, které na něm zanechávají barevné stopy. Metodou pískování se pigmenty ze zubů mechanicky odstraní, aniž by se tím poškozovala zubní sklovina. Dentální hygieny v Praze toto ošetření často nabízí již jako součást základního balíčku dentální hygieny. Toto ošetření zuby nijak chemicky nezatěžuje. Během pískování dochází pouze k šetrnému otryskávání povrchu zubů proudem vody, vzduchu a jemných částic. Díky tomu budou zuby nádherně hladké, lesklé a bílé – i bez chemického bělení.

Rychlé a snadné vyhledání zubní hygieny

Na webových stránkách Dentomat najdete shrnutí základních služeb, které dentální hygiena nabízí, jejich benefitů i možností využití právě pro vás. Tyto informace vám pomohou rozhodnout se, na jakém ošetření se objednat, a budete také vědět, co očekávat a na co se připravit. Pokud stále váháte, zkuste si více přečíst o jednotlivých postupech a metodách a snad vás přesvědčíme, že dentální hygiena není něco, čeho byste se měli bát. Naopak vám může pomoci pečovat o zdraví a krásu vašeho chrupu.

Víme, že může být obtížné rozhodnout se, kam a jak se objednat. Na stránkách najdete seznam hygieniků z celé Prahy, přehledně rozčleněný na jednotlivé části. Ať už jste tedy z Prahy 4, pracujete na Praze 6, nebo je pro vás nejvýhodnější zastavit se na dentální ošetření na Praze 9, najdete zde nabídku zubní hygieny včetně kontaktních údajů a orientační ceny ošetření. Postupem času budou dostupná také hodnocení jednotlivých zákazníků, abyste se mohli rozhodnout i podle názorů ostatních lidí.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button