Zdraví

Trpíte bolestmi v krku? Zapomeňte na léky a zaměřte se na tuto stravu

Tato nepříjemnost nás nejvíce sužuje v zimních měsících, ale výjimkou nejsou ani teplé dny, kdy se stačí v horku napít něčeho studeného. Dostaví se řezání a pálení v krku, které může být důsledkem, ale také příznakem nachlazení, chřipky nebo zánětu mandlí.

Na vině bývá obvykle virus, i když bakterie typu Streptococus může také vyvolávat angínu.

Bolesti v krku a strava

Strava může být také jedním z faktorů přispívajících k zánětu mandlí a jiným infekcím. Mluvíme o stravě nezdravé a bohaté na sacharidy jako je například bílé pečivo, koláče, sušenky a stolní cukr a na druhé straně o stravě chudé na stopové látky, důležité pro účinnost vlastní tělesné obrany. Vyčerpání, stres, kouření a přílišné pití alkoholu mohou rovněž snižovat tělesnou imunitu vůči infekcím.

Jak a co jíst, abychom se vyhnuli bolestem v krku

Především je třeba zajistit si dostatečný příjem vitaminu D ve stravě (je obsažen v tučných rybách) a vitamínu E (v olivovém oleji, ořechových jádrech, avokádu a semenech nejrůznějších rostlin).

Tyto vitamíny spolu se základními mastnými kyselinami, obsaženými v rostlinných olejích a rybím tuku, jsou důležité pro udržování zdravého imunitního systému.

Přínosy vitamínu C

Jeho nedostatek může zvyšovat náchylnost k infekcím. Proto bychom měli konzumovat co nejvíce ovoce a zeleniny, které jsou bohatým zdrojem vitamínu C. Nejbohatší je na vitamin C černý rybíz, pomeranče, jahody, červené paprikové lusky a řeřicha. Pomáhá také železo v játrech, sezamových semínkách a chlebu, jelikož se účastní na tvorbě protilátek.

Co dělat, když se bolesti dostaví

Zkuste jíst žluté nebo oranžové ovoce a zeleninu, například meruňky a mrkev. Pomáhá také tmavozelená listová zelenina, především špenát. Obsahují beta-karoten, který se v těle mění na vitamín A. Ten je důležitý pro udržování zdravých sliznic včetně sliznic krku.

Přírodní medicína doporučuje šťávu z poloviny citronu a čajovou lžičku medu do sklenky horké vody jako uklidňující nápoj při bolestech v krku. Doporučuje se také kloktání šalvějovým čajem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button