Žijeme v zajímavé době. Na jednu stranu máme kolem sebe spoustu technologických pomocníků, kteří nám pomáhají šetřit čas v domácnosti nebo na pracovišti. A na druhou stranu býváme často unavení, věčně nestíháme a naše psychika trpí pod náporem výzev každodenního fungování v moderní společnosti. Duševní hygiena se tak stává celospolečenským tématem číslo jedna. Jak získat kontrolu nad svou psychikou a znovu nastolit duševní rovnováhu?
Dopřejte si dostatek spánku
Průměrný dospělý člověk potřebuje spát kolem 7,5 hodin denně. Důležitá je však také kvalita spánku. Když se každou chvíli budíte a váš spánek je celkově nekvalitní, ani po dlouhé noci se nemusíte cítit odpočatí. Pokud vás takové problémy trápí dlouhodobě, raději než po prášcích sáhněte po pomoci odborníka na duševní zdraví. Správně vedená psychoterapie vám dokáže zajistit klidné sny.
Zapojte pohyb
Pohyb procvičí tělo a zlepší vaše psychické rozpoložení. Nemusíte hned trhat olympijské rekordy. Stačí do své denní rutiny zařadit třeba pravidelné procházky nebo jinou lehkou pohybovou aktivitu. Při tělesném pohybu se do vašeho těla vyplavují endorfiny. Tyto hormony štěstí přímo ovlivňují duševní rozpoložení. Vyvolávají dobrou náladu, pocity blaženosti a dokonce i zmírňují vnímání bolesti.
Udržujte svůj mozek v dobré kondici
Dopřejte svému mozku náležitou péči v každém věku. Pomáháte mu už výše zmíněným pohybem. Při něm se totiž mozek více prokrví a okysličí.
Svou mysl však můžete trénovat i přímo. Posilujte stávající nervové spoje a učte se novým věcem. Využijte k tomu zábavnou techniku myšlenkových map. Světu ji představil v 60. letech 20. století anglický psycholog a spisovatel Tony Buzan. Ve skutečnosti však asociativní způsob záznamu myšlenek používal už známý renesanční malíř a všestranný umělec Leonardo da Vinci. A po něm i další velikáni dějin. Například Charles Darwin, Winston Churchill nebo Albert Einstein.