Babské radyNezařazenéPřírodní léčbaZdraví

Jste těhotná a trápí vás ranní nevolnost? Vyzkoušejte tyto tipy

Vzrušení ze zjištění, že jste těhotná, možná brzy ztratí na přitažlivosti, pokud patříte k 70 % žen, které trápí ranní nevolnost. Je to jeden z prvních ukazatelů, že z vás bude máma a je poměrně častý. „Ranní“ je trochu nepřesné vyjádření, protože existují ženy, které jí trpí v i noci nebo během celého dne.

Pro většinu žen znamená ranní nevolnost, že jim je špatně od žaludku, zatímco 50 % žen zvrací. Naštěstí tento problém netrvá celých devět měsíců a většina dam se začne cítit lépe asi od 11. týdne, zatímco u ostatních tyto příznaky zmizí mezi 12. až 14. týdnem. Stejně jako nachlazení či chřipka, přestože nevolnost není žádný závažný problém, může vás pěkně vyčerpat a podráždit.

Někdy je pravděpodobnější, že budete na ranní nevolnost trpět, a to zejména pokud:

  • Zažívala jste podobné příznaky i v předchozím těhotenství
  • Máte za sebou kinetózu
  • Také po antikoncepci vám bylo nevolno a na zvracení – je to způsob, jakým tělo reaguje na estrogen, který během těhotenství rovněž v těle převládá.
  • Máte to v rodině – pokud vaše sestra či matka bojovaly s ranní nevolností, je tu šance, že bude týkat i vás
  • Míváte pravidelně migrény

Nevolnost může být opravdu nepříjemná, ale existují způsoby, jak její příznaky zmírnit.

Vůně

Určité pachy mohou změnit stav vašeho žaludku, od parfému spolupracovníka, až po závan večeře ohřívané v mikrovlnce. To má hodně co dočinění s estrogenem, hormonem zodpovědným za vůně. A pokud z nějakého důvodu máte jeho vysokou hladinu, jako například v těhotenství, jste jako policejní pes, který ucítí každou vůni široko daleko. Noste u sebe lahvičku citronového extraktu nebo snítku rozmarýnu, ke kterým v případě potřeby přivoníte. Jen dejte svému okolí vědět, proč to děláte, aby o vás následně nemluvili jako o šílené „čichací“ dámě.

Pište si deník

Tím nemyslíme nic ve smyslu „Milý deníčku, dnes se mi chce hrozně zvracet,“ ale spíše sledujte po celý den, kdy máte pocity na zvracení a jestli existuje něco, co onen pocit vyvolává. Poté přichází na řadu nezbytná preventivní opatření. Například, pokud si uvědomíte, že nevolnost vrcholí ve 4 hodiny, kdy začínáte mít hlad, mějte při ruce nějaké sušenky. Pokud vám vadí pach z jídelny, dejte si do tašky něco jako „krabičku poslední voňavé záchran,“ třeba v podobě již zmiňované snítky rozmarýnu.

Hydratujte

I když to vypadá jako nemožná věc, neustále doplňovat tekutiny, když v sobě nic nemůžete udržet, je to opravdu důležité. V případě potřeby se snažte své tělo trochu podvádět, aby mělo pocit, že potřebuje tekutiny. Například si dejte něco slaného, co spouští žízeň. Dalším zajímavým způsobem je chroupat ledové chipsy nebo během celého dne pomalu popíjet studenou či horkou vodu. Teplota je stejně důležitá, jako tekutina sama, neboť některým ženám vlažné nápoje přitěžují.

Jezte během celého dne

Tím samozřejmě není myšleno, abyste jedla za dva, ale spíše si dávejte malé svačinky po celý den, než tři velká jídla, po kterých vám bude na zvracení. Najděte potraviny, které ve vás nevyvolávají nevolnost. Neexistují žádná zaručená pravidla, co bude fungovat, neboť každá jsme jiná a co jedné pomůže, u druhé vyvolá zvracení. Vyzkoušejte svačinky ve formě preclíků, sušenek, suchých obilovin, až třeba po meloun.

Byliny

Existují byliny, které vám mohou s ranní nevolností pomoci, například meduňka, máta peprná, měrnice černá, divoký yam a broskvové listy. Tyto byliny koupíte ve formě tablet, kapslí i sirupů, ale ujistěte se, že lékárník ví, na co je chcete, protože některé byliny mohou být v průběhu těhotenství škodlivé.

Buďte připravena

Pokud se budete sledovat každý den, po určité době můžete ranní nevolnost předvídat. Pokud patříte mezi ženy, které pocity na zvracení mohu přepadnout téměř kdykoli, noste si s sebou vybavení pro první pomoc v nepříjemné situaci, může vás uchránit před nejtrapnější situací. Dobrá je například pasta na zuby a kartáček, možná trochu ústní vody, i náhradní oblečení.

Akupresura nebo akupunktura

Akupresura či akupunktura používají mírný tlak či jehličky, které se zaměřují na určitá nervová centra a jsou známé jako velmi účinné neinvazivní metody. Můžete navštívit homeopatii nebo specialistu východní medicíny.

Existují případy, kdy je ranní nevolnost natolik vážná, že je nutný lékařský zásah. Lékaři vám mohou pomoci léky na předpis či jinými prostředky.

Jak již bylo výše zmíněno, ranní nevolnost naštěstí netrvá celé těhotenství a obvykle se uklidní do konce prvního trimestru. Přes toto období vám mohou pomoci webové stránky, které podporují zdravý životní styl začleněním zdravých potravin a cvičení.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button