Zdravý spánek je velice důležitý pro udržení dobrého fyzického i duševního zdraví. Pokud se nám jednou za čas nepodaří dobře se vyspat, není to až tak závažné. Pokud však trpíme nespavostí dlouhodobě, může se tento fakt negativně odrážet na našem zdraví.
Co je vlastně nespavost?
Za nespavost se označuje neschopnost usnout nebo spát. Tato porucha spánku může být krátkodobá nebo dlouhodobá. Mezi některé z následků nespavosti patří podrážděnost, únava, špatná koncentrace nebo bolesti hlavy.
Nespavost může být také akutní nebo chronická. Akutní nespavost je krátkodobého charakteru a trvá pouze krátkou dobu. Jakmile však nespavost trvá delší období, jedná se o nespavost chronickou.
Akutní nespavost se většinou objevuje v důsledku stresu. Chronická nespavost bývá brána jako vedlejší účinek dalších obtíží. Mohou ji způsobovat některé léky, neurologické poruchy, syndrom neklidných nohou, problémy související s chronickou bolestí způsobené artritidou nebo jinými zdravotními obtížemi, zdravotní obtíže související s dýcháním (astma), menopauza nebo nadměrná konzumace kofeinu či alkoholu.
Potraviny pomáhající proti nespavosti
Některé potraviny nám mohou pomoci podpořit dobrý spánek. Kiwi obsahuje antioxidanty, které zmírňují oxidační stres. Ten může být příčinou nespavosti. Kromě toho v něm nalezneme serotonin, který podporuje uvolnění naší mysli. Banány nabízejí draslík, hořčík, tryptofan a vitamíny. Tyto látky regulují činnost mozku i těla. Pomáhají vytvářet optimální hladiny melatoninu a serotoninu. Tím uvolní mozek a navodí dobrý spánek. Med obsahuje antioxidanty, které pomáhají snižovat oxidační stres.
Oleje proti nespavosti
Příjemnou a uklidňující vůni nabízí olej levandulový. Kromě toho se jedná o mírné sedativum, stabilizátor nálady, který pomáhá snižovat úzkost a podpoří lepší spánek. Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, díky kterým se uvolní melatonin – hormon spánku. Olej z růžového dřeva, který se vyrábí ze stromu pocházejícího z oblasti Jižní Ameriky, má mírně sedativní účinky.
Čaje proti nespavosti
Čaj připravený z heřmánku obsahuje, kromě jiného, flavonoidy, které mají relaxační účinky. Dobrý spánek podpoří také rooibos. Má velké množství antioxidantů a neobsahuje kofein. Jeho účinky jsou relaxační a uklidňující. Dalším čajem vhodným pro klidnější spánek je meduňkový. Bylinka obsahuje sloučeniny, které nabízejí uklidňující vlastnosti. Díky mírně sedativnímu charakteru může zlepšit kvalitu spánku.
Jóga a meditace
Obě aktivity regulují parasympatický nervový systém, který je zodpovědný, kromě jiného, také za odpočinek.
Zdroje náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.