Spolupráce

Superpotraviny a jejich účinky na zdraví a imunitu

Zdravý životní styl je pro naše každodenní fungování naprosto nezbytný. Měli bychom dbát na vyvážený jídelníček, hýbat se, dopřát si dostatek kvalitního spánku. Sledovat nové trendy ve výživě není snadné, protože se neustále mění. Co mají ale všechny společného, to jsou kvalitní potraviny. Slyšeli jste už o superpotravinách?

Jídlo dodává tělu živiny

Stravování jako takové je pro nás vesměs příjemnou záležitostí. Pochutnáme si na něm, upokojíme hlad, tělu dodáme důležité živiny, které potřebujeme k udržení rovnováhy. 

Když mluvíme o zdravé výživě, rozhodně tím nemyslíme žádné diety, ani odmítání jídla. Kdo se zdravě stravuje, ten se cítí líp, je plný energie, zvládá stres a šíří kolem sebe dobrou náladu.

Víte, že nejčastějším typem nesnášenlivosti potravin je celiakie? Tělo celiaka je citlivé na protein, který drží pohromadě obilniny (ječmen, pšenici, špaldu) a výrobky z nich, na lepek. Další typ nesnášenlivosti, která trápí asi pětinu obyvatel Evropy je nesnášenlivost laktózy. Lidé, kteří jí trpí, si připravují jídlo bez obsahu laktózy i speciální mléčné výrobky.

Superpotraviny jako symbol zdravého životního stylu

Potraviny, které v sobě kombinují vysoce kvalitní výživové složky se nazývají superpotraviny nebo superfoods. Našemu tělu dodávají maximum výživných látek v minimálním objemu. Jsou vyrobeny z ingrediencí, které nabízí vždy něco navíc, jsou skvělé třeba na okamžité doplnění energie. 

Víte, že superpotraviny jsou plné vitamínů, minerálů a stopových prvků, mají vysokou výživovou hodnotu a někdy se jim přezdívá potraviny budoucnosti?

Superpotravinu číslo jedna znali už moudří Aztékové

Chia semínka už nějaký čas hýbou světem. Kouzlo drobných žíhaných semínek prastaré byliny s názvem šalvěj hispánská už znali staří Aztékové. Obsahují velké množství důležitých živin jako vláknina, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, antioxidanty, bílkoviny i minerály jako draslík, vápník a železo.

Semínka pojmou až desetkrát víc tekutiny, než samy váží, dokonale vás zasytí. Zamíchejte je do jogurtu, přidejte je do smoothie nápoje. Doporučená denní dávka jsou maximálně 2 až 3 čajové lžičky.

Goji aneb elixír mládí i „červený diamant“

Královnou mezi antioxidanty je goji, o které mnozí tvrdí, že je dokonalým elixírem mládí. Malé bobule v sobě ukrývají tolik živin, že strčí do kapsy i jiné superpotraviny. Kustovnice čínská, jak se goji nazývá, totiž obsahuje hned 22 stopových prvků, 18 aminokyselin, karotenoidy a další látky důležité pro správné fungování našeho organismu jako třeba vitaminy A, C, E. B1, B2, B6 a betasisterol.

Víte, že plody goji připomínají rozinky, ale liší se svou chutí a účinky? Podporují dlouhověkost, brání poškození buněk a stárnutí organismu, zvyšují sexuální apetit a používají se i do kosmetiky?

Náš tip: Znáte elixíry zdraví Himalyo? Goji original je skvělý na detoxikaci organismu, Rakytníkový džus je skvělou odpovědí na otázku „Jak posílit imunitu?“. K posílení imunity u dětí je perfektní Himalyo Yetti Rakytník Gummies.

Zdroj: BENU Lékárna

Zdroj: BENU Lékárna

Zelený zázrak

Taky od svých známých slýcháte, že snídají řasy a sinice? Dělá se vám při té představě mdlo? A co kdyby vám řekli, že si dávají Chlorellu a Spirullinu? To už je jiná káva, že? 

Chlorella a Spirullina jsou dva zelené zázraky, které můžete zamíchat do snídaňové kaše nebo polévky a dodáte tak tělu důležité aminokyseliny, vlákninu, vitamíny a enzymy.

Chlorella a Spirullina jsou dva zelené zázraky, které můžete zamíchat do snídaňové kaše nebo polévky a dodáte tak tělu důležité aminokyseliny, vlákninu, vitamíny a enzymy.

Víte, že Chlorella i Spirullina žijí ve vodě, mají mnoho společného, ale taky se hodně liší? Nejznámější vlastností Chlorelly je schopnost detoxikace a zbavení těla toxinů a těžkých kovů, Spirullina se zase řadí mezi potraviny s nejvyšší koncentrací proteinu. Je známá svým pozitivním účinkem na podporu imunity.  

Zdroj obrázkov: Vladislav Noseek, Jacob Lund, Elena Veselova, maramorosz   / Shutterstock.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button