Že se věkem ztrácí naše svalová hmota je poměrně známá věc. Možná vás překvapí, že tento jev ale nenastává až v seniorském věku, ale mnohem dříve.  Záleží samozřejmě na genetických dispozicích a způsobu života, ale obecně svalová hmota začíná ubývat  již po třicátém roku života. Jak tedy docílit toho, abychom v padesáti měli tolik svalové hmoty jako „za mlada?“

Životospráva

Ano, jak známo, životosprávou lze ovlivnit mnoho, co se týká našeho zdraví. A samozřejmě i ubývání svalové hmoty. Jaké potraviny tedy přijímat, abychom ovlivnili růst našich svalů? Jsou to především tyto :

  1. Bílkoviny – jsou nutné při vývoji organismu, ale s přibývajícím věkem je nutné jejich příjem navyšovat. Jsou základním kamenem naší svalové hmoty. Pro dospělého člověk se doporučuje přijímat 1 g bílkovin na 1kg váhy. Bílkoviny nalezneme především v mléčných výrobcích, vejcích, samozřejmě v masu, především v kvalitním hovězím, kuřecím, vepřovém, krůtím, ale i v sóje a luštěninách, především v cizrně, čočce, také v mandlích, máku, sezamu.
  2. Hořčík – pro stavbu svalů je důležitý hořčík. Potraviny bohaté na hořčík jsou různé druhy ořechů a oříšků, banány špenát, opět mléčné výrobky a hořká čokoláda. Hořčík lze zakoupit i v lékárně jako potravinový doplněk, poraďte se pak s odborníkem, kterou  firmu výrobce zvolit.
  3. Vitamín D – odborníci uvádí, že vitamín D je pro udržení svalové hmoty nezbytný. Získáváme ho především ze slunečních paprsků, tělo si dokáže vytvořit zásobu.  Ale je možné ho také užívat jako doplněk stravy, rovněž koupíte v lékárnách, nejlépe využitelná tohoto vitamínu je forma D3, takže při koupi se ujistěte, že ji výrobek  skutečně obsahuje.

Další potraviny vhodné pro růst svalů :

Ovesné vločky, celozrnná rýže a těstoviny, losos, nebo i obyčejné sardinky, tuňák, ale i další druhy ryb – pstruh, treska, štika, okoun, žralok. Dále syrovátka, kvalitní krůtí a kuřecí šunka, kdy sledujte obsah masa, který by měl být vyšší než 85%, netučné ovčí a kozí sýry.

Čtěte:  Pokud vás na chrápání upozorňuje už i vaše nejbližší okolí, zkuste vypít tuto šťávu

Pohybová aktivita

Chcete-li umocnit efekt udržení svalstva při správném stravování, je nezbytná pohybová aktivita. Optimální je aerobní cvičení 3x týdně alespoň 20-30 minut. Můžete cvičit doma, na internetu je bezpočet aerobních cvičení a návodů, jak posílit svalstvo, nebo samozřejmě navštěvovat posilovnu, kdy je optimální alespoň pro začátek konzultovat posilování s  osobním trenérem, který vám příp. sestaví cvičební plán. Velmi vhodný je i tzv. kruhový trénink, při kterém se posílí všechny svaly těla a pro mnoho žen je zábavnější formou cvičení než posilovna. Pokud jste typ, který nesnáší cvičení, nebo běhání choďte alespoň na intenzivní procházky.