Zdraví

Stravou proti ubývání svalové hmoty

Že se věkem ztrácí naše svalová hmota je poměrně známá věc. Možná vás překvapí, že tento jev ale nenastává až v seniorském věku, ale mnohem dříve.  Záleží samozřejmě na genetických dispozicích a způsobu života, ale obecně svalová hmota začíná ubývat  již po třicátém roku života. Jak tedy docílit toho, abychom v padesáti měli tolik svalové hmoty jako „za mlada?“

Životospráva

Ano, jak známo, životosprávou lze ovlivnit mnoho, co se týká našeho zdraví. A samozřejmě i ubývání svalové hmoty. Jaké potraviny tedy přijímat, abychom ovlivnili růst našich svalů? Jsou to především tyto :

  1. Bílkoviny – jsou nutné při vývoji organismu, ale s přibývajícím věkem je nutné jejich příjem navyšovat. Jsou základním kamenem naší svalové hmoty. Pro dospělého člověk se doporučuje přijímat 1 g bílkovin na 1kg váhy. Bílkoviny nalezneme především v mléčných výrobcích, vejcích, samozřejmě v masu, především v kvalitním hovězím, kuřecím, vepřovém, krůtím, ale i v sóje a luštěninách, především v cizrně, čočce, také v mandlích, máku, sezamu.
  2. Hořčík – pro stavbu svalů je důležitý hořčík. Potraviny bohaté na hořčík jsou různé druhy ořechů a oříšků, banány špenát, opět mléčné výrobky a hořká čokoláda. Hořčík lze zakoupit i v lékárně jako potravinový doplněk, poraďte se pak s odborníkem, kterou  firmu výrobce zvolit.
  3. Vitamín D – odborníci uvádí, že vitamín D je pro udržení svalové hmoty nezbytný. Získáváme ho především ze slunečních paprsků, tělo si dokáže vytvořit zásobu.  Ale je možné ho také užívat jako doplněk stravy, rovněž koupíte v lékárnách, nejlépe využitelná tohoto vitamínu je forma D3, takže při koupi se ujistěte, že ji výrobek  skutečně obsahuje.

Další potraviny vhodné pro růst svalů :

Ovesné vločky, celozrnná rýže a těstoviny, losos, nebo i obyčejné sardinky, tuňák, ale i další druhy ryb – pstruh, treska, štika, okoun, žralok. Dále syrovátka, kvalitní krůtí a kuřecí šunka, kdy sledujte obsah masa, který by měl být vyšší než 85%, netučné ovčí a kozí sýry.

Pohybová aktivita

Chcete-li umocnit efekt udržení svalstva při správném stravování, je nezbytná pohybová aktivita. Optimální je aerobní cvičení 3x týdně alespoň 20-30 minut. Můžete cvičit doma, na internetu je bezpočet aerobních cvičení a návodů, jak posílit svalstvo, nebo samozřejmě navštěvovat posilovnu, kdy je optimální alespoň pro začátek konzultovat posilování s  osobním trenérem, který vám příp. sestaví cvičební plán. Velmi vhodný je i tzv. kruhový trénink, při kterém se posílí všechny svaly těla a pro mnoho žen je zábavnější formou cvičení než posilovna. Pokud jste typ, který nesnáší cvičení, nebo běhání choďte alespoň na intenzivní procházky.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button