Zdraví

Spánkový dluh má na organismus negativní vliv. Jak úspěšně doženete nedostatek spánku?

Nedostatek spánku může mít řadu zdravotních následků, včetně kognitivních poruch (problémy s učením, soustředěním a reakcí), oslabení imunitního systému nebo poklesu nálady. Co přesně je spánkový dluh a existují nějaké účinné způsoby, jak se z něj dostat?

Co je spánkový dluh?

Spánkový dluh je stav, kdy nedostáváme dostatečnou dávku spánku potřebnou pro správné fungování našeho těla a mysli. Jedná se o akumulaci nedostatku spánku v průběhu delší doby, vedoucí k narušení naší fyzické, emocionální a kognitivní funkce. Jedná se o rozdíl mezi množstvím spánku, které člověk potřebuje, a skutečným množstvím času stráveného spánkem, kdy potřebné množství převyšuje dobu spánku. Jednodušeji řečeno, spánkový dluh je celkové množství ztraceného spánku.

Ideální délka spánku se liší v závislosti na individuálních potřebách, věku a životním stylu každého člověka. V průměru se dospělým doporučuje spát asi 7-9 hodin denně, zatímco dětem a teenagerům se doporučuje déle.

Jak spánkový dluh ovlivňuje zdraví?

Potenciální zdravotní dopady spánkového dluhu jdou nad rámec pouhého pocitu mrzutosti. Chronický spánkový dluh může vést ke zdravotním obtížím. Může zahrnovat zvýšené riziko kardiovaskulárních problémů, zhoršenou imunitní funkci, poruchy nálady, podrážděnost a úzkost, nebo kognitivní deficity. To jsou však pouze některé z nich.

Důsledky nedostatku spánku jsou mnohostranné a závažné. Na fyzické úrovni se mohou projevit jako únava, nízká energie, oslabený imunitní systém a vyšší riziko vzniku zdravotních problémů – srdeční choroby, cukrovka nebo obezita. Na emocionální úrovni může nedostatek spánku způsobit podrážděnost, deprese, úzkost a problémy se soustředěním. Kognitivní funkce jsou také ovlivněny – nedostatek spánku může vést ke snížené pozornosti, horší paměti a narušení celkového kognitivního výkonu.

spánek

Jak zajistit lepší spánek?

Nejlepší způsob, jak se zbavit spánkového dluhu, je provést pozitivní změny ve spánkových návycích, životním stylu a prostředí určeného pro spánek. Je dobré zavést rutinu, která podporuje adekvátní noční spánek. Vstávejte a choďte spát každý den ve stejnou dobu. Vyjděte každý den ven na přirozené světlo. Vyhýbejte se používání telefonu, počítače a televize hodinu nebo déle před spaním. Omezte konzumaci kofeinu, zejména v noci. Snižte spotřebu alkoholu. Cvičte během dne, ale vyhněte se cvičení těsně před spaním. Udržujte ložnici chladnou, temnou, tichou a pohodlnou.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button