Spolupráce

Spánek nad zlato

 „Spát se mi, co? Chce. Chce se mi, co? Spát.“ Jenže to nejde. Znáte? A možná ne jenom z pohádky, ale i na vlastní kůži. Jste unavení po celodenním shonu, v noci padnete do postele, zavřete oči a chcete spát. Jenomže i přes zavřené oči a zatažený závěs prosvítá světlo z pouliční lampy … usnout nemůžete. V lepším případě kolem půlnoci světlo zhasne, v horším svítí až do rána. Proč ta lampa stojí přímo před okny ložnice? Tak, lampu asi nikdo nepřesune, přesto však existují možnosti, jak se dobře vyspat, a jde to i bez užívání léků na spaní – pořiďte si zatemňovací roletu.

Ze všech stran se na nás valí informace a zaručené výsledky specializovaných výzkumů o tom, jak důležitý je kvalitní spánek. Něco na tom bude.  Spánek je totiž významnou součástí našeho denního rytmu a vlastně i zdravého životního stylu. Během něho dochází k procesům pro organismus podstatných a nezbytných. Regeneruje tělo i duše, tedy fyzická, psychická část jedince. Obnovují se tkáně, paměť i kognitivní funkce, díky kterým vnímáme, jednáme, reagujeme, myslíme; také se produkují hormony a odplavují toxické látky. Jednoznačně dobíjíme baterie a čerpáme sílu na všechny aktivity, které nás druhý den čekají.

Nedostatek spánku zvyšuje únavu, snižuje energii a tím se stupňuje i míra stresu – jsme citlivější, méně odolní, imunita klesá a jsme náchylnější k různým nemocem. Dalším nemilým důsledkem nedostatečného spánku je též nárůst hmotnosti. Můžeme zdravě jíst, sportovat, pít dostatek vody, pokud však budeme málo spát, kila půjdou nahoru. To asi nechceme.

Samozřejmě, způsobů, jak se dobře vyspat je několik. Někdo si dá na noc prášek, jiný si nakape pár kapek vonného oleje do aromalampy. Není však nutné hledat pomoc v chemických laboratořích, když postačí zatáhnout roletu. Správně zvolená látková roleta totiž výrazně pomůže k navození příjemné atmosféry a klidnému spánku v noci i přes den.

Nabídka stínících či zatemňovacích technik je v dnešní době nepřeberná. Na trhu lze pořídit nejrůznější žaluzie, rolety, ale i hliníkové a bioklimatické pergoly nebo venkovní stínění, které svojí funkčností splní naše požadavky, a ještě doladí celkový design domu nebo bytu. Tento určitě skvělý a vysoce moderní způsob zastínění si však nemůže dovolit každý. A nemusí to být přímo z finančních důvodů. Instalaci venkovní rolety či žaluzie mnohdy zabrání technický stav budovy, konstrukční možnosti, respektive nemožnosti, eventuálně majitel (jsme-li v nájmu či podnájmu). V tomto případě musíme volit způsoby méně invazivní. Vhodnou variantou jsou právě látkové rolety.

Říká se, že v jednoduchosti je krása, a to u látkových rolet platí stoprocentně. Jejich čistý styl, snadná instalace, ovládání a široké spektrum vzorů či barev z nich udělaly nedílnou součást mnoha domácností i komerčních objektů. Díky tomu se staly oblíbené v rodinných domech, bytech, kancelářích i v jiných prostorách, které je potřeba zastínit či přímo zatemnit anebo jen vhodně zvoleným dekorem dodat šmrnc interiéru. Třešničkou na dortu tohoto stínícího systému je rozhodně chytré řešení látkových duorolet spočívající ve střídání více či méně průsvitných pruhů. Tím jednak jednoduše nahradíme záclony i závěsy, navíc odpadnou starosti se sundáváním, praním a žehlením. Na údržbu postačí vysavač nebo vlhký hadřík se saponátem.

Důkladné zatemnění místnosti je pro plnohodnotný spánek nezbytné a s pomocí látkových rolet toho lze docílit. A když se člověk dobře vyspí, hned má lepší den. A co si budeme povídat, o dost lepší den má potom i naše okolí.  Kvalitní spánek zkrátka zlatem nevyvážíme.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button