Tiskové zprávy

Spalování tuků jako cesta ke zdravému hubnutí: Spočítejte příjem kalorií a začněte se více hýbat

Každý den si stoupnete před zrcadlo a pokaždé je to stejné. Díváte se na postavu, která má do štíhlosti dost daleko. Pokud se vaše spokojenost vytratila a občas ve vás hlodá červíček pochybností o tom, nebylo-li by lepší trochu zhubnout, pak jste na dobré cestě. Ono totiž už stačí myšlenku převést ve skutečnost. Jak na spalování tuku? Hlídejte si příjem kalorií.

Obezita je základní příčinou vzniku řady chorob

S určitou formou nadváhy se potýká celkem významné procento české populace – asi 25 procent žen a 22 procent mužů. Není to zrovna málo. V poslední dekádě minulého století se objevil vzrůstající trend výskytu obezity ve většině ekonomicky vyspělých státech. Je to celkem pochopitelné. V obchodech s potravinami jsou plné regály a lidé většinou nemají finanční problém si z nich odvézt plné vozíky jídla.

A s jídlem roste chuť – dopoledne to chce nějakou sladkou tyčinky k ranní kávě a odpoledne také. Místo obyčejné vody dávají spotřebitelé přednost přeslazené limonádě, která lépe chutná. Bohužel obezita je základní příčinou vzniku chronických onemocnění, jako jsou diabetes druhého typu nebo kardiovaskulární choroby. A můžete to lidem říkat stokrát, že obezita opravdu není pro lidský organismus dobrá, poučení pro sebe si z toho většina obézních nevezme.

Spalování tuků

Pokud nechcete patřit do této skupiny konzumentů, pak je třeba začít na sobě pracovat. Je to těžké, ale stojí to za to. Základem hubnutí je docílit toho, aby výdej kalorií převážil jeho příjem. Bude tedy nutné také upravit jídelníček ve prospěch zdravějších potravin – omezit sladkosti a sladké džusy, tučné vepřové maso. Místo něho si raději dát rybu a jíst dostatek zeleniny, která obsahuje vlákninu, jež bývá při hubnutí nápomocná. Při redukčních dietách je považována za ideální zdroj energie. Existují přitom dva druhy vlákniny:

 • rozpustná – která umí absorbovat vodu, bobtnat v trávicím traktu, fermentuje a zároveň je zdrojem energie. Reguluje trávení tuků a sacharidů, a protože na sebe váže vodu, vede k pocitu nasycení. Působí i jako prebiotikum díky tomu, že je živinou pro mikrobiální flóru ve střevě. Rozpustnou vlákninu obsahují ovesné vločky, luštěniny, kořenová zelenina, brambory.
 • nerozpustná – není zdrojem energie, protože nefermentuje. Jen zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu trávení. Obsahují ji ořechy, otruby, mrkev, brambory, celer, cuketa, hnědá rýže nebo okurky.

Ke spalování tuků také dopomůže vhodný pohyb – nordic walking, plavání, rychlejší chůze při procházce se psem. Pohyb je při shazování přebytečných kilogramů velmi důležitý. Dobrý je i běh, ale v případě větší nadváhy mohou trpět kolena nebo kyčelní klouby, takže chůze v ostrém tempu je v tomto případě vhodnější. Ostatně nikdy není na škodu se ohledně té správné fyzické aktivity domluvit se svým praktickým lékařem.

Jak je to s příjmem kalorií?

Z matematického hlediska platí, bude-li příjem kalorií stejný jako výdej, tělesná hmotnost se nezmění. Aby člověk zhubnul, musí zvýšit výdej kalorií, a to buď:

 • omezením množství zkonzumované potravy
 • zvýšeným fyzickým pohybem.

Kdo chce opravdu zhubnout, tak bez tohoto se neobejde. Hubnutí obvykle vyžaduje silnou dávku motivace, protože odříkat si milované jídlo může být pro mnohé velmi stresující. A co je více motivující než zdravé tělo bez hrozby rizika vzniku chronickým civilizačních chorob?

Pro zjištění energetického příjmu kalorií existují vědecké metody, které používají obezitologická pracoviště. Další možností, méně vědeckou, je pravidelné zapisování si jídelníčku. Jedná se o velmi efektivní metodu, s jejíž pomocí lze zjistit skutečný energetický příjem. Zápisy zkonzumovaného jídla by se měly vést alespoň dva týdny. Po tuto dobu je třeba dodržovat stravovací zvyklosti a neměnit je. Nutné je zapsat si každé sousto, každou sladkou tyčinku nebo bonbon. Co by měly zápisky obsahovat? Je to zejména:

 • druh potraviny – co nejpřesněji
 • množství potraviny
 • čas konzumace jídla – podle toho lze zjistit, jak pravidelně či nepravidelně člověk jí
 • činnost spojenou s jídlem – při sledování televize, čtení knížky, během práce
 • důvod jídla – hlad, chuť
 • pocity, jež konzumaci jídla provázely – nuda, stres.

Ze zápisků o jídle, které denně konzumujete, si stanovíte svůj příjem kalorií. Pak stačí, pokud chcete hubnout, snížit stávající energetický příjem asi o 2 000 až 2 500 kJ. Při hubnutí byste měli zvýšit příjem bílkovin a snížit příjem sacharidů. Naštěstí je lidské tělo poměrně adaptabilní. Když budete mít výdrž, dokážete zhubnout, přestože jste se celé roky zanedbávali. Platí ovšem, že není vhodné razantně snižovat kalorie. 

Cvičením k hubnutí tuku

Lidské tělo funguje jako chemická továrna a spalovací motor. Aerobní cvičení neboli kardiofitness je nejúčinějším způsobem, jak se zbavit nadbytečného tuku v těle. Ideálně byste se mu měli věnovat ráno před snídaní po dobu minimálně 30 až 45 minut, protože přináší nejlepší výsledky. Ano, je to dřina. Proto mnohým s nadváhou lépe zní inzeráty na „zázračné pilulky na hubnutí“, kdy stačí si vzít jednu a už po třech minutách cvičení jsou kilogramy samy dolů. Takto to ale ve skutečném životě nefunguje. Aerobní cvičení, když se mu budete věnovat alespoň třikrát týdně, má mnohé pozitivní účinky na lidský organismu:

 • zvyšuje výkonnost plic, srdce a oběhové soustavy
 • upravuje krevní tlak,
 • snižuje množství tuku v těle
 • zlepšuje náladu a s ní i celkový psychický stav.

Kdo se rozhodl pro změnu svého zavedeného životního stylu a skoncovat s nadváhou, tomu mohou pomoci i slevové kupóny InSPORTtline. Největší výrobce a prodejce fitness v České republice nabízí řadu vybavení nejen pro veřejné posilovny, ale také pro domácnosti. Jestliže vás neláká pravidelná návštěva fitness centra, můžete si domů koupit posilovací stroj, s jehož pomocí zvýšíte energetický výdej, což pomůže k redukci tuků.

A Jaká je vaše motivace k hubnutí?

Zdroj obrázku:
Dmitry Lobanov / Shutterstock.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button