Zdraví

Seznamte se s Lymskou boreliózou a nebezpečnými klíšťaty

Borelióza má na svědomí zánět mozku a mozkových plen. To má dále vliv na nervy, srdce, oči, klouby a šlachy. Proto, pokud milujete přírodu, trávu a les, pořádně si přečtěte o tom, co vás může potkat, pokud nebudete dostatečně chráněni.

Klíště na nás číhá nejen v divočině, lese, anebo na chatě, ale přisát se na vás může klidně i na trávníku na sídlišti, když půjdete venčit svého psa. Ochranu v podobě různých repelentů, byste tak rozhodně v rámci svého zdraví neměli zanedbávat.

Klíšťata jako postrach okolí

Co je nám vštěpováno do hlavy již od malička je, že klíšťata jsou přenašeči boreliózy. Tito paraziti tak přenášejí nebezpečnou nemoc, která nemusí být zprvu patrná, čímž se její léčba může snadno zanedbat.

Nákaza boreliózou

Pro to, abyste onemocněli, postačí, aby vás kouslo klíště, anebo, abyste přišli do styku s výměšky klíšťat, pokud máte například otevřené zranění na pokožce. Je tak třeba širokou veřejnost obeznámit s počátečními projevy této nemoci. Přisátí klíštěte totiž obvykle nemusíte ani evidovat. Postižené místo nemusí bolet ani svědit, pohyb klíštěte si také nemusíte všimnout. K oslabení imunity také nedochází hned a až si tělo začne uvědomovat, že je něco špatně, už je pozdě, protože v té době máte již zamořený celý vnitřní systém, orgány a krev.

Oblast kousnutí

Oblasti kousnutí se říká erytém, protože zrudne. Zarudnutí nebolí ani nesvědí, často si jej ani nevšimnete, nicméně je to jasná známka kousnutí tímto parazitem. Pozornost byste dále měli věnovat zvýšeným teplotám v rozmezí 37,2 až 37,3 stupňů Celsia. Dále je to bolest svalů. V posledních stádiích pak dochází i k roztroušené skleróze, Alzheimeru, Parkinsonu, anebo mrtvici, což primárně nemusí samozřejmě lékař připisovat klíštěti.

Prevence

V prvé řadě pravidelně pečujte o trávník, aby neměla klíšťata prostor k životu. Mají totiž ráda vysokou trávu. O trávník dbejte alespoň jednou týdně, a pokud již máte dvaceticentimetrovou výšku porostu, vezměte si k práci gumáky. V lesích noste klobouk, košili s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty. Také byste měli používat různé repelenty v  podobě krémů a sprejů, které se aplikují na oblečení a kůži, a které svým složením odpuzují klíšťata. A pokud najdete klíště na své kůži po návratu z přírody, měli byste se ihned obrátit na lékaře, aby jej správně odstranil. Klíště totiž nesmí být přetrhnuto, aby vám nezůstal kousek z něj v těle.

Jak se stanovuje diagnóza boreliózy a jak se borelióza léčí?

Diagnóza boreliózy je založena na klinickém stanovení protilátek v krvi na části patogenu. Vzhledem k tomu, že příčinou této nemoci jsou bakterie, bylo by logické, aby se borelióza léčila antibiotiky. Bohužel bakterie mají sílu měnit svůj tvar a vytváří takzvanou antibuněčnou stěnu, kterou se právě chrání  před účinky antibiotik a obrannou prací imunitního systému. Můžete tedy po nějakou dobu pociťovat stagnaci nemoci, nicméně tato bakterie přežívá dále v orgánech a po chvíli se znovu aktivuje, načež projevuje příznaky zasažení orgánů, ve kterém se skrývala, a právě proto je borelióza  velmi vážná a může vést ke smrti nositele této nemoci. Úspěšná léčba se skrývá pouze za okamžitým nasazením antibiotik, tedy v prvním stádiu nemoci, nejlépe ihned po kousnutí, které však bohužel mnohdy lidé přehlédnou.

Klíště a jeho život

Tento malý parazit žije obvykle několik let. Prochází čtyřmi fázemi – vajíčko, larva, nymfa a dospělost. Už od larvy se všechna následná stádia živí krví zvířat a lidí. Díky tomu poté dospělý jedinec narůstá na  objemu. Klíšťata začínají být aktivní na jaře a mučí nás až do pozdního podzimu, kdy začínají padat listy. A právě na následující informaci pozor – tito parazité nežijí pouze ve vysoké trávě, ale ulpívají také na listech v keřích, dokonce i na dvoumetrových stromech! Co je také zajímavé je, že mohou pochodovat na kůži i několik hodin, než si konečně vyberou, kde se na těle hostitele usadí. Máte tak nějakou dobu na to, je zavčasu registrovat a zbavit se jich. Když přijde na kousnutí, člověk to nemůže vjemem, natož bolestí zaznamenat právě proto, že sliny těchto parazitů obsahují přírodní anestetikum. Příroda to tak chytře vymyslela.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button