Zdraví

Jak se zbavit stresu a posílit svůj mozek?

Jak se zbavit stresu a posílit svůj mozek?

Stres je civilizační nemocí, které podléhá každý z nás. Ať už to jsou těžké zkoušky, které nás čekají, rodinné problémy, anebo neustálá kontrola v práci, vše si vybírá svou daň. Budete-li však žít spokojení a bez stresu, budete-li se snažit stresu předcházet, naučíte-li se být flegmatičtí, pak budete žít déle.

Stres zkracuje život, což není žádná nová informace. Předcházet mu lze za pomocí cvičení, kdy se z těla uvolňují endorfiny, hormony štěstí. A právě čím je člověk starší, tím více by se měl věnovat cvičení. Muži by měli chodit denně na alespoň čtyř kilometrovou procházku, v opačném případě klesá i jejich činnost mozku. Zlepšovat průtok krve mozkem je nezbytné, pomáhá to stimulovat růst nervových buněk v centrech paměti mozku.

Výborná je ale také meditace, která zpomaluje stárnutí a při které se  uvolňuje enzym telomeráza, který zpomaluje stárnutí buněk. Ruku v ruce s meditací však jde také absence stresu a negativní nálady, což jde v dnešní době dost těžko. Neurony v mozku pak vznikají prakticky celý život.

Jste-li naopak v permanentní nepohodě a stresu, trpíte-li zlostí, negativními emocemi a tak dále a tak dále, pak funkce v organismu způsobí, že nový neuron bude poškozen a nebude moci tak vytvořit spojení s ostatními neurony, a dále tak vstoupit do neuronové sítě. Tudíž zemře.

Opačná veselá nálada naopak redukuje stres a umožňuje spojení neuronů. Ty pak zbavují tělo napětí, stresu, úzkosti, deprese a negativních pocitů. Bez pocitu však není tato terapie úplná. Je tak opravdu třeba se věnovat sportu, neboť i mozek našich předků se evolučně vyvíjel právě za pohybu, pohyb je proto pro vývoj nezbytný. Místo veřejné dopravy nebo vozidla tedy choďte.

Pravidelné cvičení a pohyb vůbec totiž zvyšují elasticitu mozku a zpomalují stárnutí mozku. Rovněž však jde především o zlepšení myšlení. Proto není žádná náhoda, že když se učíte, přemýšlíte či přednášíte jako učitel ve škole, máte potřebu chodit – pohyb pomáhá formulovat myšlenky a důkladněji přemýšlet. Podle vědců za tím stojí miliony let evoluce člověka.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Back to top button