Zdraví

Šafrán není jen koření, nabízí i zajímavé zdravotní benefity

Šafrán je vzácné a drahé koření, které se v kuchyni těší oblibě. Velkým producentem tohoto zajímavého koření je Írán. Ne každý však ví, že našemu tělu také poskytuje zajímavé zdravotní benefity. Ty využívali lidé již v dobách dávno minulých. Už Hippokrates vyzdvihoval jeho léčivé vlastnosti.

Pomoc proti zánětu a artritidě

Šafrán obsahuje karotenoid krocetin. Ten podporuje okysličování mozku a může mít pozitivní vliv v boji proti artritidě. To má za následek antioxidační aktivita. Extrakt vytvořený z okvětních lístků má protizánětlivé vlastnosti. Ty mu dodávají obsažené flavonoidy, taniny, alkaloidy a saponiny.

Podpora zdraví mozku

Antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, která má extrakt ze šafránu, mohou naznačovat jeho terapeutický potenciál pro různé problémy spojené s nervovým systémem. Koření interaguje s cholinergním a dopaminergním systémem a může tak mít příznivé účinky v případě Alzheimerově nebo Parkinsonově chorobě.

Podpora zdravého trávení

Šafrán vykazuje antioxidační, protirakovinné a protizánětlivé účinky. Může mít pozitivní vliv v boji proti gastrointestinálním poruchám.

Podpora imunity

Šafrán obsahuje karotenoidy, které mají pozitivní vliv na imunitu.

Šafrán jako koření

Jako koření se může šafrán pochlubit rozmanitým nutričním profilem. Výhody, které poskytuje, jsou výsledkem obsahu aktivních složek. Patří mezi ně, kromě jiného, krocetin a safranal. Podporují celkové zdraví lidského organismu. Na jeho konzumaci by si však měly dát pozor těhotné a kojící ženy, ty by se mu měly vyhýbat.

Šafrán se dá zakoupit v celku nebo v práškové podobě. Koření v podobě prášku se lépe propojí s ostatními surovinami a pokrmům dodá lahodnou chuť. Koření v celku je vhodné spíše jako ozdoba pokrmů. Používání většího množství šafránu není vhodné

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button