Zdraví

Rybí olej je často opomíjený doplněk stravy

Starší generace si jistě vzpomene na poválečné období, kdy se dětem podával rybí tuk pro doplnění jódu v těle. Dnes se již tato léčebná metoda nepoužívá, ovšem to neznamená, že bychom měli rybí olej opomíjet. Rybí a rybí olej totiž patří mezi hlavní pilíře zdravé výživy.

Proč je rybí olej důležitý

Rybí olej, neboli rybí tuk má v naší stravě velkou důležitost, neboť je prevencí proti srdečním chorobám jako je arytmie nebo ischemická choroba srdeční. Dokladem jsou národy, jejichž strava je na rybí tuk bohatá a četnost jejich srdečních potíží je velice nízká. Kromě toho rybí tuk také snižuje hladinu krevního tuku, krevní tlak, zlepšuje pružnost a průchodnost cév a snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi.

To však zdaleka není všechno, co rybí tuk dokáže. Má totiž zásadní význam v prevenci rakoviny. Řada studií prokázala, že rybí tuk významně omezuje riziko rozvoje zejména rakoviny prsu a rakoviny tlustého střeva.

olejK dalším pozitivním účinkům patří zlepšení pleti a pomoc při kožních onemocněních a zmírnění menstruačních bolestí u žen. Příznivě také působí na záněty kloubů, střev, cév nebo na lupénku.

Je nutné zdůraznit, že pro naše zdraví jsou nezbytně nutné omega-3 mastné kyseliny, což jsou esenciální mastné kyseliny, mezi nimiž jsou nejdůležitější EPE a DHA. Jelikož si je lidské tělo neumí vytvořit samo, musíme mu dodat ve stravě. Omega-3 mastné kyseliny jsou obsaženy ve větším množství hlavně v tučných mořských rybách, jako je losos, tuňák, halibut, sardinky či makrely.

Rybí tuk zlepšuje imunitu

Patrně nejdůležitější vlastností rybího oleje, neboli tuku, je vliv na centrální nervovou soustavu a mozek. Rybí tuk je totiž nesmírně důležitou látkou pro jejich správný rozvoj, takže by neměl chybět hlavně v jídelníčku dětí a těhotných žen či kojících matek.

Svou funkci plní v této oblasti samozřejmě i u dospělé populace. Jednak zmírňuje psychická onemocnění včetně vážných chorob, jako je schizofrenie či deprese, a jednak působí blahodárně na celkovou odolnost nervového systému, posiluje duševní vyrovnanost a správnou funkci mozku.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button