Tiskové zprávy

Rolety Den a noc pro zdravější bydlení

Současné trendy v bydlení kladou zvýšené nároky na všechny prvky v domácnosti. A tak domácí spotřebiče mají hned několik funkcí, téměř všechno je elektrizované a automatizované, a kromě toho, že jsou různé součásti obytného prostoru praktické a užitečné, mohou plnit i funkci estetickou. Nebo pomáhají udržet si zdraví a předcházet nemocem a úrazům. Zajímá vás třeba jak univerzální roli dnes hrají rolety? Čtěte dále.

Na jakém principu rolety Den a noc pracují?

Pro látkové rolety Den a noc je charakteristické složení stínicí látky. Ta je tvořena dvěma druhy látek, které se pravidelně střídají. Vždy je jeden pruh průhledný, nebo spíše průsvitný a druhý neprůhledný a v některých případech dokonce neprůsvitný. Toto charakteristické pruhování jim dalo i jiný název – rolety Zebra, případně DUO rolety anebo Twin rolety

Látka se normálně stahuje z kazety, umístěné v horní části okna buď přímo na okenním rámu, případně přivrtané ke zdi či stropu. Rolety Den a noc ovšem nestahujeme za spodní konec látky, jako u jiných typů rolet. Látka se totiž přes okno odvíjí ve dvou vrstvách. Zadní vrstva, která přiléhá k oknu, se nepohybuje. Před ní se odvíjí a pohybuje přední vrstva tak, jak klesá středová napínací tyč, aby se posléze dostala přes napínací tyč k oknu a tam se zastavila.

Celé to připomíná princip zavěšené kladky. Při vzájemném pohybu přední a zadní strany látky se postupně překrývají průhledné a neprůhledné pruhy, takže podle vzájemné polohy se buď překrývají průhledné pásy s dalšími průhlednými, a tím umožňují zčásti slunečním paprskům vnikat do pokoje, nebo se průhledný pruh kryje s neprůhledným, a světlu tak v průniku zabráníte.

To je vlastně tajemství úspěchu rolet Den a noc – absolutní flexibilita při nastavování množství světla, které do místnosti vpustíte i při úplně stažených roletách.

Rolety Den a noc také perfektně plní funkci moderního designového doplňku. Stačí si vybrat některou z mnoha barevných variant, které na trhu jsou, a sladit je s barvou pokoje a s ostatními interiérovými prvky.

Je moc příjemné pozorovat při pohybu rolety, jak světlo doslova tančí a celý pokoj ožívá hrou světel a stínů. Celá scenérie může být o to zajímavější, že i neprůhledná látka je zčásti průsvitná, takže sluneční paprsky mohou získávat nečekané barvy a doslova malovat po pokoji.

Rolety Den a noc se vyjímají v každém moderním bydlení. Hodí se do bytu, rodinného domu, ale také do veřejných prostor, kanceláře či chaty. Jinými slovy – parádu udělají všude a nemusíte se za ně stydět ani v luxusním interiéru.

Zdravější prostředí díky roletám Den a noc

Ne, nechceme tu tvrdit, že rolety Den a noc patří mezi zdravotní pomůcky. Ani jim nepřipisujeme žádné magické schopnosti, jako se o to snaží někteří výrobci různých lamp, magnetů a frekvenčních zářičů. Spíše chceme jen ukázat, že pokud s nějakým zdravotním problémem bojujete, mohou být vhodné rolety jedním z mnoha pomocníků v cestě za lepším zdravím.

V čem tedy konkrétně rolety Den a noc mohou být zdraví prospěšné?

Pylové alergie

Senná rýma je lidové označení pro různé alergie na pyl rostlin. Ten, kdo nějakou alergii má, potvrdí vám, že od března asi do září skoro nemůže otevřít okno a pořádně vyvětrat. Všude je plno pylu. A že některé stromy a jejich pyly jsou obzvláště agresivní. Třeba bříza, lípa nebo vrba.

Ale nejen pyly. Stačí jen, aby vám pod oknem začali pracovníci městských služeb sekat trávu. To je teprve pro alergika lahůdka. To pak místo balíčku kapesníků nosíte po bytě roli kuchyňských utěrek a jedna vám nevydrží ani 2 dny.

Rolety Den a noc nabízejí pomoc – mohou fungovat zčásti jako hrubý filtr pylových částic, které do bytu pronikají otevřeným oknem. Plánujete-li jejich využití tímto způsobem, je dobré na to myslet již při montáži a rozhodnout se podle toho.

Montáž rolet je totiž možná hned několika způsoby:

  • Rolety bez vrtání – roletu lze upevnit zavěšením na okno bez vrtání. Od dodavatele obdržíte sadu háčků, které jen zaklesnete za okenní rám, a na ně pak pověsíte kazetu s roletou.
  • Vrtání do okenního rámu – tady přivrtáte k horní části okenního rámu dva úchyty, do kterých pak kazetu s látkou vložíte.
  • Vrtání do stěny či stropu – zde už jsou potřeba hmoždinky a trocha přesnější práce, ale zase můžete mít roletu tak širokou, že zakryje obě okenní křídla či celý okenní výklenek.

Má-li roleta účinně bránit té největší náloži pylu zvenčí, využijte nejlépe montáž s vrtáním do zdi či stropu. Při stažení rolety zakryjete celý okenní prostor a alergeny budou mít minimální možnost přímého průniku dovnitř.

Někomu dokonce připadá elegantnější, pokud zatažená roleta okno zcela schová. Vzniká pak dojem, že zeď prostě pokračuje a členité prvky okna a okenního výklenku vůbec nejsou vidět a neruší pěkné vodorovné linie, které rolety Den a noc vytvářejí díky svým charakteristickým pruhům.

Roleta Den a noc může zakrýt celý okenní výklenek

A proč sáhnout právě po roletách Den a noc, namísto jiných typů rolet? Nikdo přeci nežije rád doma po tmě. Ale rolety kvůli alergenům zataženy být musí. Rolety Den a noc ale můžete nastavit do režimu Den, kdy necháme sluneční paprsky, aby volně procházely přes průhledné pruhy ve zcela zatažené roletě.

Uvnitř tedy máte dostatek světla, jste chráněni před agresivním pylem zvenčí, a dokonce ani okolojdoucí lidé vám dovnitř bytu nevidí. Průhledné pluhy jsou totiž vymyšleny tak, abyste vy sice ven vidět mohli, ale aby bránily plnému průhledu dovnitř místnosti z ulice.

Citlivost na světlo

Kdo s tím problém nemá, bude možná považovat citlivost na světlo za zženštilost a rozmazlenost. Ovšem vyjádření typu: „Vyhnal bych ho na pole, ať pořádně maká, a ono ho to přejde.“ jsou přinejmenším znakem neznalosti a nedostatku empatie.

Fotofobie, světloplachost čili přecitlivělost na světlo může být příznakem celé řady závažných onemocnění.

Například pokud vás bolí oko, zejména při zaostření na bližší předměty, pociťujete v něm tlak a pozorujete zarudnutí bělma, půjde s největší pravděpodobností o nějaký problém přímo v oku, který může být doprovázen i světloplachostí. Navštivte svého očaře.

Jsou ale i závažnější nemoci, které se světloplachostí demonstrují. Například zánět mozkových plen, meningitida, a tady už nelze příznaky včetně přecitlivělosti na světlo nijak podceňovat.

Pokud jste ale na světlo citlivější a žádné vyšetření nic závažného nepotvrdilo, není třeba vyvolávat paniku – prostě si jen se sluníčkem moc nerozumíte. Uvítáte jistě pobyt v místech, kde jsou zatažené rolety nebo žaluzie, případně je pokoj úplně bez oken.

Rolety Den a noc jsou pro fotosenzitivní lidi vynikající volbou. Lze je nastavit tak, aby bylo v místnosti stále dobře vidět, ale neobjevovaly se ostré sluneční paprsky, které jsou pro ně nepříjemné až bolestivé. Mohou dokonce vyvolat úporné bolesti hlavy, několikadenní migrény nebo jsou spouštěčem epileptických záchvatů.

Potíže s termoregulací

Zejména s přibývajícím věkem si člověk stále hůř dokáže udržet teplo. Studenokrevní živočichové to mají jednoduché – buď přímo zmrznou jako některé druhy žab, nebo alespoň zpomalí svůj metabolismus na naprosté minimum, kdy jim třeba srdce bije jednou za minutu. Sníží svou tělesnou teplotu a hibernují až do chvíle, než budou podmínky opět vhodné k aktivnímu životu.

Někteří teplokrevní, jako třeba medvědi, umí hibernovat také. Nepříznivé podmínky v chladném období zimy řeší tak, že se uloží k zimnímu spánku a minimalizují energetické výdaje tím, že spalují zásoby tuku.

Lidé se to prozatím nenaučili, a tak se jejich tělo snaží zachovat v homeostázi. Homeostáza je vlastně schopnost a snaha organismu udržet si stejné vnitřní prostředí navzdory vnějším změnám. Zdravý člověk tak má teplotu těla vždy okolo 36,5 °C, ať už je venku tropické vedro nebo arktický mráz. Také mu tluče srdce rychlostí asi 70x až 100x za minutu, to podle toho, jestli zrovna leží na dece na pláži nebo jde do schodů. A podobně je to se spotřebou kyslíku, tekutin a potravy.

Jak udržením homeostázy pomáhají rolety Den a noc? Snižují výkyvy světla a tepla v místnosti. V létě je možné udržet nadbytečné teplo venku za okny a v zimě udrží rolety více tepla v místnosti. V práci se světlem a teplem vynikají zejména rolety s vyšším stupněm stínění, označované jako Blackout rolety.

Také byty nesnášejí dobře velké změny teplot. Větrat v zimním období je dobré, ale vždy jen krátce naplno otevřít okna, nechat vyměnit vzduch a po pár minutách opět zavřít. Stěny zůstanou prohřáté a nestihnou vychladnout, čerstvý vzduch se za chvíli ohřeje, a regulátor topení nemusí snížení teploty ni zaregistrovat.

Teplo rodinného krbu lépe udržíte v místnosti, kde jsou správně nastaveny rolety.

Bezpečnost a úrazy

Možná se ptáte, jak může roleta ovlivnit bezpečí domova nebo způsobit úraz. Když se nad tím ale zamyslíte, je to nasnadě – rolety mají ovládací řetízky. Pokud se někdo neopatrně pohybuje v dosahu řetízku, může se stát, že se do něj zamotá.

Hlavně děti jsou v ohrožení, že si při hře z řetízku na roletě udělají nedopatřením smyčku okolo krku, a pak je neštěstí na světě. Pokud však používáte rolety od zodpovědného výrobce, jakým je například www.fexi.cz – jednička na trhu s roletami Den a noc, můžete být v klidu. Všechny rolety jsou vybaveny bezpečnostní pojistkou, která se přetrhne při vyvinutí i jen o něco silnějšího tahu. Už i váha domácí kočky způsobí přetržení řetízku a zvíře či dítě jsou v bezpečí.

Další možností, jak si způsobit úraz, je snaha o ovládání rolety, která je namontována příliš vysoko, než abyste dosáhli pohodlně ze země na ovládací řetízek. Například v hale domu nad vchodovými dveřmi.

To pak přichází na řadu různé stoličky, ještě hůř prosklené stolky, případně židlička na takovém proskleném stolku. Není pak daleko od špatného šlápnutí, zlomení plastové nohy židle nebo dokonce prasknutí skleněné výplně stolu a proříznutí nějaké tepny.

Rolety Den a noc od FEXI si ale můžete doplnit o dálkové ovládání a elektrický pohon. Nejen, že při ovládání rolety ani nemusíte vy, nebo vaše babička vůbec vstát z křesla, ale navíc můžete ovládat i několik rolet najednou. Klidně i všechny v celém bytě.

Roletám lze také nastavit několik oblíbených pozic, takže se na pokyn ovladače vždy zastaví na tom správném místě. Vše tak pohodlné, elegantní a bezpečné. Dokonce nemusíte mít ani ty ovládací řetízky, takže další krok k bezpečí.

Rolety Den a noc od Fexi – skvělá volba

Ukázali jsme si několik situací, ve kterých správně vybrané rolety bodují v náš prospěch ve snaze získat a udržet si lepší zdraví. Proč byste si ale rolety Den a noc měli pořídit právě od FEXI?

Našli jsme pro vás 7 výhod, které FEXI rolety odlišují od konkurence:

  • Rolety Den a noc od FEXI jsou již složené a sešroubované, montáž je tak mnohem snazší než u jiných dodavatelů – nehrozí, že při sestavování desítek drobných součástek na nějakou zapomenete, něco ztratíte nebo zlomíte.
  • Vybírat můžete až ze 3 typů kazet, ve kterých jsou rolety uloženy. Konkrétně Otevřená kazeta, vhodná i pro montáž bez vrtání, POLO kazeta s vyztuženými zády a horním ochranným krytem a MAXI kazeta, která kryje látku ze všech stran.
  • FEXI nabízí až 130 druhů látek s rozdílnou úrovní zatemnění.
  • FEXI nabízí také individuální řešení – můžete si přizpůsobit velikost rolet i pro atypická okna.
  • Výběr vám také usnadní vzorky látek, které si můžete objednat zcela zdarma.
  • Web FEXI je plný propracovaných návodů a manuálů jak ve formě textů, tak obrázků a dokonce videí.
  • Vždycky se můžete obrátit na příjemnou a profesionální zákaznickou podporu, ať už po telefonu, nebo skrze e-mail.

Myslete tedy na své zdraví i na pohodlné a estetické bydlení. Rolety Den a noc jsou připraveny vám posloužit.

Zdroj všech náhledových obrázků: Shutterstock

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button