Zdraví

Řešíte problémy s inkontinencí? Poradíme jak postupovat.

Pokud máte vy nebo někdo, o koho pečujete, potíže s ovládáním močového měchýře a s tím spojený samovolný únik moči nebo dokonce střevní inkontinenci, při které dochází k úniku fekálií mohou být inkontinenční hygienické výrobky velmi dobrým řešením. S inkontinencí se může setkat každý z nás a určitě bychom se za ni neměli stydět.

Jak inkontinenci řešit?

Onemocnět lze inkontinencí, která je spojena s únikem moči, ale setkat se lze i s fekální inkontinencí. Možné jsou také kombinace obou typů inkontinencí. Existuje mnoho způsobů, jak samovolný únik moči či střevní inkontinenci zvládnout. Při dodržování několik pravidel lze žít plnohodnotný život a cítit se dobře. Výrobky pro inkontinenci jsou nabízeny v mnoha různých variantách, mezi ty hlavní patří:

  • Absorpční vložky
  • Absorpční stahovací kalhotky
  • Jednorázové ochranné návleky a podložky na lůžko a židle
  • Voděodolné chrániče na lůžko a židle

Inkontinenční výrobky lze používat i kombinovaně díky čemuž docílíte úplné ochrany, dokonalé hygieny a pohodlí. Na trhu je k dispozici také spousta speciálních mycích a hygienických prostředků, které zajistí maximální čistotu všem osobám trpím inkontinencí.

Hlavní příčiny inkontinence moči nebo stolice

Urgentní inkontinence je projevem náhlého úniku moči. Může vznikat následkem infekcí jako třeba zánětem močových cest, při roztroušené skleróze, po operacích či úrazech nebo při diabetu. Velmi často se vyskytuje ve spánku. 

Stresová inkontinence

Stresová inkontinence je typická hlavně pro ženy například po porodu nebo po menopauze. V důsledku nadměrného tlaku v břiše například při kašli, kýchání, smíchu nebo zvedání těžkých břemen se uvolní menší množství moči.

Smíšená inkontinence

Smíšená inkontinence je kombinací urgentního a stresového úniku moči.

Paradoxní inkontinence

Paradoxní inkontinence postihuje převážně muže a mohou za ni oslabené svaly močového měchýře či zablokovaná močová trubice. U starších v souvislosti se v souvislosti se zvětšenou prostatou objevuje také tzv. inkontinence návalová. 

Psychogenní inkontinence

se objevuje zejména u starších pacientů hlavně při dlouhodobém vystavení stresu nebo při delší hospitalizaci v nemocnici. 

Inkontinence stolice

má příčinu zejména v oslabeném svalstvu řitního svěrače a pánevního dna. Mohou se s ní setkat jak ženy po porodu, tak i pacienti s cukrovkou, roztroušenou sklerózou nebo mozkovou příhodou. S přibývajícím věkem se výskyt toto onemocnění bohužel zvyšuje.

Co jsou inkontinenční pomůcky a proč byste je měli používat?

Většina inkontinenčních pomůcek je vyrobena ze speciálních savých a nepromokavých materiálů, které i přes únik moči či fekálií dodají pocit sucha a komfortu. Vložky a vložkové kalhotky dodají během dne jistotu a klid během noci. Je však velmi důležité vybrat si správnou úroveň ochrany.

Pokud dochází pouze k občasným únikům moči nebo stolice, vyberte si vložky nebo vložkové kalhotky, které jsou vhodné pro menší objem tekutiny. Pokud se jedná o částečné nebo dokonce úplné nekontrolovatelné pohyby močového měchýře nebo svalů řitního svěrače zvolte takové hygienické inkontinenční pomůcky, které dokážou zadržet odpovídající množství moči či fekálií.

Inkontinenční podložky do postele

Inkontinenční podložky do postele nebo na židle či gauče jsou skvělým pomocníkem pro pohodlný odpočinek a klidný spánek. Podložky dokonale ochrání lůžkoviny a čalounění před znečištěním od moči či fekálií. Vybírat můžete z jednorázových či pratelných variant podložek, stačí si vybrat tu, která je pro vás vyhovující a cenově dostupná.

Osoby trpící dlouhodobou inkontinencí mohou mít i před důkladnou hygienu bolestivou, zanícenou nebo poškozenou pokožku. I když je moč nebo stolice v kontaktu s pokožkou po velmi krátkou dobu je nutné zajistit maximální péči a hygienu intimních oblastí.

Inkontinenční vložky

Mnoho inkontinenčních vložek absorbuje fekálie dovnitř vložky, ale i tak je důležité zajistit, aby byla pokožka udržována v suchu, čistotě a byla dokonale hydratovaná, a to nejlépe pomocí speciálně vyvinutých prostředků pro péči o pokožku při močové i střevní inkontinenci.

Zejména v lékařských zařízeních jsou dispozici také inkontinenční alarmy, které lze propojit se systémem přivolání zdravotní sestry a upozornit tak, že osoba trpící inkontinencí potřebuje vyměnit vložku či vložkové kalhotky. 

Inkontinenční pomůcky mohou pomoci:

  • Udržovat pocit sucha, svěžesti a čistoty
  • Chránit nábytek a postele před nehodami, zápachem a skvrnami
  • Zajistit diskrétnost a komfort při inkontinenci

Pokud pečujete o osobu, která má problémy s inkontinencí, myslete i na její důstojnost. Mnoho lidí je v takovéto situaci vystaveno pocitu trapnosti při výměně vložek či plenkových kalhotek. Pokud je to jen trochu možné zapojte tyto osoby do výběru inkontinenčních pomůcek, které chtějí používat a pokuste se najít takové, které jsou diskrétní a na první pohled není poznat, že daná osoba má problémy s únikem moči nebo stolice. 

Jak z inkontinenčních pomůcek vytěžit maximum

Při nákupu se ujistěte, že znáte maximální objem výrobku a vyberte takový, který bude mít více než dostatečnou kapacitu pro množství tekutiny/fekálií které osoba pravděpodobně vylučuje (lepší je objem nadhodnotit).

Na trhu je dispozici velké množství různých značek. Každý výrobce inkontinenčních pomůcek nabízí trochu jiné výrobky, ale u většiny z nich nenaleznete žádné velké rozdíly. 

Ověřte si, zda jsou vložky nebo plenkové kalhotky vyrobeny v unisex velikosti, nebo jsou určeny speciálně pro muže či ženy. Některé inkontinenční pomůcky jsou navrženy tak, aby se přizpůsobily mužskému nebo ženskému tělu. Jejich nošení je pak mnohem komfortnější a pohodlnější. 

Inkontinence může i přes dokonalou hygienu bohužel způsobovat zarudnutí či poškození pokožky. Zajistěte, aby byla pokožka intimních partií udržována stále v suchu a čistotě. Pomocí čisticích hygienických vlhčených ubrousků a mycích prostředků určených speciálně pro citlivou intimní pokožku zajisté docílíte maximální hygieny. 

Pokud o někoho s inkontinencí moči nebo fekálií pečujete nezapomínejte ani na vlastní hygienu. Při péči zajisté budete potřebovat jednorázové zdravotní vinylové rukavice, dezinfekční prostředky na ruce a vlhčené jednorázové ubrousky.

Nezapomeňte na následující

Inkontinence není vždy spojena se zdravotním stavem v pokročilém věku a může se vyskytnout kdykoliv během života, a to z mnoha důvodů. Pokud se s ní někdy setkáte osobně nebo o někoho s inkontinencí pečujete nestyďte se o tomto zdravotním problému mluvit. Existuje totiž spousta řešení, které vám mohou pomoci. Může se jednat nejen o změnu jídelníčku, ale pomoci mohou i speciální cviky. 

Zdroj náhledových obrázků: PR Yard

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button