Spolupráce

Pulzní oxymetrie – základní informace

Pulzní oxymetrie slouží ke zkontrolování, jak dobře pumpuje srdce kyslík do vašeho těla. Touto neinvazivní metodou se dá sledovat zdraví jedinců s takovým typem onemocnění, který by mohl mít vliv na hladinu kyslíku v krvi. 

Typy onemocnění, kdy má smysl využití pulzní oxymetrie jsou: astma, vrozené srdeční vady, anémie, rakovina plic, zápal plic, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) či srdeční infarkt nebo srdeční selhání.

Měření se využívá také u běžných případů, mezi nimi například posouzení schopnosti snášet zvýšenou fyzickou aktivitu nebo vyhodnocení, zda někdo potřebuje pomoc s dýcháním.

Fungování pulzního oxymetru

Pulzní oxymetrie se provádí pomocí malého přístroje – pulzního oxymetru. Ten připomíná kolíček na prádlo nebo sponu, a když se s ním provádí měření, umístí se na prsty nebo ušní lalůčky.

Nejčastěji se jedná o prstový pulzní oxymetr – nasazuje se na prst. Pomocí infračerveného a červeného paprsku prosvítí oxymetr tkáň. Senzorem se pak snímá průchodnost paprsku světla skrze prokrvenou tkáň a ukáže saturaci hemoglobinu kyslíkem.

Test s pulzním oxymetrem v praxi

Pulzní oxymetrie obvykle patří mezi přesné testy. Především s využitím kvalitních přístrojů v lékařských zařízeních. Ovšem testování lze provádět i doma. Lékař vám může dát doporučení, který domácí pulzní oxymetr pořídit.

Měření bývá s rozdílem dvou procent na obě strany od skutečné hodnoty – například, když by byla vaše hodnota 87%, skutečná úroveň je pak kdekoliv mezi 85% až 89%. Je potřeba brát v úvahu i další faktory jako je pohyb, teplota nebo i nalakované nehty – ty mohou totiž vadit a před testem můžete být vyzváni k odstranění laku.

Co po skončení testu?

Naměřené hodnoty jsou k dispozici ihned po testu. Tyto údaje pomáhají určit další postup – zda je potřeba další testování nebo léčba. Lékař vám doporučí další kroky, pro domácí test s pulzním oxymetrem vám dá vědět, jak často provádět měření a co dělat, když jsou hodnoty pod nebo nad hladinou, kterou potřebujete.

A něco málo čísel aneb hodnota s více než 89% okysličené krve je potřebná k udržení zdravého těla. Úroveň 95% patří do normálu pro většinu zdravé populace, 92% pak může naznačovat hypoxii nebo nedostatek kyslíku putujícího do tkání v těle.

Pulzní oxymetrie patří mezi rychlé, neinvazivní a bezbolestné procedury. Rizika jsou minimální a hodnoty lze vidět okamžitě. Obstarejte si svůj vlastní pulzní oxymetr na Proormedent.

Zdroj náhledového obrázku: proormedent.cz

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button