Babské rady

Proč přilít do koupele lahev piva

Každý správný Čech pije ten zlatavý mok plný zdravotních přínosů při každé naskytnuté příležitosti – ať už po dlouhém a náročném dni v práci, při posezení v hospodě s kamarády, při hokejovém zápase, nebo kdykoli a kdekoli jinde… kromě případu, že budete řídit, samozřejmě!

Podle vědců jsou to právě pupeny chmelu, kterým můžeme poděkovat. Chmel je používán v pivních receptech na vyrovnání chuti tím, že přidá hořké podtóny k sladké, sladové chuti piva. Nejen však že dochucuje, ale je také nabitý množstvím prospěšných živin. Pokud je pivo konzumováno s mírou, je dokázáno, že je dokonce i dobré pro svaly a kosti, snižuje riziko srdečního onemocnění a je bohaté na vitamíny B, stejně jako na vlákninu.

Pivo však nemusí být pouze požíváno, abychom si mohli užít jeho účinků, může být také použito zevně. Na nadarmo máme v Česku naše slavné pivní lázně a pokud jste se někdy divili, jaký je tedy vlastně jejich účinek, pokračujte ve čtení.

Pivní koupel se datuje do starověku

Přestože si možná myslíte, že pivní lázně patří mezi novější výmysly, historie namáčení v pivu ušla dlouhou cestu a datuje se až do starověku. Pivní lázně se totiž používali před více jak dvěma tisíci lety.

Traduje se, že starověké Egyptské a Římské ženy používali tuto lázeňskou metodu pravidelně jako součást jejich zkrášlovacího režimu, aby udržely svou pokožku hedvábně jemnou a měli rovnoměrný odstín pleti. Pravděpodobně inspirovaní tímto pradávným moudrem, existují dnes dokonce kosmetické společnosti, které přidávají pivní kvasinky do jejich produktů (asi každý zná našeho českého Pivrnce), a tvrdí, že pomáhají pokožce udržet zdravé pH a bojují proti akné.

Fungují pivní koupele? Měli byste se začít koupat v pivu?

Doteď nebyl pořádně proveden žádný vědecký výzkum zabývající se koupelí v pivu, přesto však jedinci, kteří tuto kúru podnikli tvrdí, že se cítí zrelaxovaně a mají jemnější a čistší pokožku.

Přesto jsou některé účinky i vědecky dokázané, ať už pivo pijete nebo se v něm koupete. Jedna americká studie například zjistila, že klíčová ingredience v pivu může být použita proti některým druhům rakoviny nebo na zánětlivá onemocnění.

Kyseliny zvané humulon (hořká látka obsažená v chmelu) a lupulon (antibiotikum získané z práškového povlaku chmelových šišek, účinné proti některým houbám a bakteriím), které se nachází v chmelu, mají schopnost zabránit růstu bakterií a onemocnění. Jiné studie ukázaly, že pivo může snížit šance na ledvinové kameny, snížit riziko mrtvice, infarktu, a šance na vznik mozkového onemocnění jako je Alzheimerova choroba nebo jiné formy demence.

Co říkají zastánci

S těmito poznatky nelze vyvrátit, že by pivo opravdu mohlo mít přínosy na zdraví pleti. Doktor Roman Vokatý dokonce prohlásil, že věří, že pivní lázně „mají léčivý efekt na pokožku a vlasy, uvolňují od svalového napětí, zahřívají klouby, a podporují imunitní systém.“

Jiní zastánci poukazují na fakt, že každá ingredience v pivní lázni, má svůj vlastní účel, díky čemuž se návštěvníci opakovaně vracejí, aby mohli znovu pocítit ony blahodárné účinky. Teplá zklidňující voda otevírá póry, vytahuje toxiny a stimuluje krevní oběh. Chmel funguje jako peeling a odstraňuje mrtvé kožní buňky. Pivní kvasinky se považují za poměrně léčivé, protože obsahují sacharidy a vitamíny B, které zlepšují pružnost pokožky a pomáhají od akné, tím, že sníží produkci kožního mazu a zbaví se bakterií způsobujících pupínky. Navíc bublající sycená voda dále přidává svůj kousek do soudku, protože zásobuje koupel minerály a pomáhá lidem v relaxaci.

Domácí užití piva pro jeho zkrášlující účinky

Pokud nebydlíte poblíž pivní lázně, můžete využít přínosy piva i z pohodlí domova.

  1. Udělejte si bublinkovou koupel

Protože se možná nechcete položit do vany plné piva, tento domácí recept na pivní koupel je skvělý na užití pivních benefitů. Vše, co potřebujete je mýdlo na bázi olivového oleje nebo kastilské mýdlo, a nějaké pivo. Přidejte ingredience pod tekoucí vodu a množství si vyměřte podle vaší vlastní libosti.

  1. Vymyjte si jím vlasy

Propláchnutí vlasů pivem jim dodává více lesku a lepší strukturu – tuto techniku dokonce používala americká první dáma Jackie Kennedy. Pivo můžete také použít přidáním do vašeho oblíbeného šamponu pro extra objem a lest, za zlomek ceny, kterou byste zaplatili v salonu za podobný efekt. Vše, co musíte udělat, je smíchat hrnek piva s půlkou hrnku šamponu. Až budou vaše vlasy schnout, vůně piva vymizí.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button