Spolupráce

Předcházejte problémům spojeným se sedavým zaměstnáním

Sedavé zaměstnání může být pro někoho lákavé. Sedíte si v teple kanceláře a veškeré zázemí máte na dosah ruky. Jenže sedavé zaměstnání má i svá úskalí. Pro člověka není přirozené sedět celý den a mohou u něj nastat vážné zdravotní problémy. Jak jim předejít?

Jaké potíže vás mohou potrápit?

Dlouhodobé sezení nemusí škodit zdraví, když se budete dostatečně hýbat o svém volném čase a pravidelně se protahovat o pracovní době. Jaké konkrétní problémy se u vás mohou objevit, když sedíte celý den u počítače?

1. Problémy se zády

Sedavé zaměstnání si vybírá svou daň na vašich zádech. Ubývá vám svalová hmota, jednostranně zatěžujete svaly a objevují se u vás bolesti v kříži, bederní páteře a mezi lopatkami.

2. Bolest krční páteře a hlavy

Cervikokraniální syndrom: takto se označuje bolest hlavy, krční páteře, očí, dásní a uší. Způsobuje ho vadné držení těla a přetěžování krční páteře. Zkuste si v práci uvědomit, jestli nepředsunujete hlavu k monitoru a nejdete tomuto syndromu naproti.

3. Civilizační nemoci

Také si rádi pochutnáváte v práci na dobrotách? Možná přijímáte více kalorií, než kolik jich vydáte. Sedavým zaměstnáním se tak u vás zvyšuje riziko civilizačních nemocí: obezity, vysokého cholesterolu, cukrovky a vysokého krevního tlaku.

4. Otoky, nadýmání a deprese

Při sezení dochází k útlaku cév a tím i k bolestem a otékání nohou. Trpět také můžete zácpou a nadýmáním a rozhodit si tak zažívání. Sedavé zaměstnání ve vás může v neposlední řadě vyvolat úzkosti a deprese.

Jak předcházet zdravotním problémům v kanceláři?

Základem zdravého těla a ducha je dostatek pohybu, ergonomické pomůcky a hlavně nastavitelná židle.

Požadujte kvalitní židli

Správné kancelářské židle vás ochrání od zdravotních problémů. Kancelářská židle by měla být ergonomicky tvarovaná a nastavitelná pro vaše potřeby. U židle je zejména důležitá:

  •         Nastavitelná výška sedáku
  •         Nastavitelný sklon zádové opěrky
  •         Bederní a krční opěrka
  •         Opěrky na ruce

Protahujte se

Nečekejte na to, až bude přestávka. Každou hodinu se protáhněte a dvě minuty se procházejte. Najděte si pohybovou aktivitu, která vás bude bavit, a po osmihodinové směně se jí věnujte jednu hodinu. Nemusíte sportovat na maximum. Bohatě postačí rychlá chůze, která je tělu nejpřirozenější.

Seďte správně

Noha přes nohu, shrbená záda, náklon na jednu stranu. Poznáváte se v tom? Seďte způsobem, kterým předejdete bolestem a přetěžování pohybového aparátu. Opírejte celá chodidla o podlahu a pohlídejte si, aby byla od sebe na vzdálenost šířky pánve. Kotníky, koleny a kyčlemi svírejte pravý úhel. K tomu vám pomůže správné nastavení židle.

Použijte ergonomické pomůcky

Pořiďte si do kanceláře dynamicko-směrové podložky. Sezením na podložkách rozproudíte krevní oběh a lymfatický systém a posílíte stabilizační svaly v těle. Zvýšíte energetický výdej a zbavíte se bolestí zad. Ne nadarmo se tyto podložky používají ve fyzioterapii.

Čeho byste se měli vyvarovat?

Sedavé zaměstnání nemusí být záškodníkem pro vaše zdraví, když nebudete dělat tyto věci:

  •         Sedět bez pravidelných přestávek
  •         Pracovat u nízkého stolu
  •         Dávat nohu přes nohu
  •         Hrbit se při práci
  •         Psát dlouhou dobu na klávesnici
  •         Konzumovat tučné a sladké jídlo
  •         Nadměrně se stresovat

U sedavého zaměstnání je nejdůležitější prevence. Předcházejte bolestem zad, dodržujte pauzy, jezte lehčí stravu a praktikujte dechová cvičení. Pokud vás začnou trápit zdravotní potíže, navštivte svého praktického lékaře.

Zdroj náhledových obrázků: Canva

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button