Zdraví

Jak poznat že na vás působí toxické těžké kovy?

Může být velice frustrující, když se řídíte správnou zdravou stravou, pravidelně cvičíte, a děláte prakticky všechno proto, abyste byli zdravotně fit, ale přes to všechno, se stejně necítíte úplně v pořádku. Možná je to tím, že trpíte zažívacími obtížemi – cítíte se, jak zpomalený stroj, jste věčně unavení, nebo je vám obecně špatně od žaludku.

Nevědět, proč se cítíte tak špatně, i když se ze všech sil snažíte, vás může dovést až k myšlence vzdát veškeré pokusy a jednoduše se oddat všem těm nezdravým pokušením. Přeci jen, proč se obtěžovat, když to stejně nemá smysl, že? Chyba. Váš stav může opravdu být něčím způsobený a prohodit vaše zdravé návyky oknem, to akorát všechno ještě zhorší. Mohou na vás totiž působit toxické těžké kovy jako je rtuť, hliník, kadmium, nikl, olovo a arzenik, které zatěžkávají životní prostředí a napadají vaše tělo.

Tyto toxické kovy vám nezpůsobí pouze pocit, že nejste ve své kůži, ale mohou přispět k celému dlouhému seznamu různých onemocnění – Parkinsonova choroba, Alzheimer, nebo jiné neurologické a mozkové poruchy. A mnoho lidí trpí nežádoucími účinky z chronického vystavení na nízké úrovni.

Za posledních cca padesát let, vystavení těžkým kovům lidmi prudce vzrostlo. Každý den jsme vystaveni nějakému toxinu těžkého kovu, ať už ze vzduchu, z vody, kterou pijeme, nebo z jídla, které konzumujeme. Chronické vystavení těmto škodlivým toxinům vychází z chemických zbytků ze zpracovaných jídel, z toxinů v produktech na péči o tělo, z olova v barvách a vodě z kohoutku, ze zubních výplní z amalgámu, a z mnoha jiných činitelů. Určitá pracovní postavení jako malíři, laboranti, fotografové, kosmetici, zubní technici, pracovníci s železe, aj., jsou též vystavení vyššímu riziku.

Záleží na genetice, spoustě jiných faktorů a obecnému množství vystavených toxinů, ale někteří lidé jsou schopní toxiny vyloučit z jejich systému, zatímco jiní (zejména jedinci trpící chronickými zdravotními problémy), mají tendenci vybudovat si nános kovů, kterému se referuje jako toxicita těžkými kovy.

Jaké kovy vás zejména ohrožují:

  • Arsenik

Arsenik je považován za důvod číslo jedna v případech otravy těžkými kovy. Jsme mu vystaveni skrze znečištění životního prostředí. Je totiž vypouštěn při tavícím procesu mědi, zinku a olova, a při zpracování chemikálií a skla. Také je možné ho požít skrze jedy určené broukům, zdroj vody a skrze kontakt s kůží.

  • Olovo

Druhý nejběžnější důvod otravy, který se projevuje zejména u dětí. Olovo je měkký kov, který se užíval ve spájecích materiálech, trubkách a odpadech na stavbách před rokem 1940. Obyvatelé jsou mu vystaveni skrze odlupování, zvětrávání, prášení a prach. Dodnes je stále okolo 2,5 milionů tun olova produkovaných na výrobu barevných pigmentů, nábojů, instalatérských potřeb, kryty drátů, krytů proti radiačnímu záření a na pesticidy.

  • Rtuť

Rtuť se přírodně dostává do životního prostředí díky vulkanickým emisím, které vycházejí z úniku plynů ze zemské kůry. Probojovalo si svoji cestičku do potravního řetězce vodních živočichů a ryb, protože je rozptylována do atmosféry vzduchem a vrací se na zem skrze déšť, čímž se eventuálně dostane až do vodních zdrojů. Rtuť se dodnes používá v některých druzích léků a vakcín, nebo může být vdechnuta, čímž se dostane do ledvin a mozku.

Příznaky, že trpíte toxicitou těžkých kovů

Jsou dva rozdílné druhy toxicity těžkých kovů – chronická a akutní. Akutní symptomy jsou mnohem lépe rozpoznatelné, protože přijdou rychle a jsou vážné. Patří mezi ně:

  • Bolesti hlavy
  • Pocení
  • Křeče, nevolnost, a/nebo zvracení
  • Obtíže s dýcháním
  • Bolesti
  • Narušené kognitivní, motorické a jazykové schopnosti

Chronické vystavení má symptomy, které je mnohem snazší zaměnit se symptomy jiných chorob, a vyvinou se během delší doby. Protože toxické kovy zabraňují absorpci nezbytných minerálů, může vás zasypat lavina symptomů, které se časem začnou zhoršovat. Mezi tyto symptomy patří:

  • Chronická malátnost, což znamená častý celkový pocit únavy, nemoci a nepohodlí
  • Chronická bolest, především v šlachách, ve svalech nebo měkkých tkáních těla
  • Mozková mlha – pocit zmatení nebo zapomnění
  • Trávicí obtíže jako zácpa, nadýmání, plynatost, průjem, nebo pálení žáhy
  • Závratě
  • Migrény nebo bolesti hlavy
  • Výkyvy nálad
  • Deprese nebo úzkost
  • Poruchy nervového systému – necitlivost, brnění, pálení, nebo v extrémních případech paralýza
  • Ženské reprodukční obtíže – neplodnost, potraty, či menstruační problémy

Jak předejít a snížit vystavení těžkým kovům

  1. Projděte své kuchyňské náčiní a zbavte se všech nepřilnavých a hliníkových produktů. Začněte užívat litinu, titan, smalt nebo sklo.
  2. Vyhněte se stravování mimo váš domov. Restaurace mají totiž zákonem nařízeno používat nerezovou ocel, která vás vystavuje niklu.
  3. Přestaňte kouřit. Kouřením se totiž vystavujete otravě kadmiem.
  4. Přejděte z chemických čistících prostředků na nezávadné organické.
  5. Nepoužívejte herbicidy a pesticidy.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button