BylinkyKrásaPřírodní léčbaZdraví

Potýkáte se s mastnou pletí? Pak vyzkoušejte tyto bylinky a domácí prostředky

Pokud máte mastnou pleť, dobře víte, jak frustrující je péče o ni. Na mastnou pleť můžete vyzkoušet některé druhy bylinek. Ideální volbou jsou takové, které mají svíravé účinky. Bylinky s adstrigentním účinkem zpevní a tonizují tkáň. Některé mají vysušující účinky a mohou pomoci snížit mastnotu vyskytující se na pokožce. Které bylinky tedy vyzkoušet?

Bylinky pro mastnou pleť

Vilín – tato adstringentní bylina obsahuje rostlinné sloučeniny, které se nazývají taniny. Ty jí dávají schopnost odstraňovat přebytečný maz z pokožky. Kromě toho má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Ty pomáhají bojovat proti pupínkům, které se často u mastné pleti vyskytují. Zakoupit si můžete výtažek z vilínu, který snadno použijete jako tonikum na obličej.

Vrbová kůra – má schopnost snižovat produkci mazu v pokožce. Také obsahuje salicin, což je prekurzor kyseliny salicylové, která se často používá v přípravcích určených proti akné. Salicin má protizánětlivé účinky, zklidňuje pokožku a vysouší nadbytečný maz. Z vrbové kůry si můžete připravit odvar nebo si můžete vyrobit extrakt.

Máta peprná – má antibakteriální vlastnosti, ochlazuje pokožku. To je ideální při zánětu nebo akné. Připravte si z ní silný nálev, který použijete na mytí pokožky.

máta

Řebříček – jedná se o stahující a protizánětlivou bylinku. Také se používá pro hojení ran. Je ideální jako toner na mastnou pleť.

Rozmarýn a šalvěj – jsou to příbuzné bylinky Obě obsahují kyselinu rozmarýnovou a mají adstringentní vlastnosti. Šalvěj má vysušující účinky a reguluje tělesné tekutiny. Můžete je vyzkoušet pro napařování obličeje, pro výrobu toneru nebo ve formě esenciálních olejů pro mytí obličeje.

Citronová tráva – má adstringentní, antimikrobiální, protizánětlivé účinky a může pomoci regulovat produkci mazu. Dokonce může minimalizovat póry a napnout pokožku. Nejoblíbenější formu představuje esenciální olej. Je velmi silný, proto je potřeba jej naředit. Pořídíte-li si sušenou citronovou trávu, můžete si z ní vyrobit toner.

Další domácí prostředky

Citron – jeden z klasických domácích prostředků pro mastnou pleť. Citronová šťáva obsahuje kyselinu citronovou, která stahuje a tonizuje pokožku. Můžete ji aplikovat samotnou nebo si můžete připravit masku tím, že ji smícháte s vaječným bílkem a necháte působit asi 10 minut.

Gel z aloe vera – poskytne hydrataci, nevysušuje, jemně exfoliuje.

Jablečný ocet – obsahuje kyseliny, které mu poskytují adstringentní vlastnosti. Tónuje pokožku, minimalizuje póry a obnovuje správné pH. Dá se použít jako výchozí surovina pro přípravu pleťového toneru.

Zelený čaj obsahuje velké množství antioxidantů. Ty posilují pokožku. Třísloviny v něm obsažené mu dodávají stahující účinky. Můžete jej použít na mytí obličeje.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button