Jídlo a recepty

Potraviny, které nenajdete v jídelníčku dlouhověkých lidí

Chtěli byste se dožít stovky? Vyhýbejte se následujícím potravinám. V jídelníčku dlouhověkých lidí byste je totiž rozhodně nenašli.

Láká vás představa dlouhého života? Abyste si ho mohli užívat ve zdraví, inspirujte se lidmi, kteří bydlí v oblastech, kde je výskyt stoletých lidí poměrně častý. Jejich jídelníčky se totiž v lecčem podobají a některé potraviny byste v nich zkrátka hledali marně. Jaké?

Zpracované potraviny

Hned tou první položkou, které se dlouhověcí lidé vyhýbají obloukem, jsou vysoce zpracované potraviny. Přidává se do nich totiž množství konzervantů, umělých barviv a také umělých chutí. Není lepší si život zpříjemnit kvalitním jídlem, které má skutečnou chuť a mnohem více si na něm pochutnáte? Omezte konzumaci instantních nudlí, mražených pizz, baleného pečiva, uzenin a konzervovaných potravin. Uvidíte, že se dá bez nich snadno žít a budete se ještě navíc cítit mnohem lépe.

Sladkosti

Každý čas od času zhřeší a na posezení sní balení bonbonů, tabulku čokolády nebo zákusek. Cukr ale není příliš dobrým přítelem lidského těla a dokáže mu naopak pěkně zavařit. Příkladem jsou onemocnění, která jsou s tímto bílým práškem neodmyslitelně spjaty. Jedná se například o cukrovku, obezitu a také kardiovaskulární nemoci. Lidé s mlsným jazýčkem mohou cukr vyměnit za med a ovoce, stejně jako to dělají dlouhověcí lidé. Pokud se sladkého nedokážete vzdát nadobro, zkuste jeho konzumaci alespoň omezit na úplné minimum.

Produkty s bílou moukou

Nedáte dopustit na bílé pečivo a klasické těstoviny? Dlouhověcí lidé se bez nich obejdou. Produkty z bílé mouky totiž mají nízký obsah vlákniny a naopak vysoký glykemický index. Tím pádem vám toho mnoho nepřinesou a akorát vám zvýší hladinu cukru v krvi. Dlouhověcí lidé si mnohem raději dopřejí potraviny z celozrnné mouky, které jsou mnohem výživnější a mají také bohatý obsah vlákniny.

Všeho s mírou podle Japonců

I když někteří dlouhověcí lidé rádi hřeší, zpravidla se drží jednoduchého pravidla: všeho s mírou. Dávají si pozor na to, jaké porce si dopřávají a snaží se nepřejídat. Jídlo má být radostí, nikoliv starostí. Obyvatelé Japonska dokonce vyznávají princip zvaný „Hara hači bu“. Ten spočívá v tom, že jedí pouze do osmdesátiprocentního zasycení. Tím se spolehlivě vyhýbají přejedení a udržují si tak svou figuru. Zároveň nejsou zvyklí jíst z jednoho talíře, ale naopak vždy servírují mnoho mističek, tudíž si každý může nabrat to, na co má chuť. Kromě praktického přístupu k jídlu, nedají Japonci dopustit ani na zelený čaj, zejména matchu, která je plná antioxidantů.

Červené maso

Milovníci masa, kteří touží po dlouhověkosti, by se měli se svým oblíbeným masem rozloučit nebo alespoň jeho konzumaci umírnit. O tom, že červené maso není pro lidské tělo ideální, jste určitě slyšeli již mnohokrát. Lékaři varují před tím, že přispívá k vzniku zánětů v těle a zvyšuje riziko rakoviny a také kardiovaskulárních onemocnění. Klobásy, slaniny, párky a hovězí maso proto jezte s mírou.

Nezdravé tuky

Bez tuků se žít nedá, ale záleží na vás, které z nich si ke svému životu vyberete. Ty zdravé, jež se objevují například v avokádu a oříšcích, jsou vítané. Zato ty obsažené ve smažených pokrmech, jsou z pohledu dlouhověkosti nevhodné. Mají totiž negativní vliv na zdraví srdce a cév, a tím pádem zvyšují riziko onemocnění. Smažený sýr, hranolky, koblihy a další oblíbené nezdravé pokrmy si čas od času dopřejte, ale zdravé tuky by měly být tím hlavním zdrojem tuků ve vaší stravě.

Alkohol

Češi nedají dopustit na pití piva a Moravané milují víno. Jak si ale alkohol stojí v jídelníčku dlouhověkých lidí? Některé národy, zejména ty žijící v oblasti Středozemí, konzumují při jídle víno. Nutné je ovšem zdůraznit to, že v rozumné míře. Sklenka červeného vína k večeři je akorát, ale větší množství se již jeví jako rizikové. Mnoho dlouhověkých lidí se alkoholu dokonce vyhýbá úplně.

Nahlédněte do jídelníčku stoletých obyvatel

Lámete si hlavu nad tím, jak zdravé potraviny zahrnout do svého jídelníčku a vyhnout se těm nezdravým? Nahlédněte do jídelníčku několika stoletých obyvatel, kteří se podělili o to, jak k jídlu přistupují.

Shirley Hodes

Když bylo Shirley Hodes 106 let, oslovil ji magazín Make it a požádal ji, aby s ním udělala rozhovor. Shirley na to kývla a s čtenáři se podělila o svůj běžný jídelníček. Přiznala, že má ráda jednoduché jídlo a obejde se bez sladkého. Důraz klade zejména na omezení živočišných tuků a pije výhradně odstředěné mléko.

Deborah Szekely

Další oslovenou ženou, které se časopis zeptal na způsob jejího stravování, byla Deborah Szekely. Ta oslavila již 102. narozeniny, ale stále třikrát v týdnu dochází do práce. Hrdě o sobě prohlašuje, že je pescetariánka. To znamená, že se vyhýbá konzumaci hovězího, vepřového a drůbežího masa. Slovo pescetarián vzniklo odvozením z italského výrazu pro rybu (pesca). Pescetariáni totiž nejí maso, ale pouze ryby. V jejím jídelníčku se pravidelně objevují ryby, zelenina a také ovoce. Její strava je tak velmi podobná středomořské stravě, čímž jen potvrzuje její účinky.

Samozřejmě ne všichni dlouhověcí lidé mají totožný jídelníček. Někteří si s radostí dopřejí téměř cokoliv a příliš si nelámou hlavu tím, jaký vliv na jejich zdraví daná potravina má. K jejich celkovému zdraví totiž napomáhá také celkové rozpoložení a dobrá nálada, stejně tak i náhled na život. Když ale omezíte konzumaci nezdravých potravin, uvidíte, že se budete cítit báječně a nebudou vás trápit zdravotní obtíže.

Zdroj textu: www.cnbc.com, www.bluezones.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button