HubnutíZdraví

Potraviny, které mohou potlačit chuť k jídlu a pomoci vám při hubnutí

Cvičení je pouze jedním z aspektů zdravého životního stylu. Další důležitou oblastí je výběr potravin, které jíme.

Když se snažíme provést pozitivní změny ve svých stravovacích návycích, je těžké vzdorovat pokušení svačinek. Čím více hladovíme, tím větší je pokušení.

Důležitější, než kolik sníme, je to, co jíme

Kalorie jsou jen energetické jednotky, ale neřeknou nám nic o nutriční hodnotě hodnotě jídla, které jíme. Můžete sníst hranolky, které mají 500 kalorií, nebo množství jablek o stejné energetické hodnotě, ale výsledný dopad na zdraví bude pokaždé jiný. A co možná nevíte, je fakt, že jestliže se rozhodnete pro hranolky, pravděpodobně dostanete hlad dříve, než by to bylo v případě jablek.

Potraviny, které váš hlad neuspokojí nadlouho

Některé věci, které jíme, vás nezasytí nadlouho. Hodinu po jídle zjistíte, že v kuchyni hledáte něco dalšího k snědku. Zde jsou některé příklady takovýchto potravin.

Umělá sladidla

Často, když se rozhodneme, že chceme zhubnout, začneme konzumovat výrobky vyrobené z umělých sladidel, o nichž se píše, že neškodí tolik jako ty s běžným cukrem. Bohužel takovéto pokrmy uspokojí vaše chuťové buňky, ale ne potřebu živin. A zanedlouho váš mozek začne vysílat signály, že potřebuje další jídlo.

Džusy

Většina z nás se domnívá, že ovocné šťávy jsou zdravé. Jenže když z ovoce vymačkáte šťávu, zbyde vám cukr a veškerá vláknina zůstane v dužině. A po rychlém přívalu energie se vaše tělo bude snažit obnovit rovnováhu, hladina krevního cukru se sníží a ve vás opět zůstane jen pocit únavy a hladu.

Fast food

Jídlo z rychlého občerstvení je plné trans tuků, soli a chemických přísad. Možná se po jeho konzumaci cítíte sytí, ale po určité době budete cítit spíš opak. Vysoký obsah sodíku způsobí, že se budete cítit nafouklí a trans tuky ztěžují tělu schopnost poznat, když je zasycené, a ostatní ingredience s dlouhým názvem, který ani nedokážete vyslovit, mohou mít dlouhodobě negativní účinky na vaše zdraví.

Bílé pečivo

Často se nám zdá, že jestliže si k obědu či k večeři nedáme alespoň kousek bílého pečiva, prostě nebudeme zasyceni. Jenže naše tělo zachází s tímto jídlem jako s masivním přílivem cukru. Proto raději volte celozrnné pečivo, které je plné vlákniny, má nižší glykemický index a také méně sacharidů a kalorií než pečivo bílé.

Chipsy a podobné slané chuťovky

Mnoho slaných chipsů a dalších podobných je plných sacharidů a zpracovaného cukru. Mohou ovlivnit vaše tělo v podstatě stejným způsobem jako bílý chléb. Navíc přidaná sůl rychle vyvolá žízeň, kterou můžete pociťovat spíše jako hlad.

Jezte to, co vás opravdu zasytí

Dobrým tipem jsou především potraviny s vysokým obsahem vlákniny, u nichž trvá déle, než je naše tělo vstřebá, což znamená, že hladina cukru v krvi se zvyšuje postupně a delší dobu zůstává stabilní. Také potraviny bohaté na vodu vás dobře zasytí, navíc obsahují méně kalorií a pomáhají vám k dostatečné hydrataci.

Zde je 8 tipů na jídla, které vám pomohou potlačit hlad a splnit si své zdravotní cíle.

Tmavá čokoláda

Nic vám neudělá větší radost než uvědomění, že můžete jíst čokoládu, aniž byste vážněji sabotovali své zdraví. Klíčem je hledat kvalitu. Jestliže tedy zastavíte na benzinové pumpě pro svou oblíbenou milku, pak to není to pravé ořechové. Tyto čokolády jsou plné cukru, tuku a dalších ingrediencí, které nepřináší zdraví, ale spíš přebytečná kila. Naopak kvalitní hořká čokoláda s vysokým procentem kakaa má alespoň určité zdravotní benefity. Její hořkost zpomaluje trávení a také omezuje produkci hormonu, který stimuluje hlad.

Řecký jogurt

Jogurt byl vždy považován za zdravou potravinu, jenže v současnosti je většina z nich naložena cukrem. Ani varianty s nízkým obsahem tuku nejsou moc přínosné, neboť určité živiny obsažené v jogurtu jsou rozpustné v tucích, tudíž konzumace těchto druhů může být kontraproduktivní. Jogurt řeckého typu má polovinu cukru a naopak dvakrát tolik bílkovin než ty běžné. Je také dobrým zdrojem vápníku a probiotik, tudíž vhodný pro podporu trávení.

Mandle

S vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a navíc tak chutné; to vše dělá z mandlí vynikající svačinu vhodnou pro ty, kteří chtějí žít zdravě. Omezte svou spotřebu na jednu dávku denně.

Ovoce a zelenina bohatá na vodu

Konzumace těchto druhů ovoce a zelenin zafunguje podobně jako pití vody. Okurky, mrkev, meloun a další mohou uspokojit vaši potřebu lehkého občerstvení a pomohou vám také hydratovat. Navíc jsou bohaté na vlákninu a další živiny, které jsou pro vás prospěšné.

Avokádo

Avokádo má vysoký obsah mononenasycených tuků, které jsou zdravé a vlákniny. Nandejte avokádo třeba na kousek celozrnného chleba, přidejte rajče a hned máte zdravou a sytou svačinku.

Hummus

Hummus je vyroben z cizrny, což z něj činí vynikající zdroj bílkovin a vlákniny. Když jej budete konzumovat se zeleninou bohatou na vodu, jako je například mrkev, celer nebo okurka, máte vítěznou kombinaci, která vás zasytí a dodá spoustu živin.

Fazole a luštěniny

Fazole jsou relativně levné, všestranné a syté. Navíc mají nízký obsah kalorií, vysoký obsah vlákniny, jsou bohaté na bílkoviny, takže jsou ideální potravinou pro ty, kteří chtějí zhubnout nějaké to kilo. Vyzkoušejte také hrách nebo čočku.

Vejce

Vajíčka obsahují bílkoviny, které váš hlad utiší na poměrně dlouhou dobu. Nedávná studie ukázala, že lidé, kteří jedli dvě vejce k snídani, jedli následně menší porce během oběda než druhá skupina, která snídala misku obilovin se stejným počtem kalorií.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button