HubnutíZdraví

Pomelo – méně tradiční ovoce se zajímavými benefity pro naše zdraví

Pomelo se řadí mezi citrusové druhy ovoce a je blízce příbuzné s grapefruitem. Strom, na kterém roste, má svou domovinu v oblastech jižní Asie. Kůra i dužina plodu mají různou barvu. U kůry se jedná nejčastěji o světle zelenou nebo světle žlutou barvu, dužina má pak zbarvení bílé, červené nebo narůžovělé. Pomelo se vyskytuje v několika odrůdách, které se liší nejen zbarvením, ale také velikostí. Chuť má obdobnou jako grapefruit, není však tak hořká.

Tělu prospěšné látky a zdravotní přínosy

Stejně jako ostatní druhy ovoce obsahuje vitamíny (C, riboflavin, niacin) minerály (měď, draslík, hořčík, fosfor, mangan, zinek, železo, vápník), antioxidanty a vlákninu. Dále pak bílkoviny. Naopak má nízký obsah kalorií a cukrů.

Podpora imunity

A to především díky obsahu vitamínu C. Velkou roli však hraje i přítomnost antioxidantů, které pomáhají blokovat tvorbu škodlivých volných radikálů. Ty mohou v těle poškozovat buňky a podporovat vznik oxidačního stresu. Také chrání odolnost těla proti infekčním patogenům.

Podpora zdraví trávicí soustavy

Na tom má podíl vysoký obsah vlákniny. Ta navozuje pocit sytosti, je tedy ideálním pomocníkem při redukční dietě a navíc podporuje správnou funkci trávicí soustavy. Navíc snižuje riziko výskytu hemoroidů, žaludečních vředů a kyselého refluxu.

Pomoc v boji proti chronickým chorobám

A to především díky antioxidantům, především flavonoidům. Ty zmírňují záněty a příznaky některých autoimunitních poruch a mohou chránit proti srdečním obtížím nebo cukrovce.

Zpomalení procesů stárnutí

Vzhledem k tomu, že pomelo obsahuje větší množství vitamínu C a antioxidanty, pomáhá v boji proti stárnutí, pomáhá zpomalovat jeho první známky. Patří mezi ně jemné vrásky a snížená pružnost pokožky. Také chrání před poškozením, jež způsobují volné radikály.

Antimikrobiální vlastnosti

Tyto vlastnosti by mohly pomáhat především proti některým kmenům bakterií a plísní.

Rizika, vedlejší účinky a interakce

Při konzumaci pomela by měli být opatrní všichni ti, kd mají alergii na citrusové plody. Konzumace pomela by mohla vyvolat nepříjemné projevy. Patří mezi ně svědění, kopřivka, zažívací obtíže. Pokud pravidelně berete nějaké léky nebo trpíte-li závažnými zdravotními obtížemi. Měli byste konzumaci pomela konzultovat se svým lékařem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button