Spolupráce

Pěstování citrusů i zeleniny v interiéru

Zelenina vypěstovaná vlastními silami vždy chutná lépe než ta koupená v obchodě. Ale co když nemáte vlastní zahrádku, nebo je zima a pěstování venku není možné? Užívat si chuť domácí produkce můžete i tak. Pěstovat citrusy nebo zeleninu totiž můžete dokonce i v bytě, stačí k tomu jen několik věcí a za pár měsíců můžete sklízet různé druhy zeleniny i citrusů, na jejichž pěstování se v tomto článku primárně zaměříme.

Pěstování citrusů

V případě, že se rozhodnete pro pěstování citrusů, uděláte pro začátek nejlépe, když koupíte roubované sazenice. Pěstovat je můžete i přímo ze semen, tak vám sice vyroste hezký stromek, ale plodů už se pravděpodobně nedočkáte. Roubování sazenic je tedy velmi důležité.

Pěstování v zemině

Pěstování citrusů v zemině není nijak zvlášť náročné. Do květináče stačí nasypat univerzální zeminu, kompost a expandovaný jíl a do této směsi zasadíte sazenici. Směs by měla dobře propouštět vodu a být středně výživná. Jestli nechcete experimentovat, dobrou zprávou je, že se dá jednoduše koupit přímo substrát na citrusy, který rostlinám poskytne přesně to, co potřebují.

Se zaléváním citrusů to nepřehánějte, nesnesou totiž přemokření kořenů. Hnojení je ideální od jara do konce léta, a to kapalným hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Opět existují hnojiva určená přímo pro citrusy.

Citrusy potřebují světlo, proto musí být květináč na světlém místě. Nemělo by však na ně dopadat přímé sluneční záření, které může popálit listy. Pokud máte možnost, uděláte dobře, když budete citrus letnit, letněné citrusy jsou totiž odolnější.

Když přijde doba květu, musíte citrusům pěstovaným v interiéru trochu pomoci, konkrétně je třeba je opylovat. Vzhledem k tomu, že mají samoopylovací květy, stačí pěstovat jednu rostlinu a jemnou prací se štětečkem přenést pyl z prašníku na bliznu. Doba květu a plození u citrusů probíhá současně, takže se v této době jedná o průběžný úkol.

V zimě by se pak citrusy měly při běžném pěstování umístit do chladnější místnosti s teplotou v rozmezí 10–15 °C, aby došlo k utlumení jejich růstu. Celoroční pěstování při konstantní teplotě bez zajištění dostatku světla by znamenalo jejich vytahování a zeslabování a také by se zvyšovala náchylnost proti škůdcům. Dostatek světla i v zimních měsících lze ovšem zajistit pomocí LED osvětlení, jehož výhody jsou uvedeny na konci článku, a poté není umístění do chladu potřeba.

Hydroponické pěstování

Citrusy se dají pěstovat také hydroponicky, tedy ve vodě bez půdy. Půdu v tomto případě nahrazuje vzdušný, minerální substrát, použít lze například keramzit nebo perlit. Při hydroponii rostliny dosahují rychlejšího růstu a také lépe plodí. Základem tohoto typu pěstování je pečlivé a dostatečné dávkování živin, díky kterým mají kořeny dostatek kyslíku a nebudou uhnívat.

Pěstování zeleniny

V interiéru můžete bez problémů pěstovat také spoustu druhů zeleniny, například rajčata, papriky, okurky, cukety, ředkvičky nebo saláty. U každého z těchto druhů se samozřejmě alespoň trochu liší optimální podmínky pro pěstování nebo vhodná doba výsadby, pokud se rozhodnete pro pěstování bez LED osvětlení.

Základem však bývá kvalitní substrát, který zajistí rostlinám vysokou vzdušnost a je dobře nasákavý. Takový substrát poskytuje kořenům vhodné podmínky a nic by pak nemělo bránit v efektivním růstu. Vhodnou volbou jsou v řadě případů kokosové substráty, které mají optimální vlastnosti.

Obecně běžně pěstované druhy zeleniny příznivě reagují na vyšší vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat v rozmezí 70–85 % a vyžadují dostatek vláhy. Nedostatek vláhy zpomaluje vývoj rostlin, ovšem dávejte pozor na nadměrné zalévání, které by mohlo způsobit hnilobu. Ideální podmínky pro růst nastávají, když je substrát mírně vlhký.

Pokud pěstujete například rajčata, v době květu se stejně jako u citrusů musíte postarat o jejich opylení. Práci hmyzu, který v interiéru chybí, opět nahradíte štětečkem nebo třeba vatovou tyčinkou, kterými stačí lehce přejet uvnitř květu. Také se jedná o průběžnou práci, kdy se opylování provádí u květů podle toho, jak se budou postupně otevírat.

Zapomínat byste neměli ani na hnojení, díky kterému budou mít rostliny dostatek živin a budou dobře růst a případně plodit. Hnojiva vybírejte dle druhu zeleniny, který pěstujete, a dodržujte doporučené dávkování.

Pěstitelské úspěchy díky LED osvětlení

Jak již bylo zmíněno v předchozích odstavcích, použití LED pěstebních světel posune domácí pěstování na jinou úroveň. U citrusů i zeleniny lze s pomocí LED osvětlení dosáhnout skvělých pěstitelských výsledků. V podstatě jakýkoliv druh zeleniny, který je možný pěstovat doma, můžete pěstovat celoročně a pokud budete sázet semena či vysazovat sazenice průběžné, budete mít čerstvou zeleninu po celý rok.

Jinak tomu není ani v případě citrusů. Díky osvětlení mohou dozrát již nasazené plody, které by bez něj v průběhu zimování popadaly. Dokonce se dočkáte i vývoje a následného dozrávání dalších plodů. Jen je při použití LED světel třeba, aby byla umístěna alespoň 20 centimetrů od listů, jinak by mohlo dojít k jejich popálení.

Zdroj náhledových obrázků: pixabay.com

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button