NezařazenéZdraví

Paranoia může být příznakem duševní nemoci

Tyto jedince je jednoduché poznat: vždy podezřívají rozhodnutí, skutky i motivy druhých. Paranoidní jedinec je možná váš přítel nebo příbuzný. Ale jedno je jisté – má univerzální nedůvěru ke druhým a paranoia je jeho velkým problémem.

Možná si pamatujete na své prarodiče, kteří podezřívali každého, kdo prošel kolem jejich domu. Stále vykukovali z oken a upřeně se dívali na každého, kdo je míjel. A pokud by viděli kohokoli, kdo jedná snad i jen trochu neobvykle, jejich představivost by se rozběhla na plné obrátky a rychle by podlehli rozrušení a panice.

Jednotlivci s výše zmiňovanými znaky pravděpodobně trpí duševní chorobou známou jako „paranoidní porucha osobnosti.“ Lidé s tímto onemocněním téměř vždy podezřívají druhé. Stejně jako paranoidní chování, mohou také vykazovat excentrické způsoby jednání a myšlení.

Je obtížné vycházet s lidmi, kteří trpí paranoiou

Každý z nás v životě zažije období, kdy podezříváme druhé či jsme dokonce paranoidní, pokud se to ale stane normou, něco je špatně. Osoby s paranoidní poruchou si tak tvoří vysokou duševní obranyschopnost, neustále si stěžují, argumentují nebo jsou dokonce nepřátelští. Jejich příliš ostražité chování často vede k osamělému životu. Jak si asi dokážete představit, tito lidé mají problém udržet si harmonický vztah.

Vliv rodiny a trauma z dětství jsou některé z možných příčin této poruchy

V současnosti nejsou vědci schopni zjistit přesnou příčinu paranoidní poruchy osobnosti (PPO). Nicméně věří, že ke vzniku onemocnění vedou jak environmentální, tak biologické faktory. Například výskyt PPO je pravděpodobnější v rodinách, které trpí na halucinace a schizofrenii. Dalším faktorem mohou být traumata z raného dětství.

Ať už jsou příčiny jakékoli, je důležité umět rozpoznat toho, kdo touto poruchou trpí.

Některé ze symptomů PPO

  • bezdůvodné podezírání
  • nízké sebevědomí
  • sociální izolace
  • paranoia
  • neschopnost spolupracovat
  • očekávání, že bude zneužit
  • přecitlivělost na kritiku
  • hádavost a defenziva

Jak již bylo zmíněno, tito lidé mohou vyhlížet jako chladní a vypočítaví jednotlivci vzhledem k tomu, že nejsou schopni se druhým přiblížit. Možná vás překvapí, že PPO se vyskytuje asi u 0,5 až 2,5 % populace. Muži jí trpí častěji než ženy.

Lidem s paranoiou může být pomoženo

Pokud znáte někoho, kdo trpí PPO (nebo jste to vy sami), pak se podívejte na níže uvedený seznam tří technik, které vám mohou pomoci.

Vyhledávejte informace. Internet může být skvělým pomocným nástrojem. Lidé s PPO mohou hledat pomoc z volně dostupných online zdrojů. K dispozici je také celá řada svépomocných knih, například na Amazonu.

Věřte profesionálům. Pokud se chce uzdravit, musí samozřejmě poškozený překonat podezírání lékařů a odborníků na duševní zdraví. Nicméně, v případě, že to dokáže, je pravděpodobné, že terapeut bude schopen řešit symptomy pacienta.

Získejte podporu rodiny. Možná se člověk s PPO vzdálil od své rodiny, láska může být nejlepší formou podpory. Péče a pozornost mohou být skvělým záchranným lanem pro nemocného.

Paranoidní porucha osobnosti může být vysilující a izolující stav. Nicméně, pokud nemocný rozpozná svůj problém a je ochotný najít sílu ke změně, učiní tak první kroky ke svému uzdravení.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button