Zdraví

O klouby je potřeba pečovat v každém věku

Obtíže s klouby nemají pouze senioři. Postihují i lidi mladšího věku. Příčin je celá řada – sedavý styl života, nadváha nebo nezdravá strava. Díky tomu je nutno pečovat o klouby již v mladším věku.

Příčiny kloubních obtíží – na co se zaměřit?

Klouby představují velmi důležitou součást našeho pohybového aparátu. Umožňují nám snazší pohyb, chůzi a sebeobsluhu. Nejen věkem, ale také nešetrnou péčí dochází k jejich opotřebovávání. Zatuhávají a dokonce se na nich mohou tvořit výrůstky. Důvodem může být genetika, ale i další faktory:

  • úrazy
  • nadváha
  • nevhodná výživa zhoršující regeneraci
  • málo pohybu
  • věk

Preventivní péče o klouby

Mezi příznaky špatně fungujících kloubů patří nepříjemné pocity, které souvisejí s ranní zatuhlostí, nestabilita kloubů nebo dokonce omezený pohyb kloubu. Klouby mohou otékat, nebo se v jejich okolí může objevit zarudnutí.

Dostatečnou hybnost kloubů můžete udržovat pravidelným pohybem – procházky, lehčí cvičení, plavání. Svoji roli hraje i správné držení těla. V případě kloubních obtíží je vhodnou volbou Nordic walking – chůze pomocí speciálních hůlek. Ty pomáhají zapojovat i horní část těla.

Jestliže máte obtíže s nadváhou, je potřeba ji upravit.

Strava na klouby

V jídelníčku by se měly objevit potraviny s vyšším obsahem vápníku a vitamínů D a K. Tyto složky se nacházejí v mléčných produktech, luštěninách, listové zelenině a obsahují je také ořechy.

Také kolagen hraje důležitou roli. Pomáhá zlepšovat pružnost chrupavky a působí jako tlumič nárazů. Ten můžeme tělu dodat i jako doplněk stravy na klouby. Tvorbu kolagenu podporuje vitamín C. Také pomáhá snižovat zánět v těle.

Důležité jsou i potraviny, které obsahují kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny. Mezi takové potraviny patří tučné mořské ryby nebo mořské plody.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button