Zdraví

Nic jako „O víkendu to dospím“ neexistuje, jen tím ubližujete svému tělu

Všichni jsme to zažili: každý všední den vstáváte okolo šesté sedmé ranní, taháte se vyčerpaní z postele a musíte se přemlouvat, abyste šli do zaměstnaná. Poté když se konečně převalí pátek a nastane sobota, vytuhnete jako by vás do vody hodil a když koukáte „ráno“ na budík, tak zjistíte, že už je poledne.

Přestože je toto fenomén, který zná mnoho lidí, není to popravdě zcela „normální“. Když se vám přes týden nedostane dostatek spánku, a i přesto vstáváte brzy, můžete zkusit vykompenzovat tuto spánkovou deprivaci o víkendu, tím, že si přispíte. Nicméně jste si již jistě všimli, že nehledě na to, jak pozdě během dne se probudíte, stále cítíte, že jste nedohnali váš řádný odpočinek. Začnete tedy s typickými planými sliby: dnes půjdu dřív spát, nebudu příští týden tolik ponocovat, a seznam pokračuje… tyto sliby však padají na neúrodnou půdu, a i nadále budete neodpočatí.

Nic jako vynahrazení spánku neexistuje

Spánek a vaše zdraví nefunguje jako banka; nemůžete dospat dluh, který jste nastřádali během celého týdne, abyste vyrovnali bilanci. Jak už jste si pravděpodobně všimli, nehledě na to, jak moc se snažíte, nemůžete získat zpátky ztracenou energii z týdne, ať už se snažíte spát jakkoli dlouho.

Předpokládejme, že jste byli schopní naspat šest hodin každý den od pondělí do pátku. Rozhodnete se, že pokud zvládnete naspat o víkendu deset hodin navíc, budete prakticky schopní dohnat spánkový deficit na nulu a začít znovu. Přestože je to pěkný nápad, realita je zcela jiná. Vaše reakční doba a schopnost soustředit se budou popravdě horší, jak kdybyste nespali celou dlouhou noc.

Pokud jste minulou noc spali špatně, neb jenom nedostatek, máte šanci to vynahradit, ale pouze pokud to vyhradíte dneska v noci. Pokud se budete snažit dohnat ztracený spánek naakumulovaný za delší dobu, nebude to fungovat.

Přestože si někteří z vás mohou po přečtení textu výše říci „hmm, to znamená, že mohu jít dneska spát pozdě, abych dokončil/a projekt a jenom to vynahradím později“, nebuďte v pokušení. Pozdní vstávání o víkendech, ve snaze nahnat nějaký spánek navíc, jen vyústí v rozhození spánkového vzorce. Budete se jenom cítit hůř.

Snaha dohnat spánkový dluh může ublížit vašemu mozku

Nehledě na to, co provozujete pozdě večer, spánek by měla být vaše priorita. Čím jste unavenější, tím těžší je činit dokonce i ty nejlehčí úkoly. Dokonce i primitivní úkony jako udržování jednoduché konverzace se může zdát extrémně náročná, protože vaše soustředění vyžaduje sílu, kterou můžete získat pouze skrze odpočinek. Nesoustředěnost, kterou prožíváte při spánkovém deficitu je vážná. Ani doufám nemusím zmiňovat, jak nebezpečné je tím pádem řízení, když jste unavení.

Nedostatek spánku také ovlivňuje krátkodobou paměť. Výzkum ukázal, že spánková deprivace má velký vliv na verbální učení a kognitivní chápání. Zjištění ukazují, že „existují dynamické kompenzační změny v mozkové aktivaci během verbálního učení při spánkové deprivaci a zapojují PFC a parietální laloky do této kompenzace.“ V podstatě v našem unaveném stavu nadměrně kompenzujeme a příliš se soustředíme na to, co nám, kdo v danou chvíli říká. Rychle tyto informace však i zapomeneme, a to může vést k trapným zapomenutým momentům.

Každou noc hodina spánku navíc pro poct odpočatosti

Jděte si lehnout, když jste unavení; nesnažte se s tím bojovat. Nastavte si upozornění, která vás dostanou dříve do postele. Můžete začít tím, že si nastavíte budík, aby vám připomenul, abyste šli spát o půl hodiny dříve než normálně. Další týden tento budík posuňte, abyste šli o hodinu dříve do postele. Postupně se takto naučíte chodíte dříve spát, ale musíte to opravdu chtít a nesmíte se zbytečně rozptylovat jinými aktivitami.

Pokud musíte být na vašem telefonu nebo počítači v nočních hodinách, snižte jas na obrazovkách, abyste se lépe přizpůsobili přechodu do tmy.

Pokud je to přeci jen možné, dovolte vašemu tělu, aby váš ráno probudilo přirozeně (to znamená žádné budíky). Vaše tělo se totiž po čase samo resetuje, můžete se tedy nejdříve cítit trochu hůř, než se začnete cítit lépe, ale buďte trpěliví!

Více než co jiného, poslouchejte své tělo! Pokud cítíte, že byste spali ještě déle, než vás ráno probudil budík, nebo že budete potřebovat kávu, abyste se mohli začít soustředit, existuje velká pravděpodobnost, že se vám nedostává dostatek spánku. Neuvízněte ve snaze získat sedm, osm, nebo dokonce devět hodin spánku. Namísto toho se soustřeďte na to, co vám říká vaše tělo a jak se sami cítíte, když naspíte 6,7,8 atp. hodin.

Nedlužte žádný spánkový dluh

Ať už jste student, pracujete na plný úvazek, nebo jste doma s dětmi, pamatujte, že vaše nejdůležitější a nejvíce nezbytná úloha, je spát. Přestože existuje mnoho článků, které vám diktují kolik hodin spánku byste měli získat s ohledem na vaše pohlaví a věk, žádné z těchto článků nevědí, jak se cítí vaše tělo; naslouchejte mu tedy.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button