Krevní tlak vzniká působením protékajíc krve, která tlačí na cévní stěnu. Jeho hodnota je různá, záleží na místě krevního řečiště. Nejvyšší hodnota se objevuje ve velkých artériích, nejnižší naměříme v systému žil. Jeho hodnota je sestavována ze dvou číslic. Vyšší hodnotu má systolický tlak, nižší hodnotu má diastolický tlak. Nejčastější jednotkou je mmHg. U dospělého člověka, který je zdravý, by měla být hodnota krevního tlaku 120/80 mmHg. Hypertenze je vysoký krevní tlak, hypotenze je nízký krevní tlak
- Vysoký krevní tlak – hypertenze
Patří mezi civilizační choroby a jedná se o jednu z nejčastějších zdravotních obtíží spojenou s kardiovaskulární soustavou. Jeho příčin je celá řada. Mezi velmi časté patří nadváha, vyšší věk, nevhodná životospráva, stres a v neposlední řadě jsou to také genetické predispozice. Pokud nebude léčen, objevuje se vyšší riziko infarktu nebo zdravotních obtíží oběhové soustavy.
- Nízký krevní tlak – hypotenze
Nepředstavuje tak velké riziko, jako tlak vysoký. Může však být příčinu některých obtíží. Patří mezi ně bolesti hlavy, malátnost, závratě a dokonce i mdloby, které jsou spojovány s nebezpečnými pády. Nízký krevní tlak se objevuje u mladých a štíhlých lidí, především pak u žen nebo u seniorů starších 65 let. Hodnota nízkého krevního tlaku se udává pod 90/60 mmHg.
Příznaky vysokého a nízkého krevního tlaku
U osob, které trpí vysokým krevním tlakem se objevují bolesti hlavy, závratě, může jim hučet v uších, může se objevit krvácení z nosu nebo dušnost.
Nízký krevní tlak nemusí mít příznak žádné. Pokud se nějaké objevují, pak je to motání a bolest hlavy spojené se závratěmi, nevolnost, mohou se objevovat mdloby nebo mžitky před očima. Někteří jedinci mívají studené ruce a nohy a jsou zimomřiví.
Základní prevence nízkého krevního tlaku
- V boji proti nízkému krevní tlaku je potřeba tělu dodávat dostatek tekutin.
- Než vstanete, můžete na lůžku provést několik protahovacích cviků – kroužení chodidly, propínání špiček.
- Pokud musíte déle stát, je vhodné přešlapovat na místě.
- Může pomoci i více solit. Množství konzultujte se svým lékařem.
- Šálek kávy může fungovat jako první pomoc.
- Do jídelníčku je dobré zařadit potraviny s vyšším obsahem proteinů, vitamínu C a B. Vhodné nejsou potraviny s vyšším obsahem sacharidů, kromě sladkého jsou to těstoviny nebo pečivo.
Pozor na vysoký krevní tlak
Problémy s vysokým krevním tlakem se zpočátku vůbec neprojevují a vy tudíž nemusíte vůbec pociťovat žádné příznaky a tudíž ani nemáte potřebu navštívit lékaře. Mnohdy jej lékař objeví až při náhodné kontrole. Neléčený vysoký krevní tlak může způsobit celou řadu zdravotních komplikací.
Léčba vysokého krevního tlaku
Nejprve je potřeba ze života odstranit škodlivé faktory. Patří mezi ně kouření, příliš vysoké porce jídla, vyšší konzumace alkoholu a kávy. Následuje úprava jídelníčku a pravidelný pohyb. Je potřeba omezit přísun sladkého a méně solit. Co se pohybových aktivit týká, tak vhodné jsou plavání, turistika, běh, cyklistika.
Pokud tyto úpravy nevedou k nápravě, je potřeba přejít na medikaci, kterou určuje ošetřující lékař.
Pomoc z přírody
Snížit vysoký krevní tlak mohou pomoci i některé bylinky. Patří mezi ně bazalka, která se dobře kombinuje s různými potravinami. Další bylinkou je kardamon. Ten je vhodný do polévek, zeleninových salátů, dušených a zapékaných pokrmů. Pomoci může i čaj nebo extrakt vyrobený z hlohových listů. Do čaje nebo pokrmů můžete přidávat také zázvor.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.