Babské radyJídlo a receptyNezařazenéZdraví

Nemléčné potraviny bohaté na vápník

Potraviny bohaté na vápník pomáhají podporovat zdravý růst kostí a zubů, hrají také roli v celkové tělesné hmotnosti a mají pozitivní vliv na srdce. Ačkoli nejvyšší obsah vápníku obsahuje mléko a mléčné výrobky, ne všichni je chtějí nebo mohou konzumovat. Pokud chcete dostatek vápníku, nemusíte se naštěstí spoléhat jen na ně, existuje totiž mnoho dalších snadno dostupných zdrojů.

Mandle (264mg vápníku v malé hrstce)

Mandle jsou často uváděny jako velmi zdravé, ale málokdy v souvislosti s vysokým obsahem vápníku. Obsahují vysoké množství vlákniny, také zdravé tuky a vápník, což je důvod, proč vás skvěle zasytí. Hrst mandlí stačí na svačinu a dodá vám potřebnou dávku bílkovin a vlákniny, takže už nemáte chuť na další jídlo.

Tofu (350 mg vápníku v jednom hrnku)

100 gramová porce tofu vám dá více než třetinu doporučené denní dávky vápníku. Tofu je dobrým zdrojem bílkovin a má podobnou strukturu jako maso, takže slouží jako skvělá náhrada pro vegetariány. Také obsahuje dostatek železa, takže je mnoho důvodů, proč jej do svého jídelníčku zahrnout.

Chia semínka

Chia semínka nejsou přímými zdroji vápníku, ale pomáhají tělu vstřebat jej z jiných zdrojů. Pokud tedy chcete svému tělu dodat vápník, je vhodné chia semínka do svého jídelníčku zařadit. Obsahují hořčík a další stopové prvky, které pomáhají vápník správně vstřebat.

Konopné mléko (428 mg vápníku na jeden šálek)

Konopné mléko je zdravější alternativou k mléku kravskému, neboť neobsahuje laktózu a přidané tuky. Je výborným zdrojem vápníku a využít se dá stejně jako obyčejné mléko. Kromě vápníku dodá vašemu tělu také omega-3 masnté kyseliny, vitaminy A, D a E.

Fazole (asi 191 mg vápníku na šálek)

Fazole jsou výborným zdrojem vápníku, zejména černé a bílé. Dávejte si je pravidelně, zvláště pokud trpíte na křehké zuby a kosti. Přidávat je můžete do polévek, salátů, sendvičů, smoothies, těstovin, ale také do koláčů!

Fíky (20 mg vápníku na kus)

Možná toto ovoce není právě vaším nejoblíbenějším, ale je ideální, pokud máte nedostatek vápníku. Doporučuje se sníst 5 až 6 kousků najednou.

Kapusta (101 mg vápníku na šálek)

Kapusta je populární zelenina, která se používá do smoothies, salátů, ale i na kari. Jeden šálek nasekané syrové kapusty obsahuje až 101 mg vápníku.

 

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button