NezařazenéZdraví

Nelijte zbytek stolního oleje z pánve do dřezu ani toaletní mísy! Zde jsou důvody:

Kam putuje stolní olej, který využíváte na smažení? Smažená jídla jsou oblíbená, takže si je jistě čas od času také dopřejete. Nicméně o to tu teď až tak nejde, tento článek nepojednává o zdravé výživě! Poukazuje na to, že vylití stolního oleje a jeho zbytku do dřezu nebo toaletní mísy není vhodné.

Dřez nebo toaletní mísa jsou nejčastějšími místy, kam použitý stolní olej vylévá většina z nás. Bohužel málokdo si uvědomuje, že i nepatrné množství oleje dokáže kontaminovat pitnou vodu. O tomto problému se bohužel příliš nemluví.

Mnoho lidí totiž netuší, že jeden litr oleje, který končí v odpadech, znečistí až milion litrů čisté vody. A toto množství je suma, kterou jeden člověk používá v průměru 14 let. Nejlepší, co můžete proti znečišťování vody udělat je, že vychladlý olej uzavřete do nádobky, kterou vyhodíte i s ostatními odpadky.

uv5dntibehjcobm7e0fz

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

omentářů

 1. Dobrý den, můj dotaz k článku zní „Budu to likvidovat jakým způsobem? Do skla? Směsný odpad? Pokud to vyhodím do skla, beztak to otevřou a vylijou, protože ve skle nebude mit olej co pohledávat a pokud to vyhodím do směsného odpadu, sklo tam nemá co pohledávat.“

  Předem děkuji za objasnění mého dotazu :).

  1. Dobrý večer, nejlepší možností je přelít olej do nádoby (ideálně pet lahve) a vyhodit mezi směsný odpad. Takzvaný gastroodpad je možné také recyklovat, existují i firmy, které ho vykupují. Více informací o této problematice můžete nalézt například i zde http://www.trideniodpadu.cz/#!jedle-tuky-a-oleje/cuje

   Příjemný večer

   1. Nezlobte se, ale radíte fakt blbosti. PET lahve by se měly také recyklovat. Kromě toho, i u PET lahve hrozí, že při vysypání na skládku dojde k jejímu proražení a úniku oleje přímo do půdy. Takže kontaminace je skoro jistá.
    Pokud to někdo myslí s ekologií a tříděním odpadu vážně, nechť si najde zmíněnou sběru rostlinného oleje a olej doma střádá do větší nádoby, kterou odveze do sběrny.
    Nicméně, pokud je domácnost napojena na čističku odpadních vod, tak to vylití oleje do odpadu by neměla být až tak velká katastrofa. Rozhodně je to menší zlo než ten nápad s nádobkou ve směsném odpadu.

 2. Dobrý den, moc tomuto příspěvku nerozumím, přece tuky pak společně s odpady putují do čistírny, kde jsou lapače tuků a to se dále vhodně zpracovává. V čistírně odpadní voda není v kontaktu s pitnou vodou. Kde se tedy podle vás projevuje to znečištění pitné vody? Jako nelít olej do řeky a do rybníka je samozřejmost.

 3. Olej také slévám, naučila jsem se to tam od rodičů, ale nikdy jsem nevěděla proč. Ve sběrné nádobě ho nosím do sběrného dvora. Ale moc nevěřím těm číslů, protože kdyby to byla pravda, tak už žádná čistá voda není :-/

  1. To preto, lebo už vaši rodičia vedeli, že tuky spôsobujú zanášanie odpadového potrubia, sifónu…

 4. To se mi hodně nezdá… a důvod je ten, že když tam putují různé přípravky na mytí nádobí, spolu s dalšími nečistotami od jídel, na wc zase exkrementy, moč… pak nějak nechápu, proč by zrovna olej měl vadit a znečišťovat pitnou vodu… pak by to muselo dělat i to vše ostatní… a na pitnou vodu jsou čističky…

 5. prosim vas kolkokrat sa može použivať olej na smaženie,myslim to takto že upečiem rezne precedim a zas v tom upečiem a kolkokrat alebo iba jedenkrat upečiem rezne vylejem olej alebo odložim a spotrebujem kym neni spaleny a tak vylejem

 6. Ja na to seru, protože se stejně nedožiju toho, že by někdy došla voda, nebo se vykáceli lesy apod. Takže na nějakou ekologii seru a do odpadu liju všechno možný, mám u prdele jestli něco znečistím, protože mě už to stejně nepotká.

  1. Výborně. A přesně kvůli takovým sobeckým a laxním lidem to tady vypadá jak vypadá. A je vidět, v čem jste vychovaný a taky, že nemáte děti. Ostatní lidé, co se narodí a budou žít po vás (nehledě na matku přírodu a ŽE JSTE JEJÍ SOUČÁSTÍ) je vám fuk? Lituju vás. Máte asi hodně jednoduchý život:-\

 7. Canc na canc. Od počátku. Litr oleje může teoreticky kontaminovat milion litrů vody. Ale litr oleje motorového který je često dnes syntetický. Ne litr jedlého oleje z pánvičky.

 8. …. a pokud vypijeme milion litrů nepitné vody tak se určitě otrávíme něčím jiným než olejem z něčí pánve 😀

 9. … a pokud máte auto na naftu, ještě můžete ten olej přefiltrovat a nalít ho do nádrže a ještě vás někam odveze a ještě budete vonět řízkama (protože se ten olej moc od nafty neliší) 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button