Zdraví

Nečekaní přírodní pomocníci v boji proti pálení žáhy

Žáha pálí občas každého z nás. Objevuje se v případě, že jste se přejedli. Důvodem však může být také obezita nebo špatná poloha těla. Velmi často se objevuje u těhotných žen a to jako důsledek zvýšeného nitrobřišního tlaku nebo hormonálních změn. Pálení žáhy mohou způsobovat také některé nápoje nebo potraviny. Patří mezi ně pivo a červené víno, káva a některé druhy čajů, čokoláda, tučné a smažené pokrmy, citrusové plody nebo přesycené druhy nápojů. Na vině může být také kouření.

Pálení žáhy bývá spojováno s refluxní chorobou jícnu, kdy se obsah žaludku dostává do jícnu.

Jestliže se dráždění sliznice jícnu způsobené žaludečními kyselinami objevuje dlouhodobě, může být vážně poškozená.

Úprava jídelníčku

Především je potřeba se pravidelně stravovat. Díle je nutno se vyvarovat nevhodným kombinacím jídla a omezit pokrmy hodně kořeněné a sladké. Také nadměrná konzumace alkoholu není dobrá. Velkou úlevu poskytuje pohyb a redukce tělesné hmotnosti. Také omezení kouření může eliminovat pálení žáhy.

Citronová šťáva

I když má šťáva kyselou chuť, v těle funguje jako zásada. Pomáhá neutralizovat nadbytečnou produkci kyselin v žaludku. Po obědě si tedy dopřejte sklenku vody se šťávou z poloviny citronu.

Jablečný ocet

Ten urychlí trávicí procesy a potlačí bolest, která se spojuje s pálením žáhy. Do sklenice vlažné vody zamíchejte dvě lžičky jablečného octa a upíjejte po doušcích, když se pálení žáhy objeví.

Zázvorový čaj

Má antibakteriální a protizánětlivé schopnosti a pomáhá mírnit bolest. Chuť nápoji zlepšíte, pokud do něj, po vychladnutí, přidáte lžičku pravého včelího medu. Čaj můžete pít preventivně 2x denně, vždy mezi jídly.

kořen zázvoru

Syrový česnek

Toto přírodní antibiotikum funguje i proti pálení žáhy. Pokud vám nevadí jeho štiplavá chuť, rozžvýkejte syrový stroužek při obtížích s pálením žáhy.

Mandle

Zrychlují trávicí procesy a vyšší obsah zdravých tuků pomáhá neutralizovat aktivitu kyselin nacházejících se v žaludku. Můžete je konzumovat jak preventivně, tak i v případě vyskytujících se obtíží. Stačí rozžvýkat 10 mandlí.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button