Tiskové zprávy

Nebojte se podkožní aplikace inzulinu. Jednorázové jehly nabízí snadné řešení

Lidé, kteří jsou nemocní cukrovkou, si často musí inzulin aplikovat sami doma. K tomu slouží jednorázové inzulinové jehly, které obsahují přesně stanovenou dávku inzulinu a pacient si ji sám podává. Pro mnoho lidí může být zprvu představa aplikace inzulínu jehlou dosti nepříjemná a obávají se jí. Ve skutečnosti se nejedná o nic obtížného, pokud dodržíte stanovený postup. Ukážeme vám, jak na to.

Jak inzulín aplikovat

V domácím prostředí se inzulin aplikuje vždy do podkoží, nikdy ne do žíly. Vybírejte si místa s dostatečnou vrstvou podkožního tuku, ideálně tedy například podkoží břicha, paže, přední a zevní strany stehen, hýždě apod. Místa aplikace pravidelně střídejte, není dobré, pokud se píchá pořád do stejného místa. Platí, že inzulín se nejrychleji vstřebává ze břicha, nejpomaleji pak z hýždí. To však není jediný faktor, který má na vstřebávání vliv – roli hraje také teplota, prokrvení apod. Pokud se zrovna chystáte jíst, je vhodnější inzulin aplikovat do míst, odkud se bude rychleji vstřebávat – to můžete podpořit třeba i masáží místa po vpichu.

Jednorázové jehly

Dnes existují jehly k inzulinovým perům v různých délkách. Volba závisí především na množství podkožního tuku – to konzultujte se svým lékařem, který vám inzulin předepisuje. Inzulínové jehly jsou určeny k jednorázovému použití a po každé aplikaci by měly být vyměněny.

Občas se setkáváme s tím, že lidé ve snaze šetřit používají jehly opakovaně, to však s sebou nese jistá rizika. Zejména nelze zajistit sterilní podání a riziko je také otupení, případně zahnutí jehly. Důrazně tedy doporučujeme jehly po každém použité měnit, byť politika zdravotních pojišťoven není často příznivě nakloněna proplácení jednorázových jehel skutečně na každý den v roce. Jde ale o vaše zdraví, do kterého se určitě vyplatí investovat i něco navíc. Doporučujeme užívat osvědčené a kvalitní jehly z lékárny, které zajišťují maximální bezpeční a komfort při aplikaci.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button