Zdraví

Návyky, které škodí vašemu mozku a měli byste se jich rychle zbavit

Každý má své zlozvyky, kterých se nelze zbavit. Když ale některé návyky škodí vašemu mozku, měli byste se je odnaučit. Které to jsou? Aneb zachraňte svůj mozek!

Pesimismus

Vidíte sklenici napůl plnou nebo naopak napůl prázdnou? Právě váš pohled na život má vliv také na váš mozek. Jestli se většinu času zaobíráte negativními myšlenkami a přemýšlíte nad tím, kolik lidí vám v minulosti uškodilo, snažte se s tím přestat. Negativní myšlení totiž zvyšuje pravděpodobnost výskytu Alzheimerovy choroby a dalších problémů s pamětí. Jestli nevíte, jak s negativními myšlenkami jednou provždy zatočit, vyzkoušejte následující:

  • Až se příště objeví negativní myšlenka, v duchu ji přivítejte a opět se s ní rozlučte.
  • Když vás přepadnou chmury a hlavou se vám začnou točit zášti a černé scénáře, snažte se zhluboka dýchat a najít si nějakou činnost, která vaši pozornost od těchto myšlenek odvede.
  • Sepište si seznam alespoň pěti pozitivních věcí, které vás činí šťastnými a jste za ně vděční. Jakmile začnete opět upadat do beznaděje a točit se v kruhu negativních myšlenek, tento seznam si přečtěte.

Nedostatek spánku

Kolik hodin denně spíte? Právě před nedostatkem spánku varují odborníci snad ze všech oborů. Škodíte tím totiž svému fyzickému a psychickému zdraví a negativně se to odrazí také na zdraví vašeho mozku. Pár studií dokonce naznačilo, že mezi demencí a chronickým nedostatkem spánku může existovat spojitost. Nezahrávejte si se svou pamětí a poklesem kognitivních funkcí a dbejte na to, abyste každou noc spali alespoň sedm hodin.

Samota

Po Vánocích strávených v rodinném kruhu možná máte náladu na to, strávit několik dní o samotě. Ovšem také příliš samoty může škodit, a to zejména vašemu mozku. Dokonce by se dala samota přirovnat k nedostatku spánku. Když trávíte čas v obklopení dalších lidí, má váš mozek neustálé podněty, které musí zpracovávat. O samotě je ale jeho stimulace výrazně nižší. Kromě úzkostných stavů a depresí může vést nadbytek samoty dokonce až k demenci.

Přejídání

V období Vánoc se přejídání vyhne asi málokdo. Rodinná setkání jsou doprovázena stoly, které se prohýbají pod množstvím jídla a jednoduše mu nelze odolat. Ovšem ani přejídání není pro lidský mozek vhodné. Kromě bolestí břicha a únavy, jež přejídání doprovázejí, v dlouhodobém výhledu může časté přejídání přispět k potížím s pamětí. Přesný důvod toho, proč k tomu dochází, se stále zkoumá.

Sladké nápoje

Patří k vaším nejoblíbenějším nápojům limonády, šťávy, džusy a další slazené nápoje? To bychom vás pak měli informovat o tom, že nadměrná konzumace sladkých nápojů není spojena pouze s nadměrným příjmem cukru, ale rovněž s výskytem chronických zánětů v mozku a snížením kognitivních funkcí. Snažte se příjem sladkých nápojů omezit a nahraďte je obyčejnou vodou, neslazenými čaji a také konzumací čerstvého ovoce, které si můžete přidávat do vody.

Nedostatek pohybu

Ne každý je milovníkem sportů a posiloven, ale pohyb je nedílnou součástí našich životů. Snažte se každý den ujít alespoň 8 000 kroků a snížíte riziko výskytu cukrovky, vysokého krevního tlaku a také srdečních chorob. A jak nedostatek pohybu souvisí se zdravím mozku? Málo pohybu může být důvodem výskytu demence a Alzheimerovy choroby.

Používání sluchátek

Nedáte dopustit na svá sluchátka a nosíte je všude s sebou? Používáte je jak k poslechu hudby, tak i k vyřizování telefonátů a pracovních videohovorů? Hlídejte si hlasitost, jež u nich máte nastavenou. V případě, že je neustále posloucháte na maximum, riskujete poškození sluchu, a to po pouhých 30 minutách používání denně. Poškození sluchu je v takových případech nevratné a často může souviset s brzkým nástupem Alzheimerovy choroby a ztrátou mozkové tkáně. Nechcete-li riskovat poškození sluchu a následný úbytek mozkové tkáně, neposlouchejte hudbu na více jak 50 % hlasitosti.

Nedostatek slunečního světla

Od podzimu do zimy je výskyt slunečního světla nižší, a proto je důležité využít každou příležitost, jež se vám naskytne, k pobytu na slunci. Nadměrné vystavení tmě totiž také může negativně ovlivnit zdraví vašeho mozku. Kromě výskytu sezónní afektivní poruchy riskujete častým pobytem ve tmě také výskyt depresí. Vyhledávejte sluneční svit a načerpáte také důležitý vitamin D.

Nezdravá strava

Jak často hřešíte a zavítáte do rychlého občerstvení, na posezení sníte pytlík brambůrků a další nezdravá jídla? Častá konzumace nezdravých pokrmů vede nejen k příbytku na váze a vzniku cukrovky, ale rovněž k poruchám mozku. Jedinci, kteří to s příjmem nezdravé stravy přehánějí, mají část mozku spojenou s učením, pamětí a duševním zdravím ohroženější než ti, kteří dbají na vyvážený jídelníček a nezdravé jídlo si dopřávají třeba jen dvakrát týdně.

Stres

Strašák moderní doby má na lidské zdraví mnohem větší dopad, než jste si možná mysleli. Stres, zejména pokud je chronický, přispívá k úhynu mozkových buněk a zmenšování mozkové oblasti spojené s učením a pamětí. Jestli nechcete snižovat svou mozkovou kapacitu a rádi se učíte nové věci, snažte se vyvarovat stresu a naučte se s ním pracovat. Pomoci s jeho zvládáním vám mohou dechová cvičení, meditace a praktikování mindfulness.

Myslete na svůj mozek při všem, co děláte. Mají na něj totiž vliv každodenní úkony, u kterých by vás to ani nenapadlo. Snažte se bojovat nejen se stresem, ale také s negativními myšlenkami. Dopřávejte si dostatek pohybu, jezte vyváženou stravu a nezapomínejte trávit čas mezi lidmi.

Zdroj textu: www.aarp.org, www.webmd.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button