Spolupráce

Myslete na své zdraví i při výběru stínicí techniky

Zdraví máme jenom jedno. Moc si to neuvědomujeme až do chvíle, kdy se nám zhorší, nebo o něj úplně přijdeme. Přitom prevence je o dost jednodušší a levnější než následná léčba. Drobností, které můžeme dělat pro udržení zdraví, je široké spektrum. Co můžete dělat pro udržení zdraví a jak do tohoto procesu zapadá stínicí technika? Více v následujícím článku.

V péči o zdraví buďte aktivní, ale umírnění

Každý cítí a ví, jakou stránku v péči o zdraví chce preferovat – oči, záda a páteř, dýchání, kyčle nebo kolena atd. Ale není na tom každý tak, aby hned mohl po ránu denně běhat 10 kilometrů nebo přejít na veganskou stravu.

Dlouhodobě jsou to pěkné cíle a bude skvělé jich dosáhnout, nicméně velké změny nejsou dobré. Tělo má nějaký rytmus a je na něco zvyklé, takže na nějaká drastická vybočení z normálu, jakkoliv přinášejí vlastně prospěšné věci, reaguje odporem.

Známe to třeba z novoročních předsevzetí typu „přestanu se přejídat“, „začnu chodit do posilovny“ apod. Jíst zdravě a cvičit, to je jistě dobré. Pokud jste ale své tělo 20 let učili stravovat se nezdravě a válet se na gauči, pak není divu, že většina takových předsevzetí končí nezdarem po několika dnech či týdnech. Je to prostě příliš drastická změna.

Jak začít a co pomůže?

Vypráví se příběh o muži po mrtvici, kterého jeho soused začal vídat, jak každý den vyjde ze svého domu a vede vedle sebe kolo. Obešel vždy jen svůj dům a zase zašel domů. Záležitost na 5 minut. Když se ho soused zeptal, co dělá, odpověděl: „Jezdím na kole“.

Úsměvné? Možná na první pohled. Po čase se ten muž na závěr procházky s kolem opravdu na kolo posadil, a nějakých 20 metrů skutečně jel. Nedlouho poté už zvládl svůj dům na kole objet celý. Zkusil tedy obkroužit svůj dům několikrát. Pak si prodloužil svou trasu na větší úsek a stále po troškách přidával.

Došlo to tak daleko, že denně jezdí 100 km na kole, zúčastňuje se i závodů a v některých se i umístil na předních místech.

Jak by to s ním asi dopadlo, kdyby se jednou ráno probudil a řekl si: „Zapíšu se na start cyklistického závodu“? Zcela jistě by selhal. Trvalo to sice rok, ale z pětiminutové procházky s kolem vedle sebe se vyklubala úžasná sportovní aktivita.

Zkuste začít podobně nenápadně. Například:

Myslete pozitivně, obklopte se hezkými věcmi

Ve zdravém těle zdravý duch. Ale ono to funguje i opačně – pokud budete v pohodě a vyvarujete se stresu, mnohé potíže Vás opustí samy. 

Všichni asi neradi slyšíme od lékaře, že naše potíže mají psychosomatický původ. Prostě že je to v hlavě. Ovšem pokud na to přistoupíme a uděláme pár drobných změn v myšlení, můžeme být překvapeni, jak to funguje.

Zkuste třeba vymalovat svůj byt nějakou pěknou barvou. Světle zelená, žlutá, oranžová či růžová barva může přinést lepší pocit a vykouzlit i úsměv na tváři. K tomu se pak hodí i nové rolety v odpovídající barvě, aby vše krásně ladilo.

Malinko, ale pravidelně si zacvičte

Cvičení vám opět poradí každý lékař nebo výživový poradce. Většinou ale slyšíte, že smysl má nejméně 30 minut denně, ale lépe 1 hodina. Tak za prvé – kde na to tak honem vzít čas, a za druhé – to se dá vydržet? No, jde to, ale dře to.

Zvolte cestu nenásilí. Pravidelně cvičit ano, ale začněte opět zvolna. Shodneme se na tom, že Vánoce nebo narozeniny jsou také pravidelně – každý rok. Nicméně pravidelně cvičit budeme asi opravdu každý den. 

Vydržte alespoň 21 dní cvičit 5 minut denně. Uvidíte, že vám tato rutina po té době přejde do krve. A možná dokonce zjistíte, že těch 5 minut vám časem nebude stačit a sami si budete délku cvičení prodlužovat.

A jestli se tak trochu stydíte, jelikož zrovna nemáte sportovní postavu, můžete si stáhnout rolety nebo zatáhnout žaluzie, ať vás zvenčí nikdo nemůže pozorovat. Ideální jsou na to rolety Den a noc, které se dají nastavit na 2 režimy: Den dovoluje sice světlu prosvítat skrz, ale nikdo ani tak nemůže prohlédnout skrze ně. Noc opravdu zatáhne okna tak, že světlo neprosvítá a vy třeba můžete v místnosti spát i přes den.

Cvičení si přizpůsobte svým okolnostem. Opravdu stačí pár minut jógy, lehká sestava Tai-Chi a podobně.

Otužujte se

„Tužme se,“ říkají Sokolové. K otužování je opět spousta doporučení. Všichni víme, že je to dobré. Ale kdo z nás to opravdu dělá? Chce to opravdu silné nervy a odhodlání vlézt pod sprchu a otočit jen modrým kohoutkem. Na poprvé by se jistě ozval z koupelny takový řev, že by sousedi zahájili evakuaci.

I s otužováním radíme opatrnost. Zkuste začít třeba tak, že na závěr normální koupele či sprchy si pusťte studenou vodu na pár sekund jen na nohy od kolen dolů. Vydržte to dělat jeden týden. Po týdnu přidejte předloktí obou rukou. Kdo to snese, tak celé paže.

Poté, co jste se studenou vodou už trochu kamarádi, můžete se studenou vodou sprchovat celé nohy. Vždy jen do chvíle, než to bude nepříjemné. Raději skončete o něco dříve než ve chvíli, kdy už to nebudete moct vydržet. Měli byste si zachovat dobrý pocit, abyste se na zítřek stále těšili a nebyli moc vyděšení, že takovou hrůzu budete dobrovolně snášet i zítra.

Časem to dotáhnete tak daleko, že budete schopni se osprchovat celí jen studenou vodou. Nicméně zaručujeme Vám, že do té doby se z koupelny budou Vaše zrychlené a hluboké nádechy jistě ozývat, zatímco se budete různě kroutit a uskakovat před proudem studené spršky.

U otužování si pamatujte jednu zásadu – buď je mokrá hlava nebo zbytek těla. Nikdy ne obojí. I ti opravdoví otužilci, kteří v zimě plavou v rozbitém ledu nějaké řeky, mají koupací čepice a hlavu si prostě nenamáčejí. Je dobré sprchovat si studenou vodou i hlavu, ale pak v ten den vynechejte zbytek těla.

U členů rodiny to pak budí různé emoce. Od chichotu přes klepání na čelo až k pokusům o Vaši „záchranu“ před takovým nerozumem. Pořiďte si do koupelny raději neprůhledný závěs nebo pohodlnější vertikální žaluzie, abyste se před pohledem rodiny skryli.

Časem se s chladem spřátelíte natolik, že nebude problém ani taková zimní koupel v jezeře.

Při otužování se nesnažte hned skočit do ledové vody. Začínejte zvolna a postupně.

Procvičujte své oči

Cože? Oči se dají cvičit? Ano. Vždyť každou bulvou manipuluje 6 svalů. A když k tomu přidáme svaly pro práci víček a akomodaci čočky, máme tu hned 13 svalů, které se podílejí na práci s okem. Na každém oku samozřejmě.

Cvičení očí je vhodné pro každého. Cvičte raději vsedě, jelikož budete různě koulet očima, mrkat nebo šilhat, tak ať neztratíte rovnováhu. Sedněte si k oknu tak, abyste viděli ven. Samozřejmě rolety nebo žaluzie vytáhněte tak, abyste opravdu viděli do dálky z okna ven. Nebo klidně okno otevřete, případně cvičte přímo venku.

Po každém cviku vždy nechte oči odpočinout a na pár sekund je zavřete.

  1. Cvik – akomodace oka. Zaměřte své oči na nějaký předmět, který je tak asi 1 metr před vámi. Třeba něco, co stojí na okenním parapetu. Jakmile jej uvidíte zaostřený, zadívejte se na něco vzdáleného v krajině. Třeba na osamělý strom. Opět počkejte, až jej uvidíte ostře, a pak přesměrujte pohled na ukazovák, který si dáte tak 10 cm před oči. Postupně opakujte celé kolečko zaměření na všechny 3 předměty.
  2. Cvik – periferní vidění. Hlavu mějte rovně, dívejte se vpřed a hlavou nehýbejte. Podívejte se co nejvíce doleva, jako byste se chtěli podívat až za rameno. Opakujte doprava. Zdůrazňujeme, že hlava by se hýbat neměla. Dívejte se co nejdále za ramena, ale ať nejdete až k místu, kde oko bolí.
  3. Cvik – nahoru a dolu. Princip je stejný, jako u druhého cviku. Hlava se opět nehýbe, jen oči se dívají úplně nahoru a pak úplně dolů.
  4. Cvik – diagonály. Oči tentokráte směřujte střídavě doleva nahoru a doprava dolů, načež to změníte a párkrát se podíváte naopak doprava nahoru se střídáním doleva dolů.
  5. Cvik – koulení očima. Očima děláte kruh ve směru hodinových ručiček. Hlava se stále nehýbe, jen oči. Po několika zakrouženích změníte směr.
  6. Cvik – vyvalení očí. Posledním cvikem je snaha o co největší otevření očí a jakoby vysunutí očí vpřed. To, co si asi představíte pod pojem oči na stopkách. Střídejte tento výrazný pohled se zavřením očí.

Jde o jednoduché cvičení, které je ale natolik účinné, že někteří z těch, kdo vytrvali, se dokonce zbavili brýlí. Většině cvičenců se zlepšil zrak, nebo se alespoň přestal zhoršovat.

Cvičení očí je velmi snadné a dostupné každému. Přináší nečekaně skvělé výsledky

Náš zrak je opravdu tím nejdůležitějším smyslem, jaký máme. Myslete tedy i na správné osvětlení doma, na pracovišti nebo při odpočinku.

Nejpřirozenější je pro naše oči bílé sluneční světlo. Ale ne vždy je nejvhodnější, nechat celé osvětlení jen na něm. Pokud třeba svítí na monitor a ten se leskne, pak se naše oči celkem dost namáhají, aby něco viděly.

Správně vybrané a nastavené rolety nebo žaluzie jsou pak vítaným pomocníkem při regulaci světla. I umělé osvětlení při zatažených roletách by mělo mít co nejbližší barvy tomu slunečnímu, takže teplou bílou.

Rozhodněte se. Dnes.

Jedna z nejhorších vět, pokud jste se rozhodli něco změnit, je: „Udělám to hned … zítra.“ Pokud totiž máte na výběr udělat něco hned, nebo až zítra, zhusta si vyberete právě zítřek. Nicméně zítřek nikdy nepřijde. Ten je totiž vždy v budoucnu před námi.

A když se zítřek změní v dnešek, pořád je nějaký další zítřek před námi. Naše rozhodnutí tedy stále odkládáme, až si ho přestaneme připomínat a stavět před oči.

Jedno čínské moudro říká: „Včerejšek se již rozplynul. Zítřek přijít nemusí. Co je tedy jisté?“

Jistý je tento den, a ještě přesněji tento okamžik. Rozhodli jste se začít cvičit? Nehledejte nejbližší posilovnu. Zvedněte se ze židle a udělejte si pár dřepů. Teď!

Chcete se otužovat? Běžte do koupelny a opláchněte si obličej nebo chodidla studenou vodou. Teď!

Chcete mít doma zdravější, nebo hezčí a pozitivnější prostředí? Jděte třeba na e-shop www.foa.cz a vyberte si nějakou pěknou roletu. Teď hned!

Držíme vám palce, ať vaše předsevzetí vydrží.

Zdroj všech náhledových obrázků: Shutterstock

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button