Zdraví

Může spánek ovlivnit hormony hladu?

Všichni víme, že nekvalitní a nedostatečný spánek významným způsobem ovlivňuje kvalitu našeho života. Spánek je pro naše tělo velmi důležitý, umožňuje regeneraci a obnovu těla i fyziologických funkcí. Věděli jste však, že spánek ovlivňuje i náš pocit hladu nebo sytosti? To, jak spíme, může mít významný vliv na to, jak jíme. Nedostatečný spánek může ovlivnit hormony hladu a zvýšit přejídání během dne. Může také ovlivnit to, jaké druhy potravin si vybereme a jestli se po jídle cítíme spokojeně.

Jak spánek ovlivňuje hlad

Dva hlavní hormony hladu jsou leptin, který nám pomáhá cítit se sytými a spokojenými, a ghrelin, který navozuje pocity hladu. Tyto dva hormony spolupracují na pravidelné chuti k jídlu a signalizují, že je čas jíst a kdy přestat. Spánek hraje důležitou roli při regulaci leptinu a ghrelinu. Nedostatečný spánek spouští zvýšenou produkci ghrelinu a sníženou produkci leptinu. To může být důvodem zvýšeného pocitu hladu a sníženého pocitu sytosti.

Jak spánek ovlivňuje výběr potravin

Jedinci, kteří trpí nedostatkem spánku, si častěji vybírají energeticky vydatná jídla s vyšším obsahem sacharidů.

hlad

Jak zlepšit spánek?

Dopřávejme si 7 – 9 hodin spánku denně.

Je potřeba si vytvořit konzistentní spánkovou rutinu – uléhat i vstávat zhruba ve stejný čas.

Připravme si podpůrný prostor pro spánek – dokonalá teplota v místnosti, kvalitní matrace a povlečení, příjemná vůně v místnosti, spací maska. Čím bude místo pro spánek lákavější, tím je pravděpodobnější, že se dobře vyspíme.

Pozor na příjem kofeinu – především pozor na pozdně odpolední kávu nebo kofeinové nápoje.

Eliminace obrazovek v pozdní večerní hodině. Týká se to nejen televize, ale i telefonu, tabletu nebo počítače. Neměly by být v ložnici, jinak narušují náš cirkadiánní rytmus.

Vynechat bychom měli také konzumaci těžkých jídel v pozdější večerní hodinu.

Fyzickou aktivitou během dne vybijeme přebytečnou energii, přirozeně se unavíme a bude se nám tak lépe usínat.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button