Zdraví

Může fungovat strava jako prevence Alzheimerovy choroby?

Alzheimerova choroba představuje progresivní a devastující neurodegenerativní onemocnění, jehož příčinou jsou ztráta paměti a zmatenost. Postihuje velké množství obyvatel. Dieta MIND může fungovat jako prevence proti této nemoci. Jedná se o kombinaci středomořské stravy a DASH diety.

DASH dieta

Tento způsob stravování má snížit vysoký krevní tlak. Strava se zaměřuje na ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny, mléčné produkty, luštěniny, zdravé tuky, ořechy a semínka a libové maso. Během stravy je také nižší příjem soli, která má negativní vliv na zdraví srdce.

Kromě toho má pozitivní vliv při redukci hmotnosti. Také snižuje riziko výskytu cukrovky.

Středomořská strava

Ta se zaměřuje na konzumaci ovoce a zeleniny, luštěnin, celozrnných produktů, ryb, olivového oleje, malého množství mléčných produktů a červeného vína.

Co je dieta MIND

Zaměřuje se na příjem potravin rostlinného původu a omezení příjmu produktů živočišných a s vyšším obsahem nasycených tuků. Mysli prospějí potraviny s vyšším obsahem flavonoidů. Konzumace rostlinné potravy snižuje riziko výskyt zánětů a oxidačního stresu. Tyto dva faktory bývají spojovány s Alzheimerovou chorobou.

strava

Jaké potraviny zařadit do svého jídelníčku?

Zelená listová zelenina – kapusta, špenát, listové zelenina, listové saláty. V jídelníčku by se mělo objevit minimálně 6 porcí týdně.

Ořechy v přírodní formě – mandle, kešu, pistácie – alespoň 5 porcí týdně.

Bobulové ovoce – jahody, borůvky, maliny, ostružiny – alespoň 2 porce týdně.

Fazole – 3 porce týdně.

Ryby – losos, tuňák, pstruh – alespoň 1x týdně.

Drůbeží maso – minimálně 2x týdně.

Olivový olej – jako primárně používaný olej.

Konzumaci těchto potravin omezte

Červené maso – steak, mleté hovězí maso, jehněčí – pouze 2x týdně.

Máslo a margaríny – ne více, než jedna polévková lžíce denně.

Sladkosti – minimální množství.

Smažené pokrmy nebo pokrmy rychlého občerstvení – pouze 1x týdně.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button