Mořské řasy patří do zdravé výživy a své místo mají i v některých výživových oblastech. Do této kategorie se řadí makrobiotika nebo veganství. Do našeho jídelníčku se řasy dostaly společně s japonskou kuchyní. Ta bývá, celosvětově, považována za jednu z nejzdravějších.
Něco málo o mořských řasách
Mořské řasy jsou rostliny, které rostou pomalu na mořském dně. Obsahují velké množství vitamínů a minerálů, daleko více, než se nachází v jednotlivých druzích zeleniny. Mořské řasy se objevují pouze na místech, kde může docházet v fotosyntéze. Barvivo je odlišné, závisí na množství světla. Kde je ho dostatek, tam se objevují řasy zelené. V místech, kde je světla méně, rostou řasy červené. Ty využívají i světlo namodralé. Hnědé řasy se objevují ve větších hloubkách.
Výhody řas pro naše zdraví
Jak již bylo řečeno výše, obsahují velké množství vitamínů a minerálů. Podporují detoxikaci organismu, neutralizují kyseliny vznikající v těle pří méně kvalitních stravovacích zvyklostech. Jsou dobrým zdroje jódu nebo rostlinných bílkovin. Podporují průchodnost cév, pomáhají v boji proti vysoké hladině škodlivého cholesterolu. Pravidelná konzumace funguje jako prevence proti některým civilizačním chorobám.
Arame
Patří ke hnědým řasám. Nemá vůni a má méně výraznou a nasládlou chuť. Obsahuje velké množství jódu, železa, vápníku a vlákniny. Pomáhá v boji proti škodlivému cholesterolu a vysokému krevnímu tlaku. Může pomoci i proti osteoporóze. Podporuje lepší stravitelnost obilninových a luštěninových pokrmů. Lze ji přidat i do pokrmů zeleninových.
Dulse
Také patří mezi hnědé řasy. Nachází se v ní hořčík, železo, vápník, jód, fosfor a bílkoviny rostlinného původu. Je vhodná k boji proti anémii nebo jako prevence chorob srdce a cév. Můžeme ji využít při přípravě polévek, omáček nebo salátů. Lze si ji zakoupit také ve formě vloček. Ty přidáváme do pokrmů těsně před jejich tepelným dokončením.
Kombu
Má tmavě zelenou barvu. Roste v oblastech severních moří. Někdy se objevuje pod názvem kelp. Obsahuje velké množství jódu. Nalezneme v ní kyselinu, která pomáhá čistit střeva a tak naše tělo zbavuje odpadních a škodlivých látek. Je užitečným pomocníkem při vysoké hladině cholesterolu a vysokém krevním tlaku. Podporuje činnost mozku a dodává vitalitu. Můžeme ji přidat do pokrmů luštěninových a obilninových. Před použitím je vhodné ji na delší dobu namočit. Postačí přidat vždy pouze malý kousek.
Nori
Jedná se o zelenou mořskou řasu s velmi výraznou chutí. Patří mezi nejvíce používané druhy. Obsahuje velké množství rostlinných bílkovin, vitamíny A, B a C. Podporuje detoxikaci organismu, pomáhá snižovat vysokou hladinu cholesterolu. Své využití nachází především pří výrobě sushi – jako jeho obal.
Wakame
Patří do skupiny zelených řas. Poskytuje rostlinné bílkoviny, jód, hořčík, sodík, železo a vápník. Pomáhá neutralizovat kyseliny. Z těla odvádí škodlivé látky, pomáhá v regulaci krevního tlaku. Přidat ji můžeme do polévek, omáček a luštěninových nebo obilných pokrmů. Pokud ji na půl hodiny namočíme do studené vody, můžeme ji přidat, bez nutnosti tepelné úpravy, do zeleninových pokrmů nebo pomazánek.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.