Zdraví

Mohou myšlenky přispět k rychlejšímu stárnutí?

Jak roky míjejí, člověk stárne a je pokaždé o trošku méně čilý. Je však možné, aby si člověk myšlením vydláždil cestičku k šedivým vlasům a více vráskám? Urychlují myšlenky proces stárnutí? To se nyní vědci a psychologové snaží prosadit ve své nové knize.

Telomery a stárnutí

Možná, že jste doposud neslyšeli o telomerech, jsou však nedílnou součástí stárnutí. Telomery jsou díly DNA na konci chromosomů, které bráním chromosomům se rozpojit a navzájem se poškodit, což může vést k buněčnému selhání.

Pokaždé, když se buňka rozdělí, její telomer se zkrátí. Až se telomer nakonec příliš zkrátí a nemůže se nadále rozpojovat, buňka se většinou stane neaktivní nebo umře. To se stává skrze celé naše tělo po celý náš život a je to spojené s naším vlastním stárnutím.

Zdá se, že by telomery měli fungovat v přímé úměrnosti: telomery se zkracují, člověk stárne, a nakonec až budou všechny telomery příliš krátké a naše buňky mrtvé, člověk zemře. Jenže tak to zcela nefunguje. Telomery se ve skutečnosti mohou i prodloužit. A pokud se telomery prodlouží, stárnutí může být zpomaleno nebo dokonce zvráceno.

Vždy však existuje jing a jang. Pokud můžeme činit věci, které prodlouží naše telomery, to znamená, že určité činnosti je i mohou zkrátit. A v ten moment přichází na scénu naše myšlenky. Vědci zjistili, že určité negativní myšlenkové vzorce mohou zkrátit telomery, což vede ke stárnutí buněk a jejich dřívějšímu umírání. Zvýší se tím také riziko onemocnění, a nakonec i smrti.

Myšlenkové vzorce, které mohou vést ke stárnutí

Je tedy možné, aby myšlenky přispěly k rychlejšímu stárnutí? Lépe řečeno, jaké přesně myšlenky jsou spojované se zkracováním telomerů?

Cynické nepřátelství

Pokud jste často naštvaní, nedůvěřiví a myslíte si, že všichni proti vám kují pikle, tak jste pravděpodobně nepřátelští cynikové. Lidé, kteří jsou naštvaní a nepřátelští mají větší pravděpodobnost kardiovaskulárního onemocnění – a zkracují životnost svých telomerů.

Velice zajímavým poznatkem je, že cynismus má větší efekt na muže jak na ženy. Výzkum ukázal, že cyničtí muži mají navíc vyšší krevní tlak, jsou méně optimističtí a mají málo sociálních vztahů.

Pesimismus 

Je sklenice vždy poloprázdná? Pesimistickým myšlením můžete sabotovat délku svých telomerů. Jedna malá studie 35 dospělých jedinců zjistila, že ti, kteří měli více negativních očekávání pro budoucnost si vskutku zkrátili telomery více než jejich optimističtí vrstevníci. Jedna větší studie o 1 010 mužích objevila, že jedinci s více pesimistickým přístupem měli kratší délku telomerů, i po přizpůsobení některé zdravotní obtíži.

Hloubání

Přemítáte si pořád dokola hádky nebo lpíte na tom, zdali jste řekli nesprávnou věc na pracovní poradě? Tak to potom škodíte vašim telomerům. Přestože zdravá reflexe je nezbytná pro budoucí ponaučení, abychom stále neopakovali ty stejné chyby, existuje rozdíl mezi hloubavým rozjímáním nad něčím po krátkou dobu a mezi lpěním na jedné maličkosti. Druhá jmenovaná možnost nenabízí totiž žádné uzavření události. Stále o tom budete uvažovat a zbytečně se budete pořád dokola stresovat kvůli jedné a té stejné věci.

Potlačení

Další myšlenkový vzorec, který může uspíšit stárnutí telomerů, je potlačování myšlenek. Může se to zdát proti zdravému rozumu – pokud nadbytečné hloubání je škodlivé, nemělo by být potlačování stresující události prospěšné? Ne tak rychle. Energie a stres potřebný na vytlačení podobných myšlenek z mysli si vybírá také daň na tělo.

Pokud místo řešení problému budete předstírat, že žádný neexistuje, vaše mysl a tělo stráví neuvěřitelné množství času snahou to uskutečnit, čímž vznikne ještě mnohem více stresu. Je to začarovaný kruh.

Myšlenkové toulky

Pokud nevěnujete veškerou pozornost právě provozované činnosti, můžete si krátit telomery. Studie zahrnující téměř 250 žen zjistila, že jedinci, kterým se nejvíce toulaly myšlenky, měli výrazně kratší telomery, než ostatní účastníci. Nehledě na to, kolik měli stresu ve svém životě.

To může být způsobeno tím, že když nejste plně angažovaní v činnostech, nejste tak dobře naladění a šťastní, jako když dáváte pozor. Je neuvěřitelné, jak moc naše těla absorbují z našich myšlenek. A pokud se přistihnete, že vaše myšlenky vždycky uhnou k negativním věcem… asi chápete kam tím mířím.

Všichni máme špatné dny. Většina z nás má dokonce špatné týdny nebo měsíce! To však neznamená, že musíme nechat negativitu ovládnout naši mysl. Myšlenky přispívají k vašemu rychlejšímu stárnutí? Ne pokud budete svědomití se svým mentálním zdravím.

Prakticky „myšlenkových cvičení“ jako je například všímavost nebo meditace, nám mohou pomoci kormidlovat skrze stresové myšlenky produktivní cestou. Také snižují stres, a udržují nás od přepadnutí přes okraj jámy.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button