Zdraví

Máte suché oči? Podívejte se na některé příčiny způsobující tyto obtíže

Mezi příznaky suchých očí patří pocity písku v oku, zarudnutí, svědění, rozmazané vidění, citlivost na světlo. Tyto příznaky jsou nejen rušivé, ale způsobují nám i nepohodlí. Jaké jsou důvody suchých očí?

Alergeny ve vzduchu

Nejčastěji se objevují na jaře a způsobují nejen podráždění očí, ale i jejich vysychání. Výrazný nárůst alergenů ve vzduch byl s vysycháním očí spojen teprve před nedávnem, ale toto spojení se zdá být jasné. Možným řešením eliminace tohoto důvodu by mohlo být nošení ochranných brýlí ve venkovním prostředí.

Časté létání

Pokud často létáte, a může to být jak za prací, tak i za zábavou, může extrémní povaha vzduchu a nedostatek vlhkosti v kabině letadla způsobovat vysychání očí. Jak tedy bojovat s touto příčinou? Možností se nabízí několik. Je potřeba dodržovat dostatečný pitný režim, především v případě letů dálkových. Mohou pomoci i speciální hydratační oční kapky. Před suchým vzduchem ochrání oči během spánku speciální oční maska, která také zajistí dostatek tmy. Vyhýbat bychom se měli, během letu, nápojům alkoholickým a těm, které obsahují kofein. Oba druhy dehydratují naše tělo.

Práce u počítače

Především kancelářské činnosti jsou spojovány s častým koukáním na monitor počítače nebo notebooku. Důvodem pro suchost očí je nedostatečné mrkání při sledování monitoru nebo obrazovky telefonu. Pokud tedy vaše práce vyžaduje časté sledování monitoru, nezapomínejte na pravidelné přestávky.

Hormonální příčiny

Tento důvod se týká především žen v menopauze. V tomto období klesá produkce hormonů a ženské tělo tak prochází celou řadou změn. Předpokládá se, že nižší hladina hormonů v ženském těle ovlivňuje i složení slz, které mají za úkol zvlhčovat oko. Prevencí se jeví dostatečná hydratace, strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny a případná konzultace s lékařem.

Kontaktní čočky

Někteří lidé používají kontaktní čočky, aby se vyhnuli nošení brýlí. Tenká vrstva čoček brání pronikání kyslíku do oka. Existují však speciální druhy čoček.

Nevhodné vnitřní prostředí

Mezi nebezpečné, avšak běžné příčiny vysychání očí patří klimatizace a topení. Oba přístroje vysávají vlhkost ze vzduchu a způsobují také odpařování slz. To má za následek vysoušení očí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button