Možné příčiny problémů s nadýmáním:
Strava:
Mezi nejčastější chyby, které způsobují nafouklé břicho, patří naše STRAVOVÁNÍ. Nemyslím tím jen skutečnost, že se přejíte, ale hlavním problémem bývá skladba jídel. Plácání sladkého a slaného – to udělá v břiše pěknou paseku a pěkně se nafouknete.
Dalšími původci nafouklého břicha mohou být různé druhy OVOCE – hrušky, švestky, jablka…
Ze ZELENINY jsou to známé ředkvičky, kedlubny, syrové zelí, česnek, cibule, květák…
A také LUŠTĚNINY s námi dokážou pěkně zacvičit a přifouknout bříško.
Dost často se stává, že lidé začínají se zdravějším jídelníčkem a zařadí více zeleniny, než jsou zvyklí a pak jsou nešťastní, že mají nafouklé břicho. Co k tomu říct?
Je potřeba nechat tělo, ať se s tím srovná. Obtíže s nafouklým břichem mohou trvat klidně i měsíc, než se tělo hodí zase do normálu a začne se vyrovnávat s velkým množstvím vlákniny po svém. A jako další radu mám – rozdělte si zeleninu do celého dne a nedělejte to tak, že sníte kilo salátu najednou :-).
Laktóza:
Bohužel přibývá lidí, kteří mají veliké problémy s laktózou obsaženou v mléčných výrobcích. Nejen že se cítí nafouklí, ale dokáže jim vyvolat i velký průjem.
Lepek:
Jinému člověku může břicho nafouknout přítomnost lepku v potravině. Lepek dokáže způsobit i další zažívací potíže.
Menstruace:
Svůj příchod hlásí menstruace už nějaký ten den před počátkem právě napnutým bříškem, které ale po propuknutí rychle splaskává a vrací se do normálu.
„Zaražené prdíky:“
Možná to bude znít jako legrace, ale ten kdo hltá své jídlo a pořádně nežvýká sousta, tak ten spolyká i spoustu zbytečného vzduchu, který pak spolu s jídlem putuje tělem. A během své cesty se vzduch dokáže někde pozastavit a než je protlačen dál, tak působí nafouklé břicho a dost veliké bolesti (až utrpení)! To jsou potom ty směšné pozice, které člověk vymýšlí, aby si pomohl vzduch vystěhovat z těla ven.
Avšak pozor na bolesti břicha s vážným doprovodem!
„Slepák:“
Jakmile vás trápí bolest okolo pupíku a v podbřišku na pravé straně, zvracíte, máte teplotu – ihned volejte lékaře!!
Slinivka:
Zánět slinivky se projevuje velmi silnou bolestí břicha, která vystřeluje až do zad, skoro se nemůžete hýbat, zvracíte a zrychleně dýcháte. Také volejte ihned pomoc!
Prasklý vřed:
Pokud byste si našla úplně tmavou stolici a k tomu jste měla silné bolesti v nadbřišku, mohlo by jít o prasklý vřed. V tom případě neváhejte a volejte záchranku!
V těchto stavech, kdy jsou bolesti velmi silné a neustupující, kdy máš břicho nafouklé a tvrdé, raději neotálej a nech lékaře, ať tě důkladně vyšetří. Někdy jde i o boj s minutami, takže telefon do ruky…
Jak předejít nafouklému břichu?
Především doporučuji, abyste se vyhýbala nadměrně sladkým, tučným a smaženým jídlům – ale to snad ani nemusím, vždyť tahle jídla už dávno ve svém zdravém jídelníčku nemáte…
Pokud zjistíte, že vám nafukování bříška způsobují mléčné výrobky, zkuste nějakou dobu jíst jen kysané mléčné výrobky, kefíry aj.
Jestliže vám vadí lepek v potravinách, budete se mu muset vyhýbat a bílou mouku nahrazovat jinou, například špaldovou nebo třeba úplně bezlepkovou – rýžovou, kukuřičnou atd. Ve zdravých výživách jistě rádi poradí i spoustu jiných náhrad.
Břicho vám nafukují luštěniny, ale přitom se mají jíst, neboť jsou zdraví tolik prospěšné? Stačí, když k nim během přípravy přihodíte například trochu kmínu, fenyklu, majoránky, či bazalky. To samé s květákem i brokolicí. Uvidíte, že to nafouklé břicho zmírní nebo úplně zastaví.
A ještě k umělým sladidlům:
Mnoho lidí si stále ještě nedá vymluvit, že umělá sladidla, která mají nahrazovat cukr, jsou nejen zdraví nebezpečná díky svému nezdravému složení, ale navíc je organizmus špatně tráví. Podporují zadržování plynů ve střevech – no a ty způsobují nafouklé břicho.
Lidem, kteří nedokážou bez cukru být, doporučuji med, nebo různé jiné, zdravé sirupy.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.