Tiskové zprávy

Máte nepříjemné brnění a bolesti končetin? Možná trpíte polyneuropatií

Slyšeli jste někdy o nemoci zvané polyneuropatie? Jedná se o nemoc, která postihuje, především naše nervy a celou nervovou soustavu. Může se jednat o soustavu různých poruch, které zasahují rozličné části našeho těla. Nejčastější bývá však polyneuropatie dolních končetin.

Příznaky

Příznaky takového onemocnění jsou velmi nepříjemné a bolestivé. Postupně totiž dochází ke snížení nebo mizení citlivosti v končetinách a pacienti běžně v těchto místech pociťují také nepříjemné pálení nebo bolest. Postupně se dostavuje také nejistá chůze, svalová slabost a křeče svalů. Není netypické, že dochází také k ubývání svalové hmoty na končetinách.

Jaké známe druhy polyneuropatie?

Mezi nejčastější druhy patří:

  • akutní a chronická zánětlivá demyelinizační polyneuropatie
  • polyneuropatie při revmatoidní artritidě
  • diabetická neuropatie (u cukrovkářů s poruchami nervově cévního systému)
  • alkoholová polyneuropatie

Ale také mnohé další, byť méně časté, druhy.

Proč vzniká?

To je do jisté míry stále trochu záhadou. Při podezření na toto onemocnění proběhne několik standardních vyšetření včetně vyšetření pomocí elektromyografie (EMG), laboratorního vyšetření a někdy i biopsie nervu nebo svalu. Jenže až ve 30 % všech případů není příčina nikdy odhalena. U ostatních případů jde většinou o kombinaci více vlivů. Může se jednat o metabolické a endokrinní vlivy, zánětlivé-dysimunitní příčiny (Lymská borrelióza, HIV a další), ale třeba také nedostatek některých živin (zejména vitamínů skupiny B) nebo může být na vině genetika.

Co pomůže?

Polyneuropatie léčba zahrnuje mnoho různých kroků. Především se začíná léčbou příčiny, pokud je známá. Dále se využívá řada medikamentů k potlačení nepříjemných projevů nemoci (léky proti bolesti, antidepresiva, antikonvulzíva). Léčba neuropatie dolních končetin spočívá často i v rehabilitačním cvičení. Velmi zajímavou a moderní metodou je využití magnetoterapie. Ta je optimální podpůrnou léčbou u všech typů polyneuropatie. Působí přímo na imunitní systém a má protizánětlivé účinky. Dále tlumí bolest, zlepšuje prokrvení a okysličení tkání a podporuje regeneraci poškozených nervů.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button