Zdraví

Máte nedostatek vitamínu B12? Jeho význam a potraviny, které vám jej pomohou doplnit

Vitamín B12 je pro fungování našeho těla důležitý. Musíme jej doplňovat z potravin nebo doplňků. Naše tělo si jej samo nedokáže vyrobit. Dostatek vitamínu B12 se nachází v mase (ryby, drůbež, hovězí), vejcích a mléčných produktech. Ohroženou skupinu tak představují vegetariáni a vegani a vyšší spotřebu mají těhotné a kojící ženy.

Význam vitamínu B12

Vitamín B12 je nezbytný jako prevence celé řady chronických onemocnění. Hraje důležitou roli i pro naše duševní zdraví. Má důležitou roli při produkci červených krvinek a jako prevence proti anémii. Jeho nedostatek může mít za následek pomalejší tvorbu červených krvinek a brání jejich správnému vývoji. Pokud tělo postrádá červené krvinky, můžeme se cítit unavení a slabí. Nízká hladina vitamínu B12 zvyšuje riziko výskytu osteoporózy neboť způsobuje řídnutí kostí. Nedostatek vitamínu se objevuje u starších lidí. Důsledkem toho je ztráta paměti a výskyt stařecké demence. Vitamín B12 hraje důležitou roli při produkci a metabolismu serotoninu, což je důležitý hormon, který reguluje naši náladu. Jeho nedostatek způsobuje deprese a skleslost. Dostatek vitamínu B12 v těhotenství funguje jako prevence proti vrozeným vadám.

syrová vejce

Potraviny s vyšším obsahem vitamínu B12

Vitamín B12 se nachází v různých potravinách. Jejich zařazení do našeho jídelníčku je velice snadné. Mezi potraviny, které obsahují vitamín B12 ,patří plody moře – losos, sardinky, škeble nebo tuňák. Tento vitamín nalezneme také v hovězím mase, mléčných produktech – sýry, jogurty, plnotučné mléko, švýcarský sýr. Jeho míra vstřebatelnosti z mléčných produktů je vyšší, než tomu je u masa. Dobrým zdrojem vitamínu B12 jsou i vejce. Ta navíc obsahují ještě vitamín B2 a D. Vyšší koncentraci vitamínu B12 mají vaječné žloutky a vitamín je pro naše tělo z nich snadněji vstřebatelný. Vitamín B12 se nachází také ve vnitřnostech.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button