Jídlo a recepty

Máte doma tyto potraviny? Pokud ne, děláte chybu – kromě toho, že vydrží dlouhou dobu, nabízejí užitečné živiny

Abychom si připravili takové pokrmy, které budou nejen chutné, ale také zdravé a poskytnou nám dostatek potřebných živiny, potřebujeme mít doma kvalitní suroviny. Některé však podléhají zkáze rychleji, naproti tomu jiné zase mají delší trvanlivost. Zaměříme se tedy na ty, které nám ve spíži vydrží delší dobu.

Luštěniny

Především fazole, čočka nebo cizrna patří mezi velmi zdravé potraviny. Můžeme si je pořídit jak suché, tak i v nálevu a v obou formách je můžeme skladovat ve spíži velmi dlouhou dobu a tak je máme kdykoli po ruce. Obsahují celou řadu tělu prospěšných látek. Můžeme je připravit jako hlavní chod, přidat je do salátů nebo je využít pro přípravu polévek či pomazánek.

  • Fazole

Vybrat si můžeme z celé řady různých druhů. Tělu dodají tolik potřebné bílkoviny, sacharidy, vlákninu, minerály a stopové prvky (železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, zinek, měď, mangan, selen) a vitamíny (B, E, K).

  • Čočka

Je dokonalým zdrojem vlákniny, která navozuje pocit sytosti a podporuje zdraví trávicího traktu.

  • Cizrna

Tato luštěnina bývá, neprávem, často opomíjena. Je to však škoda, neboť obsahuje velké množství bílkovin, sacharidy, vitamíny, omega mastné kyseliny, vlákninu a minerály.

Zrna

Tady bychom se měli zaměřit na hnědou rýži a quinou. Jejich pravidelnou konzumací můžeme předejít některým zdravotním obtížím.

  • Hnědá rýže

Podporuje správné fungování kardiovaskulární a trávicí soustavy, činnost mozku a celého nervového systému. Obsahuje velké množství antioxidantů, minerálů, bílkovin, vlákniny a vitamínů.

  • Quinoa

Tato drobná zrníčka obsahují velké množství kompletních bílkovin, vitamínů skupiny B a pomáhají regulovat vnitřní funkce a metabolismus.

ořechy na tácku

Semínka a ořechy

Obsahují velké množství zdravých tuků, bílkoviny, vlákninu, minerály a vitamíny. Můžeme si z nich připravit skvělou svačinku nebo je přidat do zeleninových či ovocných salátů, snídaňových cereálií, jogurtů nebo tvarohu.

Javorový sirup nebo med

Tyto potraviny můžeme využít jako zdravou alternativu za cukr.

  • Med

V medu se nacházejí, kromě jiného, antimikrobiální a protizánětlivé sloučeniny a antioxidanty. Je to dokonalý přírodní zdroj energie a uhlohydrátů. Posílí naši imunitu a pomáhá v boji proti celé řadě zdravotních obtíží.

  • Javorový sirup

Nabízí našemu tělu přirozenou vlákninu, antioxidanty, hořčík, mangan nebo dusík. Pomáhá v boji proti chronickým zánětům, které bývají jednou z příčin celé řady zdravotních komplikací.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button